Allez au contenu Allez à la navigation

Ochráni vašu pokožku počas zimného obdobia Atoderm
#SKINBODYGUARD
Pripravte vašu pokožku čo najlepšie na zimu a prečítajte si rady odborníkov zo spoločnosti BIODERMA.
Pozrite si zbežne etapy a zistite, o čom je každá epizóda
  1. November
  2. December
  3. Január
  4. Február
 
Epizóda 7
Pre pokožku je to dobrý tréning!

Aj keď je veľmi zima, aktivity na čerstvom vzduchu sú v Laponsku veľmi obľúbené. Rodina Rosemontovcov si teda chce vyskúšať klasické športy Ďalekého severu: jazdu na saniach ťahaných psami a sobmi, jazdu na snežných skútroch, prechádzku na snežniciach, pozorovanie polárnej žiary… Skutočné dobrodružstvo pre celú rodinu… Ale nie pre pokožku!

Čo sa deje v koži?

Športovanie v podmienkach treskúcej zimy si vyžaduje dodržiavanie určitých opatrení. Pokožka na nezakrytých miestach, hlavne tvár, je vystavená tvrdej skúške. Hlavné riziko predstavuje spálenie vetrom, t. j. podráždenie spôsobené silným vetrom a mrazom. Dochádza k zmenám v kožnej bariére, pokožka stráca lipidy, je veľmi červená a môže sa šúpať. Príznaky sú veľmi podobné príznakom pri spálení slnkom. V decembri je v Laponsku UV žiarenie veľmi slabé, takže pre rodinu Rosemontovcov je riziko spálenia slnkom v tomto ročnom období takmer nulové. Pokožku tváre je však napriek tomu potrebné chrániť špeciálnym krémom na ochranu pred slnkom, ktorý je určený na lyžovanie. Keďže má nízky obsah vody, vytvára fyzickú bariéru proti účinkom vetra a zimy, čím uľahčuje termoreguláciu.

Názor dermatológa
Dr. Isabelle Baratte, dermatologička z nemocnice Hospices Civils de Lyon, Francúzsko

„Pozor na zimu na horách. Pri mraze a vetre môžeme ľahko zabudnúť na riziko spálenia slnkom, pretože necítime pálenie slnečných lúčov.
V skutočnosti sa môžu účinky spálenia vetrom a slnkom spojiť, pretože tu pôsobí UV žiarenie, ktorého intenzita sa zvyšuje nadmorskou výškou a odrazom slnečných lúčov od snehu.
Na všetky nezakryté časti tela je potrebné nanášať produkt na ochranu pred slnkom. Osobitne to platí pre deti, pretože ich pokožka je mimoriadne citlivá! Chcem takisto zdôrazniť potrebu chrániť si oči pred účinkami spôsobenými týmto nebezpečným odrazom slnečných lúčov. Keď sa venujeme fyzickým aktivitám a sme teplo oblečení, je normálne, že sa potíme, pretože telo reguluje vnútornú teplotu. Priedušné oblečenie chráni pred vlhkosťou, ktorá môže spôsobiť podráždenie a začervenanie pokožky, a tým aj zhoršenie prípadného ekzému. Napokon je potrebné, aby sme túto stratu vody nahradili dostatočnou hydratačnou starostlivosťou po večernom sprchovaní!“

Naše odporúčané produkty

2 v 1 dermo-posilňujúca, vyživujúca starostlivosť obnovujúca zdravie a pohodlie suchej pokožky.

TeloTvárDospelíDetiBábätká

Opaľovací krém na tvár s MAXIMÁLNOU slnečnou ochranou, ktorý stimuluje vlastné obranné mechanizmy pokožky.

TvárDospelíDospievajúci

Transepidermálna strata vody je prirodzený proces vyparovania vody cez zrohovatenú vrstvu pokožky. Vieme, že táto strata vody sa líši v závislosti od časti dňa a od skôr opísaného chronobiologického rytmu. Transepidermálna strata vody sa však líši aj v závislosti od ročného obdobia: V zime sa v porovnaní s letom zvyšuje o 30 % na tvári a o 10 % na zvyšku tela*. Zhoršuje sa dehydratácia a znižuje sa účinnosť kožnej bariéry.
 

* Gil Yosipovitch, Glen L. Xiong, Erhard Haus, Linda Sackett-Lundeen, Israel Ashkenazi, and Tel Aviv, Israel ; Department of Dermatology, UCSF Medical Center, San Francisco, California, USA, Department of Laboratory Medicine and Pathology, St. Paul Ramsey Medical Center, University of Minnesota, Minneapolis, Minnesota, USA.

Zapamätajte si

Na fyzickú aktivitu v zime sa treba pripraviť!

Odporúča sa najmä navrstviť oblečenie (pozri Epizódu 2) a zabezpečiť, aby boli ruky a chodidlá v teple.

  • Dobre si chráňte tvár, čelo, krk, líca a uši.
  • Pozor na problém s kuklou, ktorá zamrzne, keď zostane vlhká v dôsledku dýchania.
  • Používajte krémy na ochranu pred slnkom s obsahom trehalózy, t. j. cukru s termo-ochrannými vlastnosťami pre pokožku, a balzam na pery každé 2 hodiny.
  • Krém na báze vody môže pri veľmi nízkych teplotách na pokožke zamrznúť.
  • Večer naneste na pokožku hrubú vrstvu výživného krému na predchádzanie podráždeniu alebo na upokojenie pokožky.

Aj vo veľkej zime sa človek pri fyzickej aktivite potí, pretože potením organizmus reguluje teplotu. Táto strata vody nemá nič spoločné s transepidermálnou stratou vody, ktorá je prirodzeným procesom vyparovania vody cez zrohovatenú vrstvu (pozri Epizódu 1). Aby sme nahradili stratu vody, ku ktorej dochádza potením, je potrebné prijímať tekutiny pred športovaním, počas športovania i po ňom. Uprednostňujte textílie z prírodných materiálov, aby ste obmedzili potenie, zostali v teple a znížili riziko prechladnutia.

Anketa

Používate v zime pravidelne produkty na ochranu pred slnkom?

Tipy a praktické radyÚžasná premena vody na ľad!
 

Aj keď tento rok nie je na oknách žiadna námraza, deti môžete zabaviť pozoruhodným chemickým pokusom, pri ktorom sa voda okamžite zmení na ľadové kryštáliky. V čom spočíva tajomstvo? Voda sa najprv zohreje, a potom sa nasýti octanom sodným. Po jej opätovnom schladení menší šok alebo vibrácia vyvolajú krištalizáciu!
Je to zvláštna reakcia, najmä keď vieme, že octan sodný je hlavnou zložkou vyhrievacích podušiek, ktoré si dávame do rukavíc na zohriatie rúk!

 

 
V NASLEDUJÚCEJ EPIZÓDE SA DOZVIETE

 POZOR NA
CITLIVÉ MIESTA!