Allez au contenu Allez à la navigation

Slnko pre všetkých

Úryvky z diskusií

Share

Ak sa chcete o slnečnej ochrane pre všetkých dozvedieť viac, pozrite si odpovede kožných lekárov a alergiológov na otázky, ktoré sa ich pýtali používatelia internetu v diskusiách organizovaných spoločnosťou BIODERMA.

Otázka používateľa internetu

Aký ochranný faktor pre aké vekové skupiny?

Všetko závisí od niekoľkých faktorov:
1) fototyp, 
2) aktivita (čo človek robí), 
3) vek. 
Z praktického hľadiska bude stačiť človeku s „normálnym” fototypom alebo pokožkou (často sa spáli, ale ľahko sa opáli) ochranný faktor 30, a to pod podmienkou, že si bude prípravok často opakovane nanášať. Človek s veľmi svetlým fototypom (pravidelne sa spáli a nikdy sa neopáli) musí povinne používať faktory vyššie alebo rovné 50 a mal by sa vyhýbať pobytu na slnku v strede dňa. V prípade detí je nutná predovšetkým fotoprotekcia v podobe oblečenia, fotoprotekčné opaľovacie prípravky predstavujú len doplnok. Treba uprednostňovať minerálne opaľovacie prípravky s ochranný faktorom vyšším alebo rovným 30. V prípade extrémnych podmienok (hory, ľadovce, trópy atď.) sa vyžaduje maximálny ochranný faktor a veľmi časté opakované nanášanie.

Treba chrániť odhalené časti tela (dekolt, ruky, nohy). Na horách je navyše slnečné žiarenie intenzívnejšie, preto treba používať opaľovací krém s faktorom 50+ a obliecť si primerané oblečenie.

Skratka SPF (Sun Protection Factor) znamená ochranný slnečný faktor. Vyjadruje schopnosť opaľovacieho prípravku chrániť pred slnečným žiarením. UVA ochrana vyjadruje schopnosť opaľovacieho prípravku zastaviť do určitej miery ultrafialové žiarenie  typu A. Neexistuje medzi nimi žiaden skutočný vzťah. Prečo treba poznať výšku UVA ochrany? Jednoducho preto, lebo UVA žiarenie je zodpovedné za významnú časť následkov pobytu na slnku z dlhodobého hľadiska (zhubné melanómy, starnutie atď.). Dobrý vonkajší fotoprotektor musí mať vysoký SPF faktor (30 alebo viac) a vysokú UVA ochranu (minimálne v hodnote jednej tretiny SPF faktora).

Teória hovorí, že ochranný faktor menší alebo rovný 20, znamená dobrú schopnosť opaľovacieho prípravku chrániť pred slnkom. V praxi je však faktor skutočnej ochrany takýchto prípravkov oveľa nižší, pretože nie sú nikdy aplikované v dostatočnom množstve, takže ich ochranná schopnosť je veľmi slabá. Z tohto dôvodu treba dávať prednosť vyšším faktorom (v prípade normálnej pokožky je vhodný SPF 30).

Určite. Čiernej alebo tmavšej pokožke hrozí menšie riziko rakoviny kože alebo predčasného starnutia, pretože má oveľa viac melanínu (predovšetkým eumelanínu, čo je typ melanínu hnedej, čiernej farby s fotoprotekčnou schopnosťou), a tým je aj lepšie chránená pred slnkom.

Myslím, že vo vašom prípade musí byť používanie opaľovacích krémov zahájené na začiatku dovolenky. Vyhnete sa tak počiatočnému spáleniu, ale opálite sa aj tak. Keď už budete opálená, externá fotoprotekcia nebude až taká dôležitá, ale nezabudnite, že aj keď sa vaša pokožka opáli ľahko, nijako to nezabraňuje nepriaznivým účinkom slnka z dlhodobého hľadiska (starnutie a rakovina pokožky).

Ľudia s bielou pokožkou a ryšavými vlasmi sa nemôžu opáliť. Pigmentácia kože je vyvolaná činnosťou melanocytov. Tieto bunky produkujú melanín, farbiaci pigment. Existujú dva typy melanínu: feomelanín (melanín červenej, oranžovej farby, ktorý môže byť fotoagresívny, čiže môže produkovať voľné radikály) a eumelanín (melanín hnedej, čiernej farby s fotoprotekčnou schopnosťou). V prípade ryšavých ľudí dochádza len k produkcii feomelanínu, takže sa nemôžu opáliť a musia sa chrániť opaľovacími prípravkami s SPF faktorom 50+.

Najskôr by bolo dobré pripraviť vašu pokožku pomocou výživového doplnku na báze betakaroténu, a to 15 dní predtým, ako pôjdete niekam na dovolenku. Keď ste na slnku, používajte opaľovací krém s maximálnym ochranným faktorom (SPF 50+) v hrubej vrstve a opakovane sa natierajte každé dve hodiny. Ryšaví ľudia sa na slnku môžu len spáliť, nie opáliť.

Otázka používateľa internetu

Môžeme sa spáliť vo vode?

Samozrejme, spálenie sa môže objaviť aj keď sme vo vode, pretože voda odráža časť UV žiarenia.

Neexistujú krémy, ktoré by boli naozaj „vodotesné”. Musia sa pravidelne opakovane nanášať, predovšetkým v prípade detí, a to najmä preto, lebo ultrafialové lúče odráža voda v bazéne.

Určite ste už vyčerpali veľkú časť možností vašej pokožky na ochranu pred slnečným žiarením, ktoré už, bohužiaľ, prinieslo negatívne následky. Ide o prirodzený proces „aktinického” starnutia ( v dôsledku slnka). Odporúčam vám, aby ste sa čoraz viac vyhýbali slnku a chránili pred ním.

Otázka používateľa internetu

Vysušuje opaľovací krém pokožku?

Pokožku nevysušuje opaľovací krém, ale pobyt na slnku. Po vystavení pokožky slnku sa odporúča použiť hydratačný krém.