Allez au contenu Allez à la navigation

Detská pokožka

Úryvky z diskusií

Share

Ak sa chcete o pokožke dojčiat a malých detí dozvedieť viac, pozrite si odpovede kožných lekárov a alergiológov na otázky, ktoré sa ich pýtali používatelia internetu v diskusiách organizovaných spoločnosťou BIODERMA.

Prevencia sa týka „rizikových” detí, teda detí, ktorých aspoň jeden rodič je atopický. V týchto prípadoch vieme, že v prvých týždňoch života je dobré vyhnúť sa napríklad kontaktu s mačkou. Pokiaľ ide o liečbu, prepuknutie ekzému sa musí liečiť čím skôr protizápalovými liekmi, ako sú dermokortikoidy. Narušenú kožnú bariéru treba ošetrovať každodenne pomocou zvláčňujúcich prípravkov.

 

Suché škvrny predstavujú oblasti suchej a bielej pokožky. Vyžadujú si používanie hydratačného krému, ale aj napriek takejto starostlivosti zostávajú väčšinou tieto miesta biele (depigmentácia) ešte niekoľko mesiacov. Sú viditeľnejšie najmä po skončení leta.

 

Otázka používateľa internetu

Ako často treba bábätku umývať tvár?

Umývanie bábätka by nemalo byť príliš časté. U novorodencov jedenkrát za deň a jedenkrát každé 2 alebo 3 dni u dojčiat.

Ekzém predstavuje zápal kože, a preto treba použiť lokálnu protizápalovú liečbu. Najúčinnejšou liečbou je požívanie krémov s obsahom kortizónu. Túto liečbu predpisuje lekár, a to len na určitý čas. Je veľmi účinná na ekzémové stavy a pri správnom používaní nie je pre deti nebezpečná.

 

Na mliečne chrasty treba používať šampón alebo špeciálnu emulziu s nízkou koncentráciou urey. Existuje viacero takýchto výrobkov, takže vám odporúčam poradiť sa v lekárni. Po aplikovaní emulzie alebo šampónu treba opatrne odstrániť chrasty. Je veľmi dôležité, aby sa tieto ošetrujúce prípravky používali pravidelne (1- alebo 2-krát za týždeň). Zabráni sa formovaniu chrást.

Treba používať zinkovú masť alebo krém, ktorý je špeciálne určený na ochranu zadočka dojčiat. Takéto začervenanie sa objavuje najmä vtedy, keď má dieťa hnačku. Ak začervenanie nezmizne do približne 10 dní, treba sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Najúčinnejšia preventívna starostlivosť spočíva v častom prebaľovaní dieťaťa, aby nedochádzalo k dlhému kontaktu pokožky s tekutinou. V tomto prípade sa treba vyhnúť bavlneným plienkam, pretože pri nich je kontakt pokožky s tekutinou priamejší.

Predtým ako použijete krém, vám odporúčam použiť hygienický prípravok prispôsobený jeho suchej pokožke, ktorú potom jemne a dôkladne vysušte odtláčaním do uteráka. Hydratačný a obnovujúci krém by sa mal na pokožku nanášať 2-krát za deň.

 

Umývajte dieťa jemným prípravkom bez mydla. Do kúpeľa nepridávajte penivé prípravky. Kúpte ho kratšie, každý druhý alebo tretí deň. Často pomôže každodenné používanie hydratačného krému. Atopické deti nesmú byť príliš zakryté, pretože teplo im nerobí dobre. Na noc sú vhodné dlhé pyžamá, ktoré telo zakryjú. Všetky tieto rady, ako aj špeciálnu lekársku liečbu prediskutujte na lekárskom vyšetrení. Na záver by som ešte odporučil vyhnúť sa potravinovým diétam bez súhlasu lekára.

 

1) správna hygiena: čistiaci prípravok bez obsahu mydla, krátky kúpeľ alebo sprcha s mierne teplou vodou,
2) protizápalový prípravok nanášaný na miesta ekzémových škvŕn (najčastejšie dermokortikoid), ktorý predpíše detský alebo kožný lekár, ide o nevyhnutnú liečbu, ktorá sa musí používať, aby nedošlo k zhoršeniu stavu vášho dieťaťa a ktorá sa musí nanášať v dostatočnom množstve a primerane dlho podľa odporúčania lekára,
3) zvláčňujúci prípravok nanášaný na celé telo (okrem ekzémových škvŕn) aspoň jedenkrát za deň, ktorý sa musí používať každý deň aj po vymiznutí škvŕn, aby nedošlo k recidíve.

 

Radím vám, aby ste navštívili kožného lekára. Atopická dermatitída je jedným z prvých dôvodov návštevy kožného lekára a v dnešnej dobe sa dá ľahko liečiť.

 

V prvom rade zabráňte nadmernému slineniu (obľúbená hračka, cumlík, ...), potom budete potrebovať špeciálnu zubnú pastu bez fluóru. Čo sa týka škvŕn, ktoré sa objavujú okolo úst, použite najskôr bezfarebný antiseptický prípravok, ktorý neštípe a potom naneste krém ABCDerm Péri-oral (3-krát denne až kým podráždenie nezmizne).

Môžete používať špeciálny krém určený na podráždenie okolo úst, ktorý ochráni pokožku pred agresívnym účinkom slín. Ak si však myslíte, že problém odstránite úplne, mýlite sa. Najskôr treba definitívne skončiť s používaním cumlíka.

Manganistan draselný, chemicky označovaný ako KMnO4, sa musí používať v správne zriedenom pomere, ktorý predpíše kožný lekár. Ak je táto podmienka splnená, neštípe a je naozaj dobrým prípravkom. Následne používajte cold cream alebo vyživujúci krém bez vône.

 

Samozrejme, niekedy je to ťažké. Ak hydratačný krém štípe dieťa, musíte si byť istá, že je liečba prispôsobená dieťaťu a najmä, že sú ekzémové oblasti liečené špeciálnym prípravkom. Ak krém štípe, keď nie je prítomný ekzém, treba vyskúšať iný. V prípade, že krém neštípe, ale dieťa nemá rado, keď ho natierate, skúste vtedy upriamiť jeho pozornosť na niečo iné. Napríklad môžete vymyslieť hru, ktorá bude spojená s nanášaním krému a dieťa v nej bude mať svoju úlohu. Vždy sa treba snažiť, aby bola starostlivosť realizovaná zábavnou formu.

 

Je zrejmé, že vaša dcérka trpí atopickým ekzémom. Odporúčam vám navštíviť kožného lekára, ktorý stanoví konkrétnu liečbu. Zatiaľ sa vyhýbajte príliš dlhému kúpaniu, na čistenie používajte čistiace oleje a premasťujte jej pokožku 1- až 2-krát denne lipidovými balzamami, ktoré sú vhodné na atopickú pokožku. Sú to výrobky určené špeciálne pre dojčatá a kúpite ich v lekárni.

 

Kortikoidy v podobe krémov predstavujú doteraz najúčinnejšiu liečbu ekzému. Ak sa používajú správne a pod lekárskym dohľadom, účinne vyliečia každý ekzém a zlepšia kvalitu života detí i rodičov. Týchto liekov sa netreba báť, hoci majú, často neprávom, veľmi zlú povesť.

 

Ak vaše dieťa nemá suchú pokožku alebo sklon k atopickej pokožke, môžete ho kúpať každý večer. V prípade, že sa vaše dieťa počas dňa nepotilo, nemusíte mu vtedy umývať vlasy. Naopak, v prípade sklonu k atopickej pokožke, postačí jeden kúpeľ večer každé dva dni (umožní to ochrániť oslabenú kožnú bariéru).