Allez au contenu Allez à la navigation

Ochráni vašu pokožku počas zimného obdobia Atoderm
#SKINBODYGUARD
Pripravte vašu pokožku čo najlepšie na zimu a prečítajte si rady odborníkov zo spoločnosti BIODERMA.
Pozrite si zbežne etapy a zistite, o čom je každá epizóda
  1. November
  2. December
  3. Január
  4. Február
 
Epizóda 5
Suchú, podráždenú alebo atopickú pokožku neškriabte!

V prípade veľmi suchej a podráždenej pokožky s chronickým zápalom a svrbením hovoria dermatológovia o „atopickej pokožke“, všeobecne nazývanej ekzém. Tak ako veľa detí, aj Dan Rosemont, ktorý má teraz 11 rokov (pozri epizódu 4), trpí atopickou dermatitídou. Patológia sa vo všeobecnosti objavuje vo veku od 3 mesiacov do 5 rokov. Atopická pokožka je mimoriadne citlivá na chlad.

Čo sa deje v koži?

Atopia charakterizovaná nadmernou reakciou na určité alergény môže postihnúť kožu, priedušky či tráviaci trakt. Atopická pokožka trpí poruchou nepriepustnosti zrohovatenej vrstvy: nepôsobí viac ako bariéra v dôsledku chýbajúcich lipidov. Dochádza k ľahšiemu prenikaniu alergénov a baktérií, čo vyvoláva zápalovú reakciu. Vytvárajú sa červené ložiská, často situované na tvári a v miestach ohybu, ktoré svrbia. Škriabanie zhoršuje zápal a choroba sa tak rozvíja recidivujúcimi vzplanutiami: ekzémové krízy sa striedajú s obdobiami pokoja.

Názor dermatológa
Dr. Isabelle Baratte, dermatologička z nemocnice Hospices Civils de Lyon, Francúzsko

„Do ambulancie často prichádzajú atopické deti v začiatočnej fáze ich ochorenia. Rodičom dôkladne vysvetlíme situáciu a dáme im pokyny týkajúce sa udržiavacej liečby a akútnej liečby. Každý deň je potrebný kúpeľ s teplotou vody 32 – 33 °C a hydratovanie pokožky, aby sa obnovila kožná bariéra. Vo fáze ekzémovej krízy sú nevyhnutné dermokortikoidy na zmiernenie zápalu. Netreba sa ich báť, ale ani ich netreba brať na ľahkú váhu. Stačí dodržiavať predpísanú liečbu. Dôležité je vyhýbať sa škriabaniu, ktoré môže poškodiť pokožku, spôsobiť jej zhrubnutie a vyvolať infekcie. Dermokortikoidy v spojení s emolientmi prerušujú cyklus zápalu a škriabania tým, že obnovujú kožnú bariéru.“

Naše odporúčané produkty

Sprchový gél pre každodennú starostlivosť pri liečbe atopického exému. Každodenná upokojujúca a čistiaca hygiena.

TvárTeloDospelíDetiBábätká

2 v 1 dermo-posilňujúca, vyživujúca starostlivosť obnovujúca zdravie a pohodlie suchej pokožky.

TeloTvárDospelíDetiBábätká

Počet prípadov atopickej dermatitídy sa za 20 rokov strojnásobil(1). Vo vyspelých krajinách bude mať atopickú kožu 15 – 30 % novorodencov(2). Ak má jeden rodič atopiu, existuje viac ako 30-percentné riziko, že ju bude mať aj dojča. Ak sú ňou postihnutí obaja rodičia, toto riziko je viac ako 70-percenté(3).
 

1. Dermatite atopique : épidémiologie en France, définitions, histoire naturelle, association aux autres manifestations atopiques, scores de gravité, qualité de vie. E.Mahé. Ann Dermatol Veneorol. 2005 ; 132
2.Williams HC. Clinical practice. Atopic dermatitis. N. Engl. J ; Med 2005;352. 2314-2324
3.Dermatite atopique. S. A Büchner, Forum Med Suisse N°19, mai 2001

Zapamätajte si

Svrbí to a svrbí... Ale ako zvládať krízy a vyhnúť sa škriabaniu? Existujú rôzne tipy. V prvom rade sa riaďte pokynmi lekára a zabezpečte každodennú optimálnu hydratáciu pokožky. Kontrolujte a strihajte malým deťom nechty. Bábätkám môžete dať malé palčiaky proti škriabaniu. Existujú chladiace vrecká na zmiernenie svrbenia a kolieska proti svrbeniu, ktorými sa prechádza po podráždených miestach.

Existujú rôzne typy ekzémov, ale ich prejavy sú rovnaké: veľmi suchá pokožka s červenými zápalovými ložiskami, ktoré svrbia.

  • Atopický ekzém spojený s poškodením kožnej bariéry a prienikom baktérií (zlatého stafylokoka)
  • Kontaktný ekzém súvisiaci s kontaktom s látkou vyvolávajúcou alergiu alebo podráždenie (nikel, parfum, pracie prostriedky, konzervanty atď.)
  • Ekzém si netreba mýliť so zimným svrbením súvisiacim s intenzívnou suchosťou. Je spôsobené klimatickými podmienkami a prvé príznaky sa objavujú v zime.
     
Anketa

Máte vy alebo niekto z vašej 
rodiny atopickú pokožku?

Tipy a praktické rady

Dôkladné krémovanie každý deň, správne hygienické návyky a každodenná starostlivosť. Pozrite si odporúčania dermatológa na vytvorenie príjemnej chvíle starostlivosti o pokožku... Dajte na odborníka!

 
V NASLEDUJÚCEJ EPIZÓDE SA DOZVIETE

Vitajte v
Laponsku!