Allez au contenu Allez à la navigation

09 Január 2016

Rozhovor s dermatológom na tému atopický ekzém

Dermatologička MUDr. Ľudmila Lipková z Ústavu lekárskej kozmetiky v Bratislave nám odpovedala na otázky ohľadne atopického ekzému.

 Čo je to atopický ekzém?

Atopický ekzém je chronické alebo chronicky recidivujúce, neinfekčné zápalové ochorenie kože,  výrazne svrbivé, geneticky podmienené, združujúce sa často s inými atopickými ochoreniami. Provokujúce faktory sú viacpočetné, vonkajšie a vnútorné, ktoré vyvolávajú alergické aj nealergické reakcie. Je najčastejšou dermatózou detského veku.


Ako sa prejavuje a na ktorých častiach tela sa ekzém vyskytuje najčastejšie?

Vyskytuje sa v 3 rozdielnych formách, ktoré sa líšia obdobím vzniku a vzhľadom kožných prejavov, pričom jednotlivé obdobia môžu na seba plynulo nadväzovať alebo môže niektoré z nich chýbať. U niekoho sa môže atopický ekzém prvýkrát objaviť až v dospelosti, s čím mám aj osobnú skúsenosť. V dojčenskom období sú prejavy lokalizované symetricky na lícach, prípadne čele, odkiaľ sa môžu rozšíriť na celú hlavu, krk, ušnice, postihnutie na tele je nepravidelné. Koža v postihnutých miestach sčervená, objavia sa drobné  papuľky a  pľuzgieriky, po ich popraskaní dochádza k mokvaniu a po zaschnutí  vznikajú chrasty žltej farby. Prejavy výrazne svrbia. Po ukľudnení akútnej fázy je koža suchá, jemne sa olupuje, v záhyboch môžu vznikať trhlinky. Detská forma spadá do obdobia predškolského a školského veku. Prejavy sa presúvajú do lakťových a zákolenných jamiek, na krk, zápästia, chrbty rúk. Koža je hrubšia, drsná, možné sú škrabance. Asi 75%  detí sa zhojí počas prvých  školských rokov,  prejavy sa môžu znovu objaviť v puberte. S pribúdajúcim vekom sa závažnosť a rozsah kožných zmien väčšinou znižuje a pretrvávanie ekzému v dospelosti je menej časté. Dospelá forma sa vyskytuje v tých istých lokalitách ako detska forma, viac svrbí, koža je výrazne zhrubnutá a popraskaná, k zhoršovaniu vedú často psychické stresy.


Prečo sa atopický ekzém zhoršuje v zime?

Pre  priebeh atopického ekzému je typické zhoršovanie sa v chladných jesenných a jarných mesiacoch a zlepšovanie v lete. Koža  býva suchá, má zníženú tvorbu mazu a potu, porušenú obrannú barieru, jej rohová vrstva nie je schopná zadržovať vodu, ľahko v nej vznikajú trhliny, s tým všetkým súvisí zvýšená citlivosť kože na mechanické a chemické dráždiace vplyvy vo vonkajšom prostredí, a tiež na suché a chladné prostredie.


Ako najlepšie pripraviť pokožku na zimné mesiace a akú kozmetiku odporúčate pacientom s atopickým ekzémom?

V liečbe atopického ekzému je okrem medikamentóznej liečby rovnako dôležitá aj správna životospráva, primerané obliekanie, nedráždivá strava, dostatok kľudného spánku a samozrejme správna starostlivosť kožu. Koža, ako som už spomínala, je suchá, hrubá, jemne sa môže olupovať, je cilivejšia na podráždenie a výraznejšie svrbí. Preto je veľmi dôležité ju dôkladne premasťovať a to aj viackrát denne, v zime pred pobytom v chladnom a veternom prostredí ako aj vo vykúrených vnútorných priestoroch. Všeobecne  je vhodná kozmetiká bez parfumov, ktorá kožu nepodráždi, ale ju premastí, hydratuje a zmierni pocit svrbenia. Nepriaznivo pôsobí časté umývanie mydlom, nadmerné časté umývanie horúcou vodou a používanie peny do kúpeľa. V dnešnej dobe je dostať kúpiť vhodnú kozmetiku špecialne určenú na atopickú kožu v lekárni bez lekárskeho predpisu.


Čomu sa vyhýbať pri atopii?

Okrem vyššie spomínaných vecí, ktoré môžu viesť k podráždeniu kože a k zhoršeniu prejavov atopického ekzému, nepriaznivo pôsobí aj pobyt v prašnom prostredí, styk s pieskom alebo hlinou a všeobecne práce, kde prichádza k väčšiemu zašpineniu kože a nasledne aj k nutnosti intezívne ju umyť, aj za pomoci odmasťovacích prostriedkov. Oblečenie by malo byť z bavlny, svetlých farieb, viacvrstvové, voľné, nie je vhodná vlna, kožušiny flanel, froté, v podstate všetky materiály, ktoré majú vlas alebo umelé vlákna.


Prečo sa ekzém zhoršuje po sprchovaní a po návšteve bazéna? Ako tomu predísť?

Zdravá koža sa zregeneruje sama po osprchovaní asi za hodinu. Pri chorobných stavoch alebo veľmi suchej koži je jej regeneračná schopnosť obmedzená a ďalší styk s čistiacimi emulziami, mydlom, chlórovanou alebo aj čistou vodou môže viesť k podráždeniu. Po okúpaní sa v bazéne s upravovanou chlórovanou vodou by som doporučila sa osprachovať vlažnou čistou vodou a nasledne na kožu naniesť premasťujúce lokálne externum, špeciálne určené na atopickú kožu.


Ovplyvňuje strava atopický ekzém?

K potravinám, ktoré môžu najčastejšie vyvolať alebo zhoršiť prejavy atopického ekzému, patria  kravské mlieko, vaječné bielko, citrusy, čokoláda, orechy, korenené a konzervované potraviny, ryby, petržlen, celer, horčica, mak, škorica. Tieto potraviny je vhodné zo stravy vynechať alebo ich aspoň výrazne obmedziť. Najmä v dojčenskom veku je hypoalergénna dieta neoddeliteľnou súčaťou prevencie a liečby, s pribúdajúcim vekom význam dietných opatrení klesá.


Je atopický ekzém dedičný?

Atopický ekzém je dedične podmienený, ak má jeden z rodičov atopickú anamnézu, je pravdepodobné postihnutie detí 60%,  pri atopickej záťaži obidvoch rodičov sa zvyšuje pravdepodobnosť postihnutia detí na 80%, pričom atopická anamnéza môže niektorú generáciu aj preskočiť.


Dá sa predísť k dispozícii na atopický ekzém?

Genetickú predispozíciu nevieme ovlyvniť, ale dodržiavaním správnej životosprávy a pravidelnou starostlivosťou o kožu prípravkami špeciálne určenými na atopickú kožu a to aj v období bez akútných prejavov, môžme vzplanutiu a zhoršovaniu prejavov atopického ekzému úspešne predchádzať.