Allez au contenu Allez à la navigation

Ochráni vašu pokožku počas zimného obdobia Atoderm
#SKINBODYGUARD
Pripravte vašu pokožku čo najlepšie na zimu a prečítajte si rady odborníkov zo spoločnosti BIODERMA.
Pozrite si zbežne etapy a zistite, o čom je každá epizóda
  1. November
  2. December
  3. Január
  4. Február
 
Epizóda 6
Vitajte v Laponsku... a v extrémnych podmienkach!

Rovaniemi, hlavné mesto Laponska, sa nachádza priamo na polárnom kruhu. Práve sem prišla rodina Rosemontovcov (pozri Epizódu 4): teplomer ukazuje -10 °C, všetko je pokryté snehom a slnko ožaruje veľké ľadové pláne, kam len oko dovidí… Je to biely raj našich detských snov, čarovná krajina snehu a ľadu, ktorú si Santa Claus so svojimi sobmi vybral za svoj domov!

Čo sa deje v koži?

Príchod bol pre celú rodinu šok, aj keď suchá kontinentálna zima napokon nie je taká hrozná, ako by sa mohlo zdať. Ak samozrejme nefúka polárny vietor! Zimomriavky a pocit ľadového vzduchu na tvári... Každý si veľmi rýchlo uvedomuje, aké dôležité je chrániť každý centimeter štvorcový pokožky.

Nedostatok slnečného svitu počas zimy má v tejto oblasti viac ako kdekoľvek inde vplyv na „vnútorné hodiny“ organizmu. Náš denný biorytmus riadený striedaním dňa a noci riadi aj fungovanie pokožky: reguluje teplotu, potenie, tvorbu kožného mazu a obnovu buniek…

Názor dermatológa
Dr. Isabelle Baratte, dermatologička z nemocnice Hospices Civils de Lyon, Francúzsko

„V prípade veľkej zimy a suchého vzduchu je potrebné prijímať tekutiny, aby sme predišli dehydratácii (pozri Epizódu 1). Pokožka, ktorá je v dobrom stave, bude samozrejme reagovať lepšie ako suchá pokožka, pri ktorej môže vyparovanie vody spôsobiť problémy. Ďalej odporúčam najmä chrániť pokožku oblečením, najmä ruky a chodidlá, aby sme predišli omrzlinám. Na časti tela, ktoré nie je možné chrániť oblečením, nanesieme veľmi výživný krém, ktorý vytvorí bariéru medzi pokožkou a chladným vzduchom. Napokon je treba všímať si farbu pokožky, ktorá je dobrým výstražným signálom. Keď sme vonku, často máme biele ruky a chodidlá, pretože krv sa presúva hlavne do životne dôležitých orgánov. Keď vstúpime do interiéru, pokožka náhle sčervenie keďže cirkulácia krvi sa znova vráti do normálu!“

Naše odporúčané produkty

Sprchový gél pre každodennú starostlivosť pri liečbe atopického exému. Každodenná upokojujúca a čistiaca hygiena.

TvárTeloDospelíDetiBábätká

2 v 1 dermo-posilňujúca, vyživujúca starostlivosť obnovujúca zdravie a pohodlie suchej pokožky.

TeloTvárDospelíDetiBábätká

V zime je pokožka citlivejšia a podráždenejšia, čo sa prejavuje zvýšením výskytu kožných zápalov o 10 %* v porovnaní s jeseňou. Používanie hydratačného produktu znižuje tento pomer, keďže zmierňuje suchosť pokožky.
 

*Kikushi, K., Kobayashi, H., Hirao, T., Ito, A., Takahashi, H., & Tagami, H., (2002). Improvement of mild inflammatory changes of the facial skin induced by winter environment with daily applications of a moisturizing cream. A half-side test of biophysical skin parameters, cytokine expression pattern and the formation of cornified envelope. Dermatology (Basel, Switzerland), 207(3), 269-275.

Zapamätajte si

Dlhý alebo krátky pobyt? Na dĺžke pobytu v treskúcej zime záleží! Je rozdiel medzi tým, keď človek ide 5 minút pešo na najbližšiu stanicu metra, a tým, keď pracuje celý deň vonku. Na dlhé pobyty vonku sa treba dobre pripraviť. Je potrebné nosiť vhodné oblečenie (pozri Epizódu 2) a chrániť najmä ruky a chodidlá. Dohliadajte na deti, keď sa hrajú v parku alebo na horách, pretože si neuvedomujú zimu!

90 %** atopických osôb (pozri Epizódu 5) má zlatého stafylokoka! Atopická pokožka je mimoriadne citlivá na vlhkosť. Potenie preto môže zhoršiť ekzém, keďže je vystavený vlhkosti. Červené ložiská sa často tvoria v miestach ohybu, ktoré sú vlhkejšie a kde sa darí baktériám.

** Yuumi Nakamura, Jon Oscherwitz, Kemp B. Cease, Susana M. Chan, Raul Muñoz-Planillo, Mizuho Hasegawa –  Nature Oct 30, 2013

Anketa

Povedali by ste, že máte pokožku citlivú na chlad?

Tipy a praktické rady

Všetci sme už v zime zažili intenzívnu bolesť prstov alebo uší pri prechode zo zimy do tepla.
 

Spôsobuje ju návrat krvného obehu do normálu a značné rozšírenie ciev. Aby ste tomuto javu predišli, je potrebné hydratovať ruky kvalitným krémom, nosiť rukavice a jemne si masírovať ruky, aby sa rýchlejšie zohriali.
 

V žiadnom prípade by ste si nemali ruky dávať pod prúd teplej vody, pretože tepelný šok značne oslabuje steny drobných krvných ciev.

 

 
V NASLEDUJÚCEJ EPIZÓDE SA DOZVIETE

Pre pokožku je to dobrý tréning!