Allez au contenu Allez à la navigation

30 December 2018

Ako sa v zime starať o suchú pokožku

ako sa v zime starat
o suchú pokožku

Všimli ste si, že je vaše pokožka v zimných mesiacoch omnoho citlivejšia ako v lete? V zime sa na pokožke môžu objaviť drobné šupinky, koža stratí farbu a je nepríjemne napnutá. Naviac je v tomto období náchylnejšia ku vzniku odrenín. Čím je to spôsobené a ako môžeme pocitom suchosti a podráždenia predchádzať? Prečítajte si nasledujúce tipy, ako sa v zime starať o suchú pokožku, aby ste sa cítili príjemne i počas tých najmrazivejších dní.

Image icon003.jpg

Prečo je naša koža v zime suchá?

Aj keď vaša pokožka bežne suchá nie je, v zimných mesiacoch sa môžu objaviť nepríjemné pocity pnutia a suchosti. Vo vzduchu je totiž menej vlhkosti a kvôli nepriaznivým vplyvom počasia, akými sú zima a mráz, je naše pokožka náchylnejšia k vysušovaniu. Aby sa telo v zime zahrialo, znižuje rýchlosť cirkulácie krvi v pokožke. Na koži sa taktiež vytvára menej mazu, ktorý bežne bráni unikaniu vody, a tá sa preto vyparuje omnoho rýchlejšie. Pokožke nesvedčí ani suchý vzduch z kúrenia a časté teplotné rozdiely. Všetky tieto faktory kožu namáhajú a môžu spôsobovať podráždenie a vytvárať drobné prasklinky. Pokožku je preto potreba na zimu pripraviť a počas chladných mesiacov ju dôkladne chrániť.

Starostlivost o ruky a tvár

Naše ruky a tvár sú v zime vystavené najväčšej záťaži. Nie vždy nosíme rukavice a pokožka rúk tak dostáva zabrať. Na tvári sa nám kvôli častým prechodom z tepla do zimy môžu vytvárať červené fľaky. Aby sme suchú pokožku zvláčnili a predchádzali podráždeniu a vytváraniu prasklinek, je potreba do vrchnej vrstve kože dodať dostatok vody a zaistiť, aby sa v pokožke udržala. K tomu nám pomáhajú hydratačné krémy.

Pokožku rúk môžete dlhodobo hydratovať krémém na ruky a nechty, ktorý ich zároveň vyživuje. Posilňuje biologickú bariéru a prirodzený hydrolipidický film a udržiava tak vodu v pokožke. Vďaka tomu je pokožka jemná a menej napnutá. Počas zimy nám často popraskajú pery. Tie totiž neobsahujú tuk, ktorým by sa mohli chrániť a ľahko sa vysušia. Suché pery zvláčni starostlivosť v podobe balzamu a tyčinky na pery. Tá obsahuje vysoko výživné bambucké maslo, ktoré oslabené a citlivé pery regeneruje.

Starostlivost o telo

Počas zimy nie sú namáhané len časti tela, ktoré sú chladu priamo vystavené, teda ruky a tvár. Dôkladnú starostlivosť musíme venovať taktiež pokožke celého tela, napriek tomu, že ju v zime schovávame pod vrstvami oblečenia. A i tu platí pravidlo, že základom je kožu premazávať hydratačnými krémami. Atoderm Krém (novo i v parfumovanej verzi) posilňuje kožnú bariéru a bráni tak vnikaniu dráždivých látok do pokožky. Naviac obsahuje zvláčňujúce látky, ktoré v epidermis dokážu viazať vodu a zabraňujú tak jej odparovaniu. 

V zime odporúčame vymeniť dlhé kúpele vo vani za krátku sprchu. Voda totiž narúša prirodzený hydrolipidický film a paradoxne pokožku dehydratuje. Pri sprchovaní použite sprchový olej, ktorý je vhodný pre suchú až veľmi suchú pokožku. Zmierňuje pocity pnutia a pokožku zvláčňuje. Pomôcť suchej pokožke môžeme taktiež stravou. Počas zimy odporúčame jesť potraviny bohaté na tuky, ako napríklad avokádo, orechy či olivový olej. Naopak preháňať by sme to nemali s alkoholom a kávou, ktorá telo dehydratuje.

Produkty Bioderma si môžete kúpiť online na e-shopoch a tiež v lekárňach.