Allez au contenu Allez à la navigation

Citlivá až intolerantná pokožka

Úryvky z diskusií

Share

Ak sa chcete o citlivej až intolerantnej pokožke dozvedieť viac, pozrite si odpovede kožných lekárov a alergológov na otázky, ktoré sa ich pýtali užívatelia internetu v diskusiách organizovaných spoločnosťou BIODERMA.

Otázka používateľa internetu

Aké javy spôsobujú citlivosť pokožky?

Citlivosť pokožky môže vyvolať široký rad faktorov. Ide však o individuálnu reakciu, ktorej ešte stále dobre nerozumieme. Táto hyperreaktivita je pravdepodobne spôsobená nadmernou aktivtou keratinocytov (kožných buniek) a nervových vláken kože.

 

Otázka používateľa internetu

Aké sú príznaky citlivej pokožky?

Citlivá pokožka sa vyznačuje začervenaním alebo mravčením, pocitmi pálenia, svrbením alebo dokonca bolesťou, čo je reakcia na faktory, ktoré samy osebe nie sú „toxické”. Medzi takéto faktory patrí voda, toaletné prípravky, kozmetické prípravky, vietor, zima, teplo, slnko, stres, menštruácia atď.

Všetko závisí od typu citlivosti. Odporúča sa čistiť pokožku vodou alebo vodou s použitím veľmi jemného mydla , prípadne micelárnou pleťovou vodou, ako je Sensibio H2O, podľa toho, čo vaša pokožka dobre toleruje.

Otázka používateľa internetu

Ako sa správne starať o citlivú pokožku?

V prvom rade treba poznať faktory, na ktoré sme citliví. Všeobecne by sme sa však mali vyhýbať všetkému, čo môže pokožku podráždiť a používať kozmetické prípravky určené na citlivú pleť.

Príznaky sú presne také isté. Ide len o to, že príznaky pokožky, ktorá je citlivá stále, trvajú dlhšie. Prechodne citlivá pokožka sa objavuje počas niekoľkých hodín, teda dočasne. Toto je asi príležitosť opäť definovať citlivú pokožku - buď ide o pokožku, pre ktorú je príznačné mravčenie, pocity pálenia, svrbenie alebo bolesť, alebo ide o pokožku, ktorá sčervenie pod vplyvom rôznych faktorov, ako je kontakt s vodou, kozmetické prípravky alebo toaletné výrobky, ale aj vietor, zima, teplo alebo stres, menštruácia alebo dokonca pod vplyvom iných faktorov, ktoré môžu byť u postihnutých ľudí rôzne.

Alergická pokožka je pokožka, ktorá je alergická na konkrétny prípravok. Ide o imunologický jav. Hyperreaktívna, nadmerne citlivá, reaktívna alebo intolerantná pokožka (to sú synonymá) je zase pokožka, ktorá príliš reaguje na rôzne veci, ako sme už spomínali. Nejde však o žiadny imunologický jav.

Otázka používateľa internetu

Môže za citlivosť pokožky kvalita vody?

Áno. Je to možné, hoci nič také nie je dokázané. V prvom rade si však treba uvedomiť, že citlivosť pokožky je predovšetkým individuálny problém. Príliš kyslá voda alebo voda, ktorá obsahuje veľa pesticídov, môže podporiť výskyt citlivosti pokožky.