Allez au contenu Allez à la navigation

Ochráni vašu pokožku počas zimného obdobia Atoderm
#SKINBODYGUARD
Pripravte vašu pokožku čo najlepšie na zimu a prečítajte si rady odborníkov zo spoločnosti BIODERMA.
Pozrite si zbežne etapy a zistite, o čom je každá epizóda
  1. November
  2. December
  3. Január
  4. Február
 
Epizóda 8
Pozor na citlivé miesta!

 

Dnes celá rodina Rosemontovcov nasadla na snežné skútre a zamierila k jazeru Siinainlampi vo fínskej časti Laponska, aby si vyskúšala zimnú rybačku. Táto aktivita tešiaca sa veľkej obľube spočíva v tom, že sa do ľadu vyreže otvor a pod ľadom sa chytajú ryby. Na večeru dnes bude ostriež a šťuka. Pozornosť bude však treba venovať aj starostlivosti o pokožku, ktorá bude dnes vystavená tvrdej skúške!

 

Čo sa deje v koži?

Pre všetky zimné aktivity na čerstvom vzduchu platí, že je treba pred chladom špeciálne chrániť končatiny a citlivé miesta. Ruky, chodidlá a pery sú veľmi citlivé, pretože sa ich pokožka podobá sliznici. Ich jemná zrohovatená vrstva je chudobná na kožný maz, keďže nemajú tukové žľazy. Vďaka množstvu zmyslových receptorov sú tiež veľmi citlivé na extrémne teploty a bolesť

V dôsledku chladu a suchosti budú tieto citlivé miesta, ktoré majú často málo ciev, ľahko praskať a budú vystavené riziku vytvorenia hlbších prasklín: krv sa zhromažďuje v životne dôležitých orgánoch a menej prúdi do končatín. Pokožka bez deskvamácie hrubne a napokon praskne. Tieto bolestivé praskliny epidermy môžu zasiahnuť hlboké časti dermy. Vhodné produkty starostlivosti musia intenzívne hydratovať pokožku, chrániť jej povrch a tiež uľahčovať jej zaceľovanie

Názor dermatológa
Dr. Isabelle Baratte, dermatologička z nemocnice Hospices Civils de Lyon, Francúzsko

„V zime je treba chrániť pery a ruky už pri 3 °C! Niekoľkokrát denne si na pery nanášajte hydratačný balzam. Noste kožené alebo polárne rukavice, ale nie vlnené rukavice, ktoré často spôsobujú podráždenie. Aj keď je zima, umývajte si ruky vlažnou, takmer studenou vodou, pretože teplá voda rozpúšťa ochranný hydrolipidový film pokožky a môže spôsobiť značný tepelný šok pre krvné cievy.“

 

 

 

Naše odporúčané produkty

Krém na ruky s dlhodobým hydratačným a regeneračným účinkom. Darujte svojim rukám intenzívnu regeneráciu

TeloDospelíDeti

Tyčinka na pery vhodná pre každodennú hydratáciu a starostlivosť o vaše pery

TvárDospelíDeti

Cicabio Krém

Hydratačný reparačný krém, ktorý pôsobí v každej etape epidermálnej rekonštrukcie.

TeloTvárDospelíDospievajúciDetiBábätká

Podľa jednej štúdie* je to počet umytí rúk počas jedného dňa. Pri niektorých profesiách sa vyžaduje oveľa častejšie umývanie rúk a pri niektorých dochádza k opakovanému kontaktu s chemickými produktmi alebo čistiacimi prostriedkami, ktoré majú nepriaznivý vplyv na pokožku. Z toho dôvodu je dôležité hydratovať ruky po každom umytí a používať jemné produkty starostlivosti, ktoré nedráždia pokožku.
 

*Národný inštitút pre zdravotnú prevenciu a výchovu - Francúzsko

Zapamätajte si

Keď je zima, dodržiavajte správne návyky na ochranu citlivých miest a na udržanie hebkej pokožky...

  • Umývajte sa vlažnou, takmer studenou vodou, aby sa nerozpustil ochranný hydrolipidový film (pozri Epizódu 1).
  • Uprednostňujte jemné produkty starostlivosti, nepoužívajte priveľa čistiacich a dezinfekčných produktov a nikdy si neumývajte ruky tekutými prostriedkami na umývanie riadu, pretože poškodzujú pokožku. Pri používaní čistiacich prostriedkov nezabúdajte na ochranné rukavice!
  • Keď je veľmi zima, dávajte prednosť palčiakom pred prstovými rukavicami, aby medzi prstami prúdil vzduch. Pod palčiaky si môžete dať tenké rukavice (pozri Epizódu 2).
  • Nehrýzte si vysušené pery a častejšie si na pery nanášajte balzam.
  • Deťom natierajte pery balzamom a krémujte im okolie úst, aby sa im nevytvárali suché miesta a praskliny.

Ekzém rúk sa vyskytuje skutočne často. Predpokladá sa, že chronickým ekzémom rúk trpí 10 % populácie*.
 

Kontaktný alergický ekzém je najčastejšie sa vyskytujúcim typom ekzému. Je spôsobený lokálnou alergickou reakciou vyvolanou rôznymi látkami ako chróm, nikel, latex, rozpúšťadlá, farbivá atď. Niektoré profesie sú s nimi v kontakte veľmi často, napríklad kaderníci, zdravotní pracovníci, zamestnanci údržby, robotníci na stavbách atď.
 

Ekzém spôsobený dráždivým kontaktom vyvolávajú nepriaznivé vplyvy prostredia: trenie, odieranie, teplo/zima, rastliny spôsobujúce podráždenie…
 

Atopická dermatitída súvisí s poruchou v kožnej bariére a s prenikaním baktérií.
 

Dyshidróza je spôsobená stresom, úzkosťou a vystavením sa slnku na začiatku leta.

Anketa

Staráte sa o nohy rovnako dôkladne ako o ruky?

Tipy a praktické rady

SOS na obnovu pokožky rúk!

Ak máte popraskané ruky, najlepšou metódou je metóda používaná v nemocniciach. Večer si naneste na ruky hrubú vrstvu výživného krému a nasaďte si bavlnené rukavice, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni. Takýto uzavretý obväz uľahčuje vstrebanie krému a urýchľuje zaceľovanie pokožky počas noci. 

 
V NASLEDUJÚCEJ EPIZÓDE SA DOZVIETE

Striedanie tepla a zimy: ako čeliť zmenám teplôt