Woman playing with her baby

Keď chceme o niekom povedať, že má jemnú a zamatovú pokožku, povieme, že ju má ako bábätko. A predsa to nie je vždy pravda. Pokožka novorodencov je, s výnimkou predčasne narodených detí, úplne sformovaná, keď sa narodia.

Je však tenšia a neplní funkciu bariéry rovnako účinne ako pokožka dospelých.

 

 

Niekoľko týždňov po narodení sa u dojčaťa prestáva tvoriť kožný maz a mazové žľazy sa znovu aktivujú až v období dospievania. Z tohto dôvodu je hydrolipidový film jemnejší, a teda slabšie chráni pokožku, čo vyvoláva:

  • vysušenie, ktoré vytvára priestor pre podráždenie,
  • priepustnosť pre infekčné a alergénne látky, ktoré zhoršujú podráždenie.
  • Dr. Michèle Sayag, alergologička
    Dr. Michèle Sayag, Alergiológ.

    Otázka internetového používateľa: Mojej dcére sa prerezávajú zúbky a má červený zadoček. Používam krém bez parabénov, pretože je alergická na parabény, ale nezaberá príliš dobre. Čo môžem použiť?

    Môžete zmeniť produkt, použiť pastu na báze vody a striedať ju so zmäkčujúcim regeneračným krémom.

    Dr. Michèle Sayag, Alergiológ.
  • Dr. Michèle Sayag, alergologička
    Dr. Michèle Sayag, Alergiológ.

    Otázka internetového používateľa: Treba hydratovať pokožku dieťaťa po kúpaní? Stačí krémové mydlo?

    Ak má vaše dieťatko suchú pokožku, mali by ste po kúpeli aplikovať hydratačný krém alebo príležitostne pridať do vody na kúpanie detský olejček. Dokonca aj keď dieťa nemá suchú pokožku, nanášanie hydratačného krému po kúpeli vytvorí zvláštne okamihy, ktoré upevňujú puto medzi vami a dieťatkom.

    Dr. Michèle Sayag, Alergiológ.
Baby in a bath

Povrch kože dieťaťa je 2- až 3-krát väčší ako u dospelého človeka (vyšší pomer povrchu a váhy). Prípravok natretý na pokožku dieťaťa sa teda vstrebe ľahšie. Absorpčnú schopnosť kože podporuje aj vlhké prostredie (pokožka pod plienkou), poškodená pokožka (plienková dermatitída) a záhyby.


Z týchto dôvodov je nevyhnutné, aby sa na detskú pokožku používali veľmi jemné hygienické výrobky a toaletné prípravky, ktoré zaručujú:
. vysokú toleranciu s ohľadom na špecifické vlastnosti detskej pokožky,
. vysokú bezpečnosť vzhľadom k vysokým nárokom na zloženie a výrobu, ktoré sú prispôsobené pokožke dojčiat a batoliat.

Atopic Skin

Pokožka dojčiat má sklon k vysušovaniu a väčšej citlivosti, pretože ju oslabujú vonkajšie nepriaznivé vplyvy, ako vietor, chlad, tvrdá voda alebo kúrenie.

V prípade atopickej dermatitídy je pokožka vášho dieťaťa suchá a drsná a niekedy sa na nej objavia aj suché červené škvrny. Pokožka je napnutá a svrbí, čo narúša jeho spánok.

Atopická dermatitída je veľmi časté kožné ochorenie, ktoré sa začína medzi 2. a 3. mesiacom života a vo väčšine prípadov po niekoľkých rokoch vymizne. Tento typ pokožky trpí väčšou priepustnosťou zrohovatenej vrstvy, čo je spôsobené nedostatkom lipidov.

Koža už správne neplní funkciu bariéry. Nechráni organizmus pred alergénmi z vonkajšieho prostredia, a to uľahčuje ich prenikanie dovnútra. Citlivosť na tieto alergény vyvoláva zápal, ktorý sa prejaví prepuknutím ekzému a ten najčastejšie sprevádza intenzívne svrbenie.

Škriabanie potom spôsobuje poranenia, ktoré zvyšujú podráždenosť pokožky. Pokožka prepúšťa alergény v ešte väčšom množstve a zvyšuje sa pravdepodobnosť novej akútnej zápalovej reakcie. Veľmi suchá pokožka so sklonom k atopickým reakciám prechádza striedavo fázami prepuknutia ekzému a jeho ústupu.

O atopii sa môžete dozvedieť viac aj na tomto odkaze.

Zistili sa 3 hlavné typy alergénov z vonkajšieho prostredia, ktoré spôsobujú akútne zápalové reakcie:

Picto Animal
aeroalergény roztoče, peľ, mačacie a psie chlpy, perie a podobne,
. potravinové alergény,
Picto Arachide
potravinové alergény
Mineral
kontaktné alergény nikel, parfumy a podobne

Začervenanie v oblasti zadočka, nazývané aj plienková dermatitída, je bežný problém, ku ktorému dochádza za určitých okolností, napríklad plienky šúchajúce pokožku, príliš agresívne umývanie, hnačka, zmena stravy, ale aj prekonanie infekcie, rast zubov atď.

Vo väčšine prípadov začervenania v oblasti zadočka ide o dermatitídu z podráždenia, ktorú vyvoláva okluzívny (neprepúšťajúci) účinok plienok, zhoršuje ju kontakt so stolicou a močom a niekedy dochádza aj k bakteriálnej superinfekcii.

Začervenaniu sa dá predísť tak, že zabránime oklúzii (uzatvoreniu) a macerácii (kontaktu s vlhkým alebo mokrým prostredím), ktoré spôsobujú plienky.

Baby - Atopic Skin

Dodržiavajte preto nasledujúce opatrenia:

  • často dieťa prebaľujte,
  • po každom prebalení pokožku dieťaťa vyčistite pomocou jemného hygienického výrobku bez obsahu mydla, ktorý zaručuje bezpečnosť a toleranciu (príliš agresívne prípravky narúšajú kožnú bariéru),
  • dôkladne a veľmi jemne pokožku vysušte, najmä v oblasti záhybov,
  • po každom prebalení použite zinkovú masť s antibakteriálnym účinkom (zaručujúcu bezpečnosť a toleranciu), ktorá upokojí, izoluje a obnoví epidermu v oblasti zadočka a zároveň podporí vymiznutie začervenania,
  • ak začervenanie pretrváva, navštívte lekára.

Čo spôsobuje podráždenie okrajov úst? 

Podráždenie pokožky okolo úst sa prejavuje začervenaním, malými vyrážkami, suchou a drsnejšou pokožkou. Toto podráždenie vyvolávajú sliny, ktoré sa okolo úst zdržiavajú, keď dieťa používa cumlík, hryzie svoju obľúbenú hračku alebo keď mu rastú zúbky.

Enzým amyláza, ktorý sa nachádza v slinách, zhoršuje podráždenie. Či už máte takéto podráždenie pokožky okolo úst pod kontrolou, alebo sa zhorší chladom a vetrom,  na jeho opätovné objavenie má vplyv zimné obdobie.

  • Dojčatá sa nesmú nikdy vystavovať slnku

 

  • Pokožka malých detí potrebuje špeciálnu vysokú ochranu, ktorá poskytuje tú najlepšiu záruku bezpečnosti.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o opatreniach, ktoré treba dodržiavať pri pobyte na slnku, nájdete ich na tomto odkaze.

Your skin - child protected under the sun

Pozorne sledujte rizikové oblasti, ako je tvár, okraje úst, zadoček a všetky oblasti záhybov. 
U dojčiat a malých detí sa treba vyhýbať pokušeniu samoliečby. Vždy sa poraďte s detským lekárom alebo lekárnikom.
Neobliekajte deťom oblečenie z vlny alebo syntetických materiálov priamo na telo.
Často umývajte plyšové zvieratká.
Vyhýbajte sa predložkám a kobercom.
Dávajte pozor, aby prostredie, v ktorom sa vaše dieťa nachádza, nebolo príliš suché a aby teplota vzduchu nepresiahla 19 až 20 stupňov.

Your Skin - Children

Umývanie patrí medzi pekné chvíle prežité s dieťaťom, tak si ho užívajte.

Vyhnite sa stresu a náhleniu a ešte pred kúpeľom si pripravte všetko, čo budete potrebovať. Potom budete môcť tento príjemný čas venovať výlučne svojmu dieťaťu. Všetky hygienické výrobky a toaletné prípravky, ktoré používate, musia zaručovať bezpečnosť a toleranciu k detskej pokožke.

Telo a vlasy:
Opatrne dieťa umývajte veľmi jemným hygienickým výrobkom bez mydla, ktorý rešpektuje rovnováhu pokožky a neštípe oči.
Utierajte ho jemným odtláčaním do uteráka.
Pokožku hlavy a vlasy dieťaťu umývajte každé 2 až 3 dni. Zvoľte jemný šampón, ktorý neštípe oči a rešpektuje rovnováhu pokožky malých detí. Vlasy dieťaťu oplachujte jemne a dávajte pozor, aby mala voda správnu teplotu a prúd nebol príliš silný. U väčších detí môžete použiť sprej bez oplachovania na ľahšie rozčesanie vlasov.
Po každom kúpeli nezabudnite na hydratáciu v podobe vhodného prípravku, ktorý vyživí pokožku. 

Tvár a oči:
Tvár dieťaťu čistite pomocou vatového tampónu a jemného hygienického výrobku bez mydla. Používajte micelárnu vodu, dermatologické obrúsky alebo toaletné mlieko bez oplachovania – je to praktické a vyhnete sa kontaktu s tvrdou vodou.

Ruky:
Vďaka čistiacim dermatologickým obrúskom môžete dieťaťu umývať ruky tak často, ako bude treba a v každej situácii.

Prebaľovanie:
Pri každom prebaľovaní dôkladne očistite zadoček vášho dieťaťa pomocou jemného hygienického výrobku bez mydla, aby sa odstránili nečistoty, zvyšky ochranných pást a krémov. Potom jemne vysušte oblasti záhybov. Používajte micelárny roztok, dermatologické obrúsky alebo toaletné mlieko bez oplachovania – je to praktické a vyhnete sa kontaktu s tvrdou vodou. Ak patríte medzi mamičky, ktoré majú radšej prípravky, ktoré sa oplachujú, používajte jemný čistiaci gél bez obsahu mydla, ktorý je prispôsobený pokožke vášho dieťaťa.

Baby in a bath

Pokožka vášho dieťaťa je jemná. Musí sa naučiť brániť pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi. Na jej ochranu je teda vhodné každodenné používanie špeciálneho hydratačného prípravku, ktorý zaručuje bezpečnosť a toleranciu.

Ak má vaše dieťa normálnu pokožku, každý deň používajte hydratačné mlieko, ktoré jej poskytne výživu a ochranu.


V prípade suchej pokožky zvoľte vysoko vyživujúci, premasťujúci prípravok obohatený o takzvaný cold cream, ktorý obnoví „bariérovú” funkciu pokožky a poskytne jej okamžitú úľavu. „Cold cream” je výraz, ktorým sa označuje husté zloženie výrobku so semiokluzívnym účinkom. Výraz „studený krém” sa používa preto, lebo prvé krémy tohto druhu spôsobovali po nanesení na pokožku chladivý pocit. Cold cream novej generácie má v súčasnosti rovnaké premasťujúce a hydratačné vlastnosti ako tradičný cold cream, ale jeho inovačná textúra je príjemnejšia, poskytuje väčšie pohodlie pri nanášaní a chráni pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi.

Baby - Mom putting cream

Rady pro kojence s velmi suchou až atopickou pokožkou

Ak chcete svojmu dieťaťu zlepšiť kvalitu života, okrem odporúčaní kožného lekára by ste mali dodržiavať aj tieto opatrenia:

 

  • Každý deň alebo každý druhý deň ho kúpte v mierne teplej vode (približne 35 stupňov, suchá pokožka nemá rada teplú vodu) bez peny či soli do kúpeľa, pretože tie majú sklon vysušovať a dráždiť pokožku vášho dieťaťa.
  • Umývajte ho jemným hygienický výrobkom bez obsahu mydla a parfumu, ktorý zaručuje bezpečnosť a toleranciu. Takýto výrobok umyje pokožku jemne, zmierni svrbenie a zabráni vysušovaniu tým, že obmedzí množenie mikroorganizmov zodpovedných za zhoršenie suchého stavu pokožky.
  • Utierajte ho veľmi opatrne odtláčaním do uteráka, najmä v oblasti záhybov.
  • 1- až 2-krát denne ho v dostatočnom množstve natierajte vyživujúcim a ochranným prípravkom, ktorý zaručuje bezpečnosť a toleranciu. Takýto prípravok upokojí pokožku (svrbenie) a zabráni vážnym stavom vysušenia tým, že jej dodá potrebné lipidy (na posilnenie a obnovu kožnej bariéry) a obmedzí množenie mikroorganizmov, ktoré podporujú prepuknutie ekzému.
  • Vyhýbajte sa alergénom, ktoré môžu vyvolať ekzém. Patria medzi ne napríklad roztoče, peľ, zvieracie chlpy a perie.
  • Obliekajte mu bavlnené oblečenie, pretože iné tkaniny (najmä vlna a syntetické materiály) by mu mohli podráždiť pokožku.
  • Používajte jemný prací prostriedok a dávajte pozor, aby ste ho pri praní bielizne nepoužívali v nadmernom množstve, pretože by to mohlo oslabiť epidermu vášho dieťaťa. Nezabúdajte ani na žehlenie, oblečenie bude pri nosení jemnejšie.
  • Dbajte, aby teplota u vás doma vrátane jeho izby nebola príliš vysoká (medzi 19 a 20 stupňov). V opačnom prípade hrozí vysušenie vzduchu a poškodenie epidermy.
  • Dr. Michèle Sayag, alergologička
    Dr. Michèle Sayag, Alergiológ.

    Otázka internetového používateľa: Ako sa dá predchádzať atopickej dermatitíde a ako ju liečiť?

    Prevencia sa uplatňuje u detí, najmä detí, ktoré majú aspoň jedného rodiča náchylného na alergie. V takýchto prípadoch napríklad vieme, že v prvých týždňoch života je najlepšie vyhýbať sa kontaktu s mačkami. Pokiaľ ide o liečbu, propuknutie ekzému by sa mali liečiť čo najskôr topickými protizápalovými liekmi (kortikoidnými masťami). Zmeny kožnej bariéry by sa mali ošetrovať každý deň zmäkčujúcim prípravkom. 

    Dr. Michèle Sayag, Alergiológ.
  • Dr. Michèle Sayag, alergologička
    Dr. Michèle Sayag, Alergiológ.

    Otázka internetového používateľa: Môj dvojročný syn má atopický ekzém. Aká je vhodná starostlivosť pre jeho pokožku a umývanie?

    1) Dodržiavajte vhodnú rutinu čistenia prípravkami na čistenie, ktoré neobsahujú mydlo, a krátkymi kúpeľmi alebo sprchovaním v teplej vode.
    2) Na ekzém nanášajte miestne protizápalový liek (obyčajne kožné kortikosteroidy), ktorý dieťaťu predpísal detský alebo kožný lekár a ktorý má pre prevenciu zhoršenia stavu dieťaťa zásadný význam. Treba ho nanášať v dostatočnom množstve a dostatočne dlho podľa pokynov lekára.
    3) Na celé telo naneste aspoň raz za deň zmäkčujúci prípravok (okrem miest s výskytom ekzému) a nanášajte ho každý deň, dokonca aj keď sa škvrny/miesta vyliečia, aby nenastala recidíva.

    Dr. Michèle Sayag, Alergiológ.

BIODERMA produktová fotka, ABCDerm H2O Micelárne obrúsky 60 ks, starostlivosť o detskú pokožku, čistiace obrúsky

Každodenné čistenie bez oplachovania

Normálna pokožka dojčiat a detí Suchá pokožka dojčiat a detí

Micelárna technológia

ABCDerm H2O Micelárne obrúsky

(Napíšte prvú recenziu)

Micelárna pleťová voda, ktorá rešpektuje krehkosť citlivej pleti vo forme mimoriadne praktických obrúskov.

Pre koho ?

Deti, Dojčatá

BIODERMA produktová fotka, ABCDerm Babysquam 40 ml, krém na zvláčnenie detskej pokožky, suchá pokožka

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Špecifická starostlivosť o pokožku dojčiat a detí

DERMATOLOGICKÝ ZÁVÄZOK ABCDerm

ABCDerm Babysquam

(1 hodnotenie)

Produkt na starostlivosť o pokožku, ktorý odstraňuje šupiny a intenzívne zvláčňuje.

Pre koho ?

Dojčatá

Každodenné čistenie s oplachovaním

Normálna pokožka dojčiat a detí

DERMATOLOGICKÝ ZÁVÄZOK ABCDerm

ABCDerm Gel moussant

(2 hodnotenia)

Jemný čistiaci gél bez obsahu mydla, ktorý rešpektuje detskú pokožku.

Pre koho ?

Dojčatá, Deti

Starostlivosť o pokožku cez deň

Normálna pokožka dojčiat a detí Suchá pokožka dojčiat a detí

DERMATOLOGICKÝ ZÁVÄZOK ABCDerm

ABCDerm Relax oil

(Napíšte prvú recenziu)

Relaxačný a vyživujúci olej na masáž a/alebo do kúpeľa.

Pre koho ?

Dojčatá, Deti

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Špecifická starostlivosť o pokožku dojčiat a detí

Patent Amylpriv ™

ABCDerm Péri-oral

(Napíšte prvú recenziu)

Starostlivosť o pleť, ktorá upokojuje, obnovuje a bráni podráždeniu v okolí úst.

Pre koho ?

Deti, Dojčatá