Allez au contenu Allez à la navigation

09 April 2016

Rozhovor s vizážistom

Predstavujeme vám známeho parížskeho vizážistu Gregorisa, ktorý si obľúbil produkty značky BIODERMA.

Veľmi úzko s firmou BIODERMA spolupracuje a produkty používa pri líčení a celkovej starostlivosti o pleť.

Prinášame vám s ním krátky rozhovor.

 1. Čo pre vás znamená krásna pleť?

Pre mňa to je zdravá pleť, ktorá vyzerá dobre nenalíčená alebo len s minimom mejkapu. Je to jasná pleť so sviežim, žiarivým vzhľadom.

2. S akými kožnými problémami sa pri vašej práci stretávate? Ako ich riešite?

Existujú tri hlavné problémové oblasti: akné, dehydratácia a začervenanie.

Pri akné je nevyhnutné vyhýbať sa mastnému zloženiu produktov. Pri starostlivosti o pokožku, ako aj pri výbere pleťového podkladu je dobré uprednostniť nemastnú textúru.

Najskôr vyčistím pokožku jemne sťahujúcou micelárnou vodou, aby som odstránil nadbytočný maz a potom nanesiem prípravok s obsahom čistiacich zložiek, napríklad zinku.

Pokiaľ ide o pleť, z dlhodobého hľadiska je dôležité neupchávať póry pleťovými podkladmi, ktoré sú príliš ťažké alebo obsahujú priveľa silikónu. Zakryť akné pri natáčaní alebo fotení nie je to isté, ako robiť to každý deň! Priveľa silikónu navyše spôsobuje, že sa mejkap rozteká.

Na zakrytie potom použijem korektor rovnakej farby ako je farba pleti, nie o odtieň svetlejší, ako sa často hovorí. Ak sú vyrážky červené, použite najskôr zelený podklad. Zmierni sa tým začervenanie.

Práškové a zmatňujúce púdre sú praktické pomôcky v maskérni. V bežnom živote sa im treba radšej vyhnúť, pretože v prípade pokožky so sklonom k akné majú tendenciu upchávať póry.

Pri dehydratácii je nevyhnutná diagnostika. Dehydratovaná pokožka nie je to isté ako suchá pokožka! Chýbajúcu vodu musíte nahradiť zložkami, ktoré sú schopné pridať alebo udržať vodu, ako je napríklad glycerín alebo kyselina hyalurónová . Vyhnite sa príliš zvláčňujúcim zložkám alebo mastným textúram, ktoré by mohli pokožku zaťažiť alebo podráždiť.

Pri začervenaní je prioritou starostlivosť o pleť. Najskôr použijem produkt, ktorý upokojí zápal, či už je spôsobený precitlivenosťou alebo alergiou. Potom nanesiem zelený podklad na úpravu farby. Ak sa začervenanie nachádza len na lícach, nenanesiem pleťový podklad – tu stačí korektor. V prípade, že je začervenaná celá tvár, pracujem na dosiahnutí vyrovnaného vzhľadu pomocou BB krému.

3. Prečo je pre vás v dnešných časoch dôležitá starostlivosť o pleť?

Starostlivosť o pleť je dôležitá, pretože predstavuje 50 % výsledku mojej práce. Pri líčení nedosiahnete dokonalý výsledok, ak nie je dokonalý základ a ak nepoužívate správne produkty na určitý typ pleti. Preto je nevyhnutné diagnostikovanie pleti, s ktorou sa chystáte pracovať.

4. Prečo je dôležité odstraňovanie mejkapu?

Nemôžete pracovať na špinavom „plátne“! Odstraňovanie mejkapu predstavuje základ zdravej pleti a malo by byť reflexom. Čistiaci produkt si však vyberajte veľmi starostlivo. Treba používať neagresívny produkt, ktorý pleť nepodráždi a neodstráni z nej hydro-lipidovú vrstvu. Ja osobne používam Sensibio Micelárnu vodu.

5. Aké sú podľa vás trendy v líčení na budúci rok?

Napadajú ma tri hlavné trendy, ktoré je vidno v zákulisí.

„Hybridné“ pery, teda pery, ktoré nie sú ani lesklé, ani matné, čo sa dosiahne použitím produktov s krémovou textúrou. Čo sa týka farieb, objavujú sa prirodzené, ako aj veľmi tmavé farby v štýle deväťdesiatych rokov.

Úplne prirodzená, ale veľmi sofistikovaná pleť. Tvár je upravená pomocou odtieňov bronzovej, karamelovej a zlatej. Táto technika sa podobá kontúrovaniu, jej výsledkom je však žiarivá a nezaťažená pleť, čo je opak všetkých tých internetových tutoriálov, ktoré ukazujú dievčatá s tonou mejkapu na tvári. Objem sa jemne vytvaruje, aby sa dosiahol nenápadný, prirodzený vzhľad.

Potom je tu aj „strobing“, ktorý predstavuje opak. Zatiaľ čo kontúrovanie pracuje s hĺbkou a tieňom na dosiahnutie ostrejších čŕt tváre, „strobing“ pridáva svetlo na strategické miesta a otvára tvár, aby žiarila. Používame farby, ktoré sú svetlejšie ako odtieň pokožky a výsledkom je žiarivejšia, porcelánová pleť.

V prípade týchto dvoch posledných trendov je kľúčová zdravá pokožka. Základ musí byť dokonalý, takže si musíte nájsť dostatok času na prípravu pleti a jej vzhľadu.

Pokiaľ ide o vzhľad pleti, máte na výber rôzne textúry. Ak používate púder, pokožka musí byť úplne matná, ale dobre hydratovaná, aby ste sa vyhli zhlukom a nánosom produktu. V prípade, že používate produkt s tekutou textúrou, pokožka musí byť dokonale hydratovaná. Okrem T zóny pokožku vôbec nemusíte zmatňovať – o to sa postará pleťový podklad.

V oboch prípadoch je zásadný výber správnej formuly. Vyhnite sa podkladom, ktoré obsahujú priveľa silikónu, pretože spôsobujú roztekanie mejkapu, podporujú tvorbu mazu a postupom času zvýrazňujú póry.

6. Máte nejaký špeciálny spôsob, akým si pripravujete pokožku?

Na prvom mieste je čistenie. To je nevyhnutné. Zvyknem používať micelárnu vodu, aby sa nenarušilo pH pokožky a aby sa nepodráždila alebo nestiahla hydro-lipidová vrstva.

Keď si spravím diagnostiku pleti, idem na prvý krok. Na zmiešanú pleť používam veľmi ľahký olej, prípadne vysoko hydratačný alebo zjemňujúci produkt, ako je krém alebo balzam, ktorý potom vmasírujem do pokožky. Na vybrané miesta na tvári a krku používam špičky prstov. Má to relaxačný účinok, aktivuje sa mikrocirkulácia a oživí sa žiarivý vzhľad. Ak pokožka potrebuje osobitný prístup (akné, erytróza, začervenanie, príliš suchá pokožka atď.), nanesiem špeciálne prispôsobený produkt použitím rovnakej techniky. Na ďalší krok nemôžem prejsť bez ošetrenia pokožky – to len odsúva problém.

Ako podkladovú bázu používam korektor. Určite nesmie obsahovať priveľa silikónu, pretože to spôsobuje roztekanie mejkapu.

Potom sa venujem očným kontúram. Používam úplne ľahkú formulu, pretože veľmi husté formuly môžu nafúknuť očné viečka. Dajte si pozor na spevňujúce kúry, ktoré zvyknú zle reagovať na nanesený korektor.

Nezabudnite, že aj pery si vyžadujú starostlivosť. Musíte ich vyživovať a hydratovať, aby sa zvýšila trvácnosť rúžu. Uprednostňujú sa husté krémy s aktívnymi zložkami, ktoré majú zjemňujúci účinok. Dajte si pozor na kúry na zväčšenie pier s agresívnymi zložkami – nikdy by sa nemali používať na veľmi suché alebo citlivé pery.