Allez au contenu Allez à la navigation

Ochráni vašu pokožku počas zimného obdobia Atoderm
#SKINBODYGUARD
Pripravte vašu pokožku čo najlepšie na zimu a prečítajte si rady odborníkov zo spoločnosti BIODERMA.
Pozrite si zbežne etapy a zistite, o čom je každá epizóda
 1. Epizóda 9 POD HRADOM
 2. Epizóda 1 MODRALEK S. R. O.
 1. November
 2. December
 3. Január
 4. Február
 
Epizóda 9
POD HRADOM

V Laponsku rodina Rosemontovcov objavuje divy tejto rozprávkovej krajiny. Napadlo už 15 – 20 cm snehu a teplomer sa blíži k -12 °C! V takej zime nie je možné stráviť celý deň vonku a treba sa pravidelne vracať do chaty a zohriať sa pri kozube. Pre rodinu je to skutočný zážitok, pre pokožku však nie. Tá niekedy zle reaguje na striedanie zimy a tepla...

Čo sa deje v koži?

Prechod zo zimy do tepla má vplyv na krvný obeh. V chladnom počasí sa objavuje jav, ktorý sa nazýva vazokonstrikcia: cievy sa stiahnu, krv sa presunie z končatín do životne dôležitých orgánov, ktoré si musia udržať teplotu 37 °C (pozri Epizódu 8). V dôsledku toho pokožka na prstoch, chodidlách a ušiach zbelie. Pri prechode do tepla nastáva opačný jav, tzv. vazodilatácia. Drobné cievy sa roztiahnu, pokožka sčervenie a prechodne sa na tvári objaví rumenec. Najmä jemná a svetlá pokožka je mimoriadne citlivá na tieto zmeny teploty, ktoré ľahko vyvolávajú lokálne zápaly. Pokožku často postihuje ružovka (rosacea), zápalové kožné ochorenie, ktoré sa vyvíja v priebehu dlhšieho obdobia. Zreteľne ohraničené začervenania sa môžu stať trvalými (erytróza) v dôsledku viditeľného a nezvratného rozšírenia ciev. Vtedy hovoríme o kuperóze, jednej z foriem ružovky.

Názor dermatológa
Dr. Isabelle Baratte, dermatologička z nemocnice Hospices Civils de Lyon, Francúzsko

„Do ordinácie prichádza veľa žien so svetlou pokožkou, ktoré majú problémy s červenými miestami na tvári s rôznym stupňom závažnosti. Príznaky môžu byť rôzne: od ľahkého prechodného rumenca až po trvalé angiómy, s ktorými sa oveľa horšie žije. Tieto príznaky môžete pozorovať aj u dospievajúcich s akné, ktorí majú tendenciu používať príliš silné produkty, v dôsledku ktorých sa pokožka stáva zraniteľnejšou. Pokožku so sklonom k začervenaniu preto treba ošetrovať jemnými produktmi starostlivosti. Treba používať hydratačný krém, ktorý reguluje senzibilitu ciev, a po celý rok sa chrániť pred nepriaznivým vplyvom zimy a slnka, aby sme predišli trvalému rozšíreniu ciev. Ako posledné riešenie môžno použiť laser, ktorý odstráni červené miesta, ale začervenanie sa často objaví znova. Aj tu môžu hydratačné krémy a produkty na ochranu pred slnkom prispieť k oddialeniu opakovaných laserových zásahov.“

Naše odporúčané produkty
Atoderm Krém

24-hodinový hydratačný krém na suchú až veľmi suchú pokožku. Doprajte vašej pokožke celodennú starostlivosť.

TeloTvár

Atoderm Nutritive

Mimoriadne výživný krém na suchú a citlivú pleť určený pre každodennú výživu a starostlivosť o pokožku tváre.

Tvár

Sensibio AR Krém

Upokojujúci krém, ktorý obmedzuje a bráni vzniku začervenania

Tvár

Ružovka postihuje v Európe až 10 % populácie, pričom existujú veľké rozdiely medzi južnými (1,5 %) a severnými (10 %) krajinami, keďže ružovka postihuje najmä jemnú a svetlú pleť. Vyskytuje sa 3-krát častejšie u žien ako u mužov. 

Zapamätajte si

Slnko a teplotné šoky sú hlavnými faktormi zhoršujúcimi ružovku, ale prispieva k nemu aj pitie alkoholu a konzumácia korenín. Rovnako sa treba vyhnúť aj ďalším potravinám pre ich obsah histamínu, t. j. molekuly, ktorá prispieva k rozšíreniu ciev. Patria sem:

 • mliečne výrobky, jogurty, smotana, syr atď.,
   
 • niektoré druhy ovocia, napríklad slivky, citrusové plody, sušené hrozienka atď.,
 • viaceré dochucovadlá, ako napríklad sójová omáčka a ocot,
 • niektoré druhy zeleniny, bôb, guľatá biela fazuľa, hrach, baklažány, avokádo atď.

Kuperóza sa prejavuje prítomnosťou viditeľných povrchových kapilár na pokožke tváre. Sú trvalo rozšírené a tvoria sieť jemných čiar, ktoré môžu byť ružovej, červenej a niekedy aj modrej alebo fialovej farby. Kuperóza sa objavuje hlavne na lícach a na stranách nosa, ale môže byť postihnutá aj celá tvár. Vo veku 25 až 30 rokov sa objavujú prvé mierne symptómy, ktoré sa časom zhoršujú, až dosiahnu vrchol okolo 45. až 50. roku života.

Anketa

A čo vy, máte pleť so sklonom k začervenaniu?

Ďakujeme za vašu účasť, prečítajte si už čoskoro odpovede na Facebooku

 
V NASLEDUJÚCEJ EPIZÓDE SA DOZVIETE

Blíži sa jar!