Allez au contenu Allez à la navigation

01 June 2017

TAJOMSTVO KRÁSNEHO OPÁLENIA A BRONZOVEJ POKOŽKY

NEMÝĽTE SI OPAĽOVANIE SO SPÁLENÍM

Synonymom krásy je niekoľko rokov hnedá pokožka. Ale skôr, ako sa pustíte do chytania bronzu na slnku alebo v soláriu, nemali by ste zabúdať, že nadmerné množstvo UV žiarenia dáva našej koži poriadne zabrať. Skladá sa z troch typov žiarenia: UVA, UVB, UVC. UVC žiarenie sa k nám cez atmosféru takmer vôbec nedostáva. UVA žiarenie preniká hlboko do kože, podmieňuje priame zhnednutie pokožky a pri dlhodobom pôsobení vedie k jej predčasnému starnutiu. UVB žiarenie sa podieľa aj na vzniku zhubných nádorov. Ak k opaľovaniu nebudete pristupovať ľahostajne a dodržíte pritom isté pravidlá, po letnej dovolenke budete nielen bronzovo opálení, ale aj zdraví.

ČO SPÔSOBUJE OPÁLENIE?

Opaľovanie prebieha vo vonkajšej vrstve pokožky – epiderme. Približne 5 % buniek v epiderme tvoria bunky zvané melanocyty. Vystavením ultrafialovému žiareniu UVB produkujú kožný pigment melanín, a práve ten má na svedomí opálenie. Ružovkastý melanín putuje do vrchných častí epidermy, vystavením žiareniu UVA oxiduje a stmavne. My tento proces ľudovo nazývame opaľovanie, v skutočnosti je to prirodzený ochranný mechanizmus, ktorým sa pokožka chráni pred ďalším UV žiarením. Množstvo vyprodukovaného melanínu závisí od genetiky a fototypu pokožky.

TAJOMSTVO KRÁSNEHO OPÁLENIA A BRONZOVEJ POKOŽKY 

1. POMALY A BEZPEČNE

Základom udržania opáleného vzhľadu je postupné a bezpečné opaľovanie. Pri pobyte na slnku sa treba natierať ochrannými krémami s obsahom látok, ktoré dokážu podporiť opálenie. A kedy sa opaľovať? Samozrejme, nie v dobe najsilnejšej intenzity slnečného žiarenia medzi 11. – 15. hodinou. Ak počas slnenia cítite jemné pálenie, alebo si všimnete, že sa pokožka sfarbuje do červena, stiahnite sa do chládku. V opačnom prípade môže dôjsť k rýchlemu ošúpaniu sa kože. Za normálnych okolností sú potrebné štyri týždne, cca 28 dní, aby sa odumreté kožné bunky vymenili za nové, ale stačí, ak ste sa len raz spálili, proces odumierania kožných buniek sa rovnako urýchli a vidina bronzového opálenia sa úmerne stráca.

2. TELOVÝ PEELING

Vhodnou domácou predprípravou pred dovolenkovým slnením je telový peeling napr. Hydrabio Peelingový krém. Jeho hlavnou úlohou je odstránenie odumretých buniek a zrohovatených častí, vďaka čomu pokožka lepšie absorbuje telové prípravky a zároveň sa zjemní a rozjasní. Ak peeling zanedbáte, pokožka sa môže začať rýchlejšie šúpať a môžu sa vyskytnúť rozdiely v opálení na pokožke. V lete sa však neodporúčajú peelingy s AHA kyselinami, používané najčastejšie na tvár (kys.glykolová, trichloroctová), nakoľko by nám mohli so slnečným žiarením zreagovať a spôsobiť napríklad slnečnú alergiu

3. PITNÝ REŽIM

Napriek tomu, že hydratácií venujeme na slnku zvýšenú pozornosť, našej pokožke chýba po intenzívnom slnení voda. Preto by sme ju mali v prvom rade hydratovať zvnútra i zvonku. Okrem pravidelného pitného režimu je v záujme zachovania opáleného a zdravého vzhľadu priam nevyhnutné natierať ju hydratačnými krémami, mliekami či olejmi s premasťujúcim účinkom.

4. DOPLNKOVÁ STAROSTLIVOSŤ

Po použití peelingu a vyhladení pokožky ju môžete, už počas dovolenky a aj po návrate, začať natierať mliekom po opaľovaní. Vďaka upokojujúcej hydratačnej starostlivosti, telového mlieka Photoderm After Sun, ostane vaša pokožka hĺbkovo hydratovaná, upokojená, pripravená na dlhotrvajúci bronzový odtieň a zároveň biologicky chránená pre poškodením DNA, kožných buniek a tkanív.

5. BETAKAROTÉN

Betakarotén je výborným doplnkom na ochranu pokožky. Ide o provitamín, ktorý sa v našom tele mení na vitamín A, nazývaný aj retinol. Ako jeden z hlavných antioxidantov pôsobí aj proti tvorbe voľných kyslíkových radikálov vznikajúcich pri opaľovaní, ktoré sa považujú za jeden z faktorov vzniku rakoviny. Nájsť ho môžeme v obľúbenej a ľahko dostupnej mrkve, alebo vo forme kapsúl v lekárni napr. Photoderm BRONZ Oral, ktoré pripravia pokožku na slnenie a predlžujú opálenie.

6. VHODNÝ OPAĽOVACÍ PRÍPRAVOK

Bronzový odtieň na vašej pokožke dokážu dodať aj niektoré potraviny. Tvorbu melanínu podporuje napríklad meď, ktorú nájdete napríklad v rybách, ale aj v opaľovacích prípravkoch podporujúcich opálenie. Jedným z nich je napríklad Photoderm BRONZ Olej SPF 30, prvý olej na opaľovanie s dvojitým účinkom, ktorý poskytuje veľmi vysokú ochranu pred slnečným žiarením a podporuje prirodzené opálenie s ultra ľahkou, nemastnou textúrou. Pôsobí preventívne proti starnutiu buniek, antioxidačne a je možné ho aplikovať či už na mokré telo alebo na vlasy, ktoré nadobudnú zdravý vzhľad a ostanú chránené pred slnečným žiarením.