Allez au contenu Allez à la navigation

20 November 2019

Ako sa zbaviť akné?

Akné?Problém, ktorý sa dá riešiť

Akné samo o sebe nie je vážnym ochorením, hoci sa nám boj s ním môže zdať niekedy nekonečný. Má však výrazný vplyv na kvalitu života a zároveň môže zanechať dlhodobejšie následky v podobe jazvičiek, predovšetkým pri neodbornej starostlivosti a mechanickom vytláčaní pupienkov. Ako akné vzniká? Ako sa prejavuje? A ako ho správne liečiť? Prečítajte si nasledujúce tipy, aby ste mali v pupienkoch jasno. 

Príčiny vzniku akné

Akné je najrozšírenejšie kožné ochorenie, skúsenosť s niektorou z jeho foriem má až 85% z nás. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, dekolte a taktiež na chrbte. Má ho na svedomí zvýšená tvorba mazu - problematickú pleť so sklonom k akné spoznáte tak, že je mastnejšia a leskne sa. Každý chĺpok v našej pokožke totiž vyrastá z mazového vačku, ktorý je pripojený k mazovej žľaze. Tá je pre naše telo veľmi dôležitá, pretože tvorí ochrannú antibakteriálnu vrstvu na pokožke, čím chráni telo pred prenikaním cudzích častíc. Pri problematickej pleti dochádza k nadmernej tvorbe kožného mazu a zmene jeho štruktúry. Stáva sa tak menej tekutým, mazovú žľazu upchá a tým vzniknú komedóny (čierne či biele bodky). V takto upchatej žľaze sa potom jednoduchšie množia baktérie, ktoré vytvárajú zápal, čo sa prejavuje práve pupienkom s hnisavou hlavičkou či bolestivými zapálenými hrbolčekmi. 

 

Ako probieha liečba akné?

Neexistuje jeden univerzálny spôsob liečby akné, pretože toto kožné ochorenie môžeme rozdeliť na niekoľko druhov, ktoré sa líšia jednak príznakmi a taktiež práve spôsobom liečby. Medzi najrozšírenejšiu formu patrí acné comedonica, ktoré sa prejavuje vznikom komedónov, teda čiernych či bielych bodiek tvoriacich sa v oblasti nosa a T zóny. Túto miernu formu akné je možné riešiť výberom vhodnej kozmetiky, pravidelnou hydratáciou a peelingom. Ak sa pupienky menia na zapálené, alebo tvoria bolestivé zhluky a cysty, je potrebné liečbu vždy konzultovať s dermatológom, ktorý vám odporučí konkrétnu liečbu presne pre vás. Najčastejšia je práve liečba za pomoci takých účinných látok, ktoré zmiernia prejavy akné, zamedzia vzniku ďalších pupienkov a znížia riziko prípadných jazvičiek.

Vplyv kozmetiky na liečbu akné

Pri starostlivosti o problematickú pleť so sklonom k akejkoľvek forme akné je dobré siahnuť po takom druhu kozmetiky, ktorý je vyvinutý presne pre jej potreby. Produkty z radu Sébium obmedzujú tvorbu kožného mazu, bez toho aby pokožku vysúšali a sú tak vhodným doplnkom k liečbe stanovenej dermatológom. Kozmetika určená na aknóznu pleť totiž spustí regeneračný proces, v ktorom sa pleť začne sama čistiť. Otvárajú sa upchaté komedóny, zapálené ložiská sa uvoľňujú a hoci sa nám môže zdať, že sa stav pleti zhoršuje, práve toto prechodné obdobie je správnym signálom toho,  že sa naša pokožka uzdravuje. Než sa pleť kompletne vyčistí a obnoví, trvá to zhruba tri až štyri týždne.

Čo pri akné rozhodne nerobiť?

Nesprávnym prístupom k liečbe akné je možné jeho priebeh výrazne zhoršiť. Čomu sa teda rozhodne vyvarovať? Určite nepoužívajte kozmetiku s obsahom alkoholu. Ten pokožku príliš vysúša, čo má za následok vyššiu tvorbu kožného mazu, teda presný opak toho, čo sa snažíme pri starostlivosti o aknóznu pleť docieliť. Pupienky taktiež rozhodne nevytláčajte. A to platí aj pri čiernych bodkách, takisto aj pri tých hnisavých. Mechanickým vytláčaním totiž poškodzujete citlivú pokožku v okolí pupienkov, čo vedie k predĺženiu doby hojenia a vzniku jazvičiek a pigmentových škvŕn. Pri liečbe akné hrá dôležitú rolu taktiež kvalita stravy, stres a znečistené ovzdušie. Obmedziť by ste preto mali sladené sýtené nápoje či kakao, pomôže taktiež menej stresu. Vyvarovať by ste sa mali taktiež dlhšiemu pobytu v zhoršenom ovzduší, či už sú to výfukové plyny alebo dym z cigariet.

Ako na problematickú pleť vám poradí AcneAdvisor. Urobte si test, objavte produkty presne na mieru vašej pokožky a získajte ďalšie tipy, ako s akné zatočiť raz a navždy.

Produkty Bioderma zakúpite na e-shope Notino