Allez au contenu Allez à la navigation

Alergická pokožka a detská pokožka na slnku

Úryvky z diskusií

Share

Ak sa chcete o slnečnej ochrane pre problémovú a detskú pokožku dozvedieť viac, pozrite si odpovede kožných lekárov a alergiológov na otázky, ktoré sa ich pýtali používatelia internetu v diskusiách organizovaných spoločnosťou BIODERMA.

Pred dovŕšením 18 mesiacov sa vôbec neodporúča vystavovať dojčatá slnku. V prípade, že sa pobytu na slnku nedá vyhnúť, treba používať opaľovací prípravok s SPF 50+, ktorý pokožku dostatočne chráni pred UVA žiarením. U detí mladších ako 3 roky sa odporúča používanie opaľovacích prípravkov s minerálnym zložením (a nie s chemickými filtrami).

Neexistuje slnečný filter, ktorý by chránil jedno dieťa lepšie ako druhé. Dojčatá by sa v zásade nemali vystavovať slnku, takže takáto otázka ani nie je namieste.

Deti majú jemnejšiu pokožku, z čoho vyplýva, že je aj citlivejšia ako pokožka dospelých. Dieťa však bude mať rovnaký fototyp, čiže sklon k spáleniu alebo opáleniu, celý život. Dieťa, ktoré sa ľahko opáli, nebude mať problémy s opálením celý život, a naopak.

Na slnko chodiť môžete, ale musíte sa veľmi dobre chrániť. Vyhýbajte sa pobytu na slnku na poludnie a v skorých poobedných hodinách a používajte vonkajšie fotoprotektory s vysokým ochranným faktorom (SPF 50+). Niektoré laboratóriá ponúkajú špeciálne prípravky na kuperóznu pokožku, ktoré zvyčajne obsahujú okrem ochranných zložiek aj dekongestanty. Nesmiete však zabudnúť, že kuperóza sa príliš intenzívnym pobytom na slnku zhoršuje.

Existuje niekoľko typov vyrážok z tepla.
1. Keď sa deti v teplom prostredí nadmerne potia, môžeme si u nich všimnúť, najmä u novorodencov, malé červené vyrážky, ktoré sú prevažne na chrbte. Nie je na to nijaká špeciálna liečba, pretože vyrážky rýchlo spontánne zmiznú. Dieťa treba odkryť a prostredie ochladiť.
2. Po pobyte na slnku (či je alebo nie je teplo) sa môžu u niektorých detí na odhalených miestach objaviť škvrny. Môže ísť o polymorfnú svetelnú erupciu (alergiu na slnko). Tieto škvrny môžu pretrvávať niekoľko dní. U detí ide o zriedkavé ochorenie, ktoré si vyžaduje lekársku pomoc.

Ak ho chcete ochrániť pred slnkom, v prvom rade sa vyhnite pobytu na slnku medzi 12 h a 16 h. V jeho prípade to bude predovšetkým ochrana v podobe oblečenia, najlepšie bavlneného (ekzém zhoršuje oblečenie z vlny alebo syntetických materiálov). Ak treba použiť vonkajšie fotoprotektory, vyberte také, ktoré obsahujú výlučne minerálne filtre, pretože tie predstavujú najmenšie riziko zhoršenia ekzému.

Nie, určite nie. 4-mesačné dieťa sa vôbec nemá vystavovať slnku. Na slnko dieťa nesmie minimálne pred dovŕšením 18 mesiacov. Pokiaľ ide o 4-ročné dieťa, to treba pred slnkom chrániť povinne. Začnite oblečením (klobúk a tričko) a ochranu dokončite vonkajším fotoprotektorom – najlepšie s obsahom minerálnych filtrov.

Je to lepšie, pretože ľudia s akné majú mastnú pokožku a keď používajú príliš husté prípravky, hrozí riziko zhoršenia akné. Takmer všetky značky ponúkajú špeciálny rad výrobkov na aknóznu pokožku, pričom väčšinou ide o tekuté prípravky.

Slnko je falošný kamarát akné. Intenzívny pobyt na slnku spôsobí, že sa znovu objaví, aj keď s istým oneskorením (po niekoľkých týždňoch). Dochádza k tomu preto, lebo pokožka na slnku zhrubne, akné nezmizne, ale zostane „skryté” pod pokožkou. Z ničoho nič sa objaví o niekoľko týždňov neskôr. Buďte teda opatrná a pravidelne sa pred slnkom chráňte špeciálnym opaľovacím krémom na mastnú pokožku. A nebojte sa, opálite sa aj keď budete používať opaľovací krém s vysokým SPF faktorom.