Allez au contenu Allez à la navigation

Podráždená pokožka s pocitmi svrbenia, atopická pokožka

NAŠE ODBORNÉ PORADENSTVO

Share

Ak sa chcete o podráždenej pokožke s pocitmi svrbenia a atopickej pokožke dozvedieť viac, pozrite si názory našich odborníkov.

Pri liečbe atopickej dermatitídy má zásadný význam každodenná hydratácia, a to 1- až 2-krát denne. V krízových obdobiach sa preruší hydratačná starostlivosť na miestach, kde opäť došlo k zápalu. Tie musia dostať novú liečbu dermokortikoidmi. Na zvyšku tela sa pokračuje so starostlivosťou pomocou zvláčňujúceho krému.

Okamžitým riešením je použitie dermokortikoidu, a to každý deň a v dostatočnom množstve. Okrem toho existujú aj určité techniky, ktoré deťom zabraňujú, aby sa škriabali, napríklad rukavice (aby u najmenších nedošlo k škrabancom a krvácaniu), studené zábaly (na otupenie bolesti) a masážne kolieska (na obmedzenie nutkania škriabať sa u tých najväčších).

Atopické bábätko sa môže vrtieť, krútiť a poškodiť si pokožku nechtami, čo môže spôsobiť lézie. Pokožka potom prepúšťa viac alergénov, čo zhoršuje jej zápal. Preto je dôležité viackrát za týždeň kontrolovať nechty dieťaťa a v prípade potreby ich ostrihať (dávajte však pozor, nesmú byť príliš krátke).

Treba používať hygienické výrobky, ktoré rešpektujú kožnú bariéru, pravidelne hydratovať pokožku (1- až 2-krát denne) vhodným preventívnym zvláčňujúcim prípravkom už od narodenia, a to počas niekoľkých mesiacov a vhodne prispôsobiť prostredie, v ktorom sa tieto deti nachádzajú (vyhýbať sa alergénom, ako je prach, ktorý obsahuje roztoče, zvieracie chlpy, vyhýbať sa suchému alebo príliš vyhriatemu prostrediu, uprednostňovať bavlnené materiály pred syntetickými, vyhýbať sa pobytu na slnku alebo chladu).

Atopia predstavuje alergický terén (atopický terén), ktorý sa môže prejavovať na pokožke (atopický ekzém, nazývaný aj atopická dermatitída), ale aj na úrovni dýchania (alergická astma), ORL (alergická nádcha) alebo na úrovni očí (alergický zápal spojiviek).
Je dôležité spomenúť, že ekzém nebýva vždy atopický. Existuje aj kontaktný ekzém spôsobený citlivosťou na kontakt s alergénom (bižutéria alebo gombík na rifliach, ktorý obsahuje nikel, obuv...).

Atopická dermatitída je silno spojená s rodinnými predispozíciami. V prípade, že ňou trpí jeden z rodičov, riziko výskytu u dieťaťa je 50 %. Toto riziko je ešte väčšie, ak sú atopickí obidvaja rodičia.

  • U dojčiat je zasiahnutá predovšetkým tvár (líca, čelo, brada) a/alebo vonkajšia strana ramien a stehien.
  • U detí sa zasiahnuté záhyby lakťov, kolien, zápästia, spodná časť chodidiel, ruky, trup, krk.
  • U dospelých sa ekzém väčšinou objavuje na tvári, krku alebo rukách.

Ide o mylnú predstavu, pretože zmäkčovadlá v skutočnosti nie sú nijako zvlášť alergénne. Štúdie, naopak, ukázali, že zmäkčujúci účinok na textilné vlákna znižuje podráždenosť pokožky, čo je pre atopickú pokožku pozitívne.

V prípade atopickej dermatitídy stačí jeden kúpeľ večer a každý druhý s umytím vlasov. Zachová sa tak oslabená kožná bariéra.
Tvrdá voda zvyšuje suchosť pokožky a tým aj poškodenie kožnej bariéry, čo umožňuje alergénom z vonkajšieho prostredia prenikať do kože a spustiť ekzémové stavy.