Allez au contenu Allez à la navigation

25 September 2019

Ako odhaliť nebezpečné znamienko? Použite pravidlo ABCDE

Nebezpečné znamienka?
Pozor na zmenu farby či asymetriu

Vznik pigmentových škvŕn či pieh je daný predovšetkým geneticky, ich tvorbu ovplyvňuje taktiež pobyt na slnku. Bohužiaľ nie každé znamienko je znamienkom krásy, no pokiaľ pehy na svojom tele pravidelne sledujeme, môžeme včas zabrániť riziku vzniku rakoviny kože. Na znamienka by si mali dávať väčší pozor ľudia, ktorí majú veľké množstvo pieh, alebo tí, ktorí mali v detstve často solárne popáleniny. Raz za čas by si ich ale mal skontrolovať každý z nás - buď u dermatológa, alebo samovyšetrením. Nie je to vôbec zložité. Pokiaľ sa budete riadiť nasledujúcimi radami, môžete si svoje znamienka skontrolovať pokojne z pohodlia domova. Ako spoznať nebezpečné znamienko? Existuje metóda ABCDE, ktorá nám pomáha odhaliť,so znamienkom nie je niečo v poriadku a treba mu venovať zvýšenú pozornosť. 

Asymmetry (Asymetria)

Dermatológa by sme mali navštíviť v prípade, že je naše znamienko asymetrické. To spoznáme tak, že si ho pomyselne rozdelíme na dve polovice a zameriame sa na jeho tvar. Pokiaľ sú obe polovice súmerné, tak nie je treba nič riešiť. Pokiaľ je ale každá polovica iná, mali by sme zbystriť pozornosť. Rovnako to platí s plasticitou - zvýšenú pozornosť je potrebné  venovať znamienkam, ktoré sú vystúpené. 

Borders (Okraje)

Okrem plasticity by sme sa mali u znamienok sústrediť aj na ich okraje. Ohraničenie melanómu totiž býva často nepravidelné či rozpité, pričom zdravé znamienko má okraje pravidelné a ostré.

Colour (Farba)

O mnohom môže vypovedať aj farba znamienka. Pokiaľ pozorujeme, že niektorá z jeho častí zrazu zmenila farbu, mali by sme si ho nechať skontrolovať, nepravidelne škvrnité alebo čierne znamienka môžu byť nebezpečné. 

Diameter (Priemer)

Všímajte si aj veľké pehy a znamienka. Melanómy bývajú zvyčajne väčšie než zdravé znamienka a väčšinou sa ich veľkosť pohybuje nad pol centimetra v priemere.

Evolution (Vývoj)

Môžeme povedať, že je potrebné venovať väčšiu pozornosť znamienku vždy, keď  náhle zmení tvar, veľkosť, farbu či štruktúru. V takom prípade je na mieste vyhľadať pomoc kožného lekára, môže sa totiž jednať o nebezpečný melanóm. Dôležitá je pri samovyšetrení aj pravidelnosť. Keď budeme kontrolovať znamienka pravidelne, všimneme si aj drobné odchýlky, ktoré sa na ňom mohli vytvoriť priebehom času. 

So znamienkami na slniečko

Ako je to so znamienkami a opaľovaním? Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ ste sa častokrát na slniečku spálili v detstve, vytvorí sa vám počas života viac znamienok a ste tiež náchylnejší na vznik rakoviny kože. Dbajte preto pri vašich najmenších na dôslednú solárnu ochranu, a to nielen na dovolenke, ale aj v lete počas všedných dní. Negatívne UV žiarenie na nás zo slnka dopadá aj v našom miernom podnebnom pásme, a to aj keď je zatiahnuté. Ochrane tváre pred slniečkom sme venovali samostatný článok, pre ochranu tela odporúčame opaľovaciu hmlu, ktorá sa ľahko rozotiera. Deti ocenia opaľovací krém vo forme šľahačky a pri jeho nanášaní si užijú kopec zábavy.