Allez au contenu Allez à la navigation

07 June 2018

Deti slnko milujú. Ako chrániť ich pokožku pred UV žiarením?Deti slnko milujú. Ako chrániť ich pokožku pred UV žiarením? 

V lete je deťom najlepšie vonku. Hneď ako sa oteplí, vybehnú na záhradu, hrajú sa na ihrisku alebo trávia čas pri vode. Čerstvý vzduch a slnečné lúče sú pre ich správny vývoj veľmi dôležité, slnko im okrem dobrej nálady však dopraje navyše aj vitamín D, ktorý je potrebný na správny rast kostí. Nemali by sme ale zabudnúť na ochranu pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia, citlivá detská pokožka si vyžaduje špecifickú starostlivosť. Prečítajte si nasledujúce rady a doprajte vašim deťom tú najlepšiu ochranu.

Detská kozmetika musí byť odolná
Nech už si deti hrajú doma na záhrade alebo na pláži pri mori, je potrebné ich kožu dostatočne chrániť. Škodlivé UV žiarenie na nich dopadá rovnako ako na dospelých, detská pokožka však ešte nemá dostatočne vyvinutý obranný systém a zaslúži si preto špeciálnu starostlivosť. Pri deťoch ešte nie sú naplno vyvinuté potné a mazové žľazy a pokožka tak nedokáže správne vyhodnotiť, že sa prehrieva. Na slnku by preto deti mali tráviť menej času v porovnaní s dospelými. Spálená pokožka v detstve totiž až dvojnásobne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože v dospelosti.

Pri výbere opaľovacieho krému zvoľte ten, ktorý je určený priamo pre deti. Také prípravky totiž poskytujú nielen čo najvyššiu možnú ochranu pred škodlivým UV žiarením, ale aj podporujú vlastné ochranné funkcie pokožky. Vhodné sú opaľovacie krémy so slnečným faktorom 50+, pri výbere sa zaujímajte aj o to, či produkt obsahuje minerálne filtre. Tie sú na rozdiel od tých chemických vhodné aj pre tak citlivú pokožku, akou je práve tá detská. Pôsobia totiž len na povrchu kože, kde odrážajú slnečné lúče a pokožku tak viac nedráždia. Opaľovací krém Photoderm Mineral SPF 50+ je vhodný aj pre deti do 3 rokov a vďaka svojim vlastnostiam je ideálny aj pre atopikov. Určite sa vyhnite parfumovaným produktom alebo tým, ktoré obsahujú parabény.Bezpečný pobyt vonku
Pobyt vonku by mal byť hlavne bezpečný. Dermatológovia odporúčajú nechodiť s deťmi na slnko medzi 11. a 15. hodinou, kedy je jeho intenzita najväčšia, a to minimálne v prvých dňoch opaľovania. Cesta UVA a UVB lúčov na zemský povrch je totiž v túto dobu výrazne kratšia a žiarenie je preto silnejšie a viac škodí. Deti do jedného roku života by nemali byť priamemu slnku vystavované vôbec, deti do troch rokov len obmedzene. Nezabúdajme ani na vhodné oblečenie, pokrývku hlavy, plienku cez kočík, slnečné okuliare a dostatočný prísun tekutín.Pobyt vonku by mal byť hlavne bezpečný. Dermatológovia odporúčajú nechodiť s deťmi na slnko medzi 11. a 15. hodinou, kedy je jeho intenzita najväčšia, a to minimálne v prvých dňoch opaľovania. Cesta UVA a UVB lúčov na zemský povrch je totiž v túto dobu výrazne kratšia a žiarenie je preto silnejšie a viac škodí. Deti do jedného roku života by nemali byť priamemu slnku vystavované vôbec, deti do troch rokov len obmedzene. Nezabúdajme ani na vhodné oblečenie, pokrývku hlavy, plienku cez kočík, slnečné okuliare a dostatočný prísun tekutín.

Detské opaľovacie krémy by mali nielen ochrániť detskú pokožku pred slnkom, ale aj vydržať časté kúpanie či hry v piesku. Aj pri vodeodolných opaľovacích krémov však odporúčame nanášať prípravok po každom kúpaní. Aplikáciu krémov uľahčia produkty s netradičným zafarbením, ako napríklad s modrým, ktorú má Photoderm KID mlieko. Zafarbenie chvíľu po aplikovaní zmizne. Pre deti je to zábava a vy vidíte, kde ste svoje dieťa už natreli a ktoré miesta vám ešte chýbajú. Nebudete tak musieť riešiť spálené miesta v oblastiach, na ktoré sa často zabúda, ktorými sú napríklad lakte, kolená, alebo uši. Na jednoduchšie nanášanie môžete namiesto klasického krému zvoliť opaľovací prípravok v spreji, ktorý na pokožke nezanecháva mastný film.

Na ochranu pred slnkom myslite aj v dňoch, kedy je vonku oblačno, UV lúče totiž prechádzajú aj cez oblaky. Pri vážnejších spálených miestach od slnka pri malých deťoch vždy okamžite vyhľadajte lekársku starostlivosť. Detská pokožka má totiž výbornú pamäť a každé poškodenie kože v nízkom veku môže viesť ku kožným problémom v dospelosti.

Produkty Bioderma Photoderm Kids zakúpite na e-shope