Zamerané na ekzém: každý typ ekzému vyžaduje inú starostlivosť 

„Červené škvrny, ktoré svrbia – to vyzerá na ekzém!“ Mnoho ľudí hovorí o ekzéme bez toho, aby vlastne vedeli, čo ekzém je. Všeobecným slovom „ekzém“ totiž často označujeme rôzne typy ekzému, ktoré pritom nemajú rovnaké príčiny a často si vyžadujú odlišnú starostlivosť. 

Nepríjemné svrbenie možno spojiť skutočne so všetkými druhmi ekzému. Dermatológovia rozoznávajú tri druhy ekzémov – a odborne ich nazývajú „dermatitída“ – atopickú dermatitídu (bežne nazývanú atopický ekzém), iritačnú kontaktnú dermatitídu (dráždivý kontaktný ekzém) a alergickú kontaktnú dermatitídu (alergický kontaktný ekzém). Hoci sa všetky tri ekzémy pri svojom prepuknutí navzájom veľmi podobajú, ide o úplne odlišné patológie.  
Pre ich lepšie pochopenie sme pre vás pripravili tohto sprievodcu.

Eczema itching the back

Atopická dermatitída alebo atopický ekzém: 

Koho môže postihnúť?

Atopická dermatitída postihuje predovšetkým dojčatá a deti. V priemyselne vyspelých krajinách sa počet prípadov za posledných 30 rokov strojnásobil: týka sa tak zhruba 10 až 30 % detí (v závislosti od krajiny). U väčšiny z nich atopický ekzém vymizne okolo siedmeho alebo ôsmeho roku života. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok o detskom ekzéme. 

Atopický ekzém však môže pokračovať aj počas dospievania. Odhaduje sa, že atopickou dermatitídou trpí 10 až 20 % dospievajúcich po celom svete. 

Ďalšie informácie o atopii u dospievajúcichnájdete tu . 

Medzi dospelými je v priemyselne vyspelých krajinách postihnutých asi 10 %. U niektorých z nich sa atopia vyskytuje už od detstva. Iní zažili rôzne dlhé obdobie ústupu, kým sa problém opäť vrátil, a to niekedy aj po rokoch. A niektorí sa s ním stretávajú po prvýkrát práve v dospelostiatopii u dospelých sa dozviete viac tu . 

Atopický ekzém je chronické a cyklické ochorenie veľmi suchej kože. Nie je závažné ani nákazlivé, napriek tomu ale dokáže vážne ovplyvniť kvalitu života. Atopia má tri fázy, ktoré môžu trvať niekoľko týždňov až mesiacov. 

Na tvári a tele sa objavujú hrubé, červené škvrny, s ktorými prichádza podráždenie a svrbenie. Na každej škvrne sa objavujú malé pľuzgieriky naplnené tekutinou. Pocity svrbenia sú často veľmi intenzívne, čo vedie k ťažko ovládateľnému škrabaniu. Tekutina potom po rozškriabaní pľuzgierikov vyteká a rany krvácajú, môžu sa aj zapáliť. Nakoniec rany zaschnú a typicky zmiznú až pomocou liečby predpísanej lekárom, ktorá najčastejšie obsahuje lokálne steroidy. 

Svrbenie, ktoré so sebou prináša vzplanutie ekzému, môže mať niekedy veľký vplyv na kvalitu života: podráždenosť, problémy so spánkom, únava, obavy z toho, ako nás vidia ostatní, niekedy dokonca psychické a vzťahové problémy... 

Eczema in child

Pokožka sa vracia do „normálneho“ stavu, čo znamená, že je suchá, napätá a pacienti tak stále môžu pociťovať diskomfort. Koža môže na niektorých miestach šupinatieť, objavujú sa na nej biele linky a je hrubá na dotyk. 

 

Pokožka sa vracia do „normálneho“ stavu, čo znamená, že je suchá, napätá a pacienti tak stále môžu pociťovať diskomfort. Koža môže na niektorých miestach šupinatieť, objavujú sa na nej biele linky a je hrubá na dotyk. 

 

Eczema in child

O niekoľko týždňov alebo mesiacov neskôr sa objaví nové vzplanutie bez toho, aby nutne súviselo s jasnou príčinou. Celý cyklus tak začína odznova.

Eczema in child

Čo spôsobuje atopický ekzém?

Atopická dermatitída môže mať dve príčiny: môže ísť o genetickú predispozíciu alebo o epigenetické faktory, ktoré sú viazané na životné prostredie a náš životný štýl. 

Výskyt v rodine

Toto kožné ochorenie sa často dedí. Na začiatku je koža, ktorá je priepustná, veľmi suchá a pórovitá. Pretože jej chýbajú lipidy, neplní správne svoju bariérovú funkciu voči okolitému prostrediu. Je priepustnejšia, podobne ako huba nasáva všetko do seba a alergény a dráždivé látky prítomné v prostredí sa tak ľahšie dostávajú do tela. 

Spúšťače a zhoršujúce faktory

Pokiaľ má pokožka sklon k atopii, môže u nej ekzém vyvolať rad faktorov: chlad, vietor, horúco, potenie, znečistenie, peľ, nevhodná kozmetika, umývacie prostriedky, lieky... Každý človek je citlivý na niečo iné – a každý z faktorov môže byť ďalej umocnený nevhodnou stravou. Práve tráviaci systém a črevný mikrobióm totiž zohrávajú rozhodujúcu úlohu. V neposlednom rade môžu ekzém vyvolať aj stres a silné emócie. Každé vzplanutie je dôsledkom narušeného imunitného systému, ktorý navyše s postupom času reaguje stále viac prehnane. 

Eczema cream for adults

Ako liečiť atopický ekzém?

Atopický ekzém je dôležité liečiť čo najskôr, či už postihne dieťa alebo dospelého. Dermatológovia majú k dispozícii účinné liečebné postupy, ktoré môžu zlepšiť každodenný komfort pacientov. Krátkodobo sa zameriavame na upokojenie svrbenia, zatiaľ čo v dlhodobom horizonte je cieľom oddialiť vzplanutie ekzému ako takého.

 

Upokojujúca starostlivosť pre hydratáciu pokožky

Správna hydratácia pokožky je jednoduchá a pritom úplne nevyhnutná, aby sme predchádzali vzplanutiu ekzému. Pokiaľ máte atopickú pokožku, je dôležité dvakrát denne nanášať na celé telo zvláčňujúci prípravok, ktorý je špeciálne určený pre vašu pokožku. Denná aplikácia krému upokojuje svrbenie. Z dlhodobého hľadiska pokožku hydratuje a dodáva jej chýbajúce lipidy, obnovuje jej bariérovú funkciu a odďaľuje recidívy, teda znovu vzplanutie ekzému. Nezabudnite tiež používať jemný čistiaci prostriedok, akým je napríklad sprchovací olej, ktorý nedráždi pokožku. Dbajte aj na zvýšenú opatrnosť na ďalšie kozmetické prípravky, ktoré používate, pretože môžu vyvolať nežiaducu reakciu vašej pokožky. 

 

Prípravky na predpis 

Keď sa objaví vzplanutie ekzému, pokračujte v používaní hydratačného krému na celé telo, ale doplňte k starostlivosti aj krém na báze kortizónu, ktorý aplikujete na začervenané a svrbivé miesta ihneď, ako sa objavia prvé príznaky. S každou ďalšou aplikáciou sa škvrny budú zlepšovať a ich veľkosť zmenšovať – rovnako tak je potrebné postupne znižovať množstvo lokálneho steroidu, ktorý aplikujete na kožu. Práve postupným prispôsobením použitého množstva sa vyhnete prípadnému spätnému efektu – teda tomu, že by sa ekzém opäť vrátil, ak by sme liečbu ukončili príliš rýchlo. Všeobecne možno povedať, že sekundárne účinky vyvolané používaním lokálnych kortikosteroidov sú pri atopickej dermatitíde veľmi zriedkavé, pokiaľ sú používané podľa lekárskeho predpisu. 

 

Správne návyky

 

  • Počas vzplanutia ekzému sa každý druhý deň krátko sprchujte teplou alebo aj studenou vodou. Vyhýbajte sa kúpeľom. 
  • Po tréningu alebo inej náročnej fyzickej aktivite dbajte na to, aby ste zmyli všetok pot. 
  • Ruky si umývajte v studenej alebo teplej vode, nikdy nie v horúcej, a používajte rovnaký jemný prípravok, aký používate v sprche. 
  • Vyberte si prací prostriedok, ktorý vaša pokožka znáša a obliekajte sa do mäkkých textílií, v ktorých je vašej pokožke príjemne. 
  • Pokiaľ nie je peľová sezóna, naučte sa každý deň poriadne vetrať. 
  • Do svojej každodennej rutiny pridajte relaxačné činnosti, ktoré vás bavia a ktoré znižujú stres a zlepšujú náladu. Obráťte sa na špecializované združenia pacientov s atopiou. Práve vďaka nim získate relevantnú pomoc a pomôžu vám zachovať si pozitívny prístup – najlepší spôsob, ako udržať ekzém pod kontrolou! 

 

Ďalším typom ekzému je kontaktná dermatitída, ktorá sa ďalej delí na dva typy: dráždivú kontaktnú dermatitídu alebo vzácnejšiu alergickú kontaktnú dermatitídu. 

Dráždivá kontaktná dermatitída: 

Koho sa týka?

Iritačná kontaktná dermatitída predstavuje 80 % všetkých kontaktných ekzémov. Je ťažké zistiť, koľko ľudí ňou trpí, pretože mnoho z nich sa nikdy neobráti na lekára. Aj keď sa tak jej najčastejšie prípady neodhalia, odhaduje sa, že je ňou postihnutých 2 až 10 % populácie a týka sa mužov aj žien. Iritačná kontaktná dermatitída je zodpovedná za 95 % kožných ochorení. Niektorí ľudia majú atopický aj kontaktný ekzém. 

Ako vyzerá dráždivá kontaktná dermatitída?

Pri dráždivej kontaktnej dermatitíde koža začne reagovať po tom, ako prišla do kontaktu s určitým dráždivým činiteľom: kozmetikou, chemikáliou, kovom, liekom, prírodnou látkou... Prehnaná reakcia pokožky môže byť spojená s dotykom alebo trením dráždivej látky, a to po určitú dobu. Nejde však o alergiu a nie je nákazlivá. 

 
Tento typ ekzému veľmi často postihuje tvár a ruky. Klasické príznaky sa líšia v závislosti od toho, na čo je človek citlivý. Príznakov je celá škála, od suchej kože až po začervenanie, opuchy, malé hrbolčeky, červené škvrny, pľuzgiere naplnené tekutinou, pálenie, štípanie a svrbenie, ktoré môže byť veľmi intenzívne... Ak sa problém stane chronickým, koža môže tiež postupne hrubnúť, šupinatieť a môžu sa na nej objavovať malé trhlinky a praskliny. A pokiaľ sú postihnuté miesta viditeľné, priťahujú nechcenú pozornosť ostatných ľudí – to vyvoláva rozpaky, ktoré sa neskôr môžu rozvinúť v komplexy. 

Eczema on hands

Čo spôsobuje dráždivú kontaktnú dermatitídu?

Neobvyklá reakcia pokožky organizmu na dráždivú látku súvisí s nesprávne fungujúcou kožnou bariérou. Reakcia sa objavuje niekoľko hodín po expozícii dráždivého činiteľa a je obmedzená na presné miesto, kde došlo ku kontaktu. 

Uvádzame niekoľko príkladov dráždivých látok, ktoré môžu vyvolať iritačný kontaktný ekzém. Je potrebné si uvedomiť, že reakcia bude väčšia, ak sa k nej pridajú aj ďalšie zhoršujúce fyzikálne faktory, ako napr. trenie, chlad alebo teplo. 

 

  • Chemické výrobky: čistiace prostriedky, dezinfekčné prostriedky, antiseptické prípravky, kyseliny, zásady, organické rozpúšťadlá… 
  • Prípravky na ochranu plodín v poľnohospodárstve 
  • Vybrané typy rastlín 
  • Soli kovov 

 

Jedným z najznámejších typov dráždivej kontaktnej dermatitídy je „dermatitída gazdiniek“ spôsobená častým vystavením pokožky čistiacim prostriedkom a saponátom. Vyskytuje sa tak u pacientov, ktorí upratujú v domácnosti, ako aj v profesijnom kontexte, napr. na opatrovateľských a zdravotníckych pozíciách. 

 

Niektoré zamestnania tiež predstavujú vyššie riziko vzniku iritačnej kontaktnej dermatitídy: 

  • Profesionálni opatrovatelia (chemické výrobky, čistiace prostriedky, dezinfekčné prostriedky) 
  • Profesionáli v stavebníctve 
  • Zdravotnícki pracovníci (časté umývanie rúk, chemické prípravky, dezinfekčné prostriedky, antiseptické prípravky) 
  • Pracovníci vo výrobe, napr. výroba automobilov 
  • Odborníci v poľnohospodárstve a záhradníctve (prípravky na ochranu rastlín) 

Ako liečiť dráždivú kontaktnú dermatitídu?

Po priamom kontakte s dráždivou látkou čo najskôr očistite postihnuté miesto jemným čistiacim prostriedkom na pleť. V prípade silnej reakcie sa poraďte s lekárom. 

 

Správne návyky 

  • Aplikujte zvláčňujúci krém, ktorý môže zastúpiť bariérovú funkciu pokožky. 
  • Používajte rukavice (iba tie, ktoré nie sú vyrobené z latexu alebo gumy). 
  • Kontrolujte zloženie výrobkov, ktoré používate. 
  • Vyhýbajte sa kontaktu s látkou, pokiaľ ste ju identifikovali ako dráždivú pre vašu pokožku. 

 

Irritative contact dermatitis treatment

Alergická kontaktná dermatitída: 

Koho sa týka?

Alergická kontaktná dermatitída je oveľa vzácnejšia ako dráždivá kontaktná dermatitída. Tvorí asi 20% prípadov kontaktného ekzému.

 

Ako spoznáte, že sa jedná o alergickú kontaktnú dermatitídu ?

Príznaky sú veľmi podobné ako pri iritačnej kontaktnej dermatitíde: začervenanie, opuch, hrbolčeky, červené škvrny, pocity pálenia, intenzívne svrbenie a tiež zhrubnutie kože a vznik mikrotrhlín a prasklín. Tie sa objavujú po opakovanom vystavení rovnakému alergénu.

Inými slovami je možné, že ste mnoho rokov vystavení určitému alergénu, a reakcia sa u vás neobjaví, a potom sa zrazu zo dňa na deň objaví ekzém. V období, keď nepociťujete žiadne zvláštne varovné príznaky, dochádza k senzibilizácii, ktorá predchádza akémukoľvek záchvatu dermatitídy.

K reakcii dochádza na mieste, kde došlo ku kontaktu, a to spravidla po 24 až 96 hodinách po kontakte. Príznaky sa môžu objaviť aj oveľa neskôr a rozšíriť sa na širšiu oblasť než len na miesto, kde došlo k vystaveniu alergénu, niekedy aj na úplne inej časti tela. Kvalita života tak môže byť silne ovplyvnená svrbením a nepríjemnými pocitmi. Aj pri tomto ochorení môžu byť prejavy viditeľné pre ostatných, čo je typicky pre pacientov veľmi nepríjemné.

Eczema on the neck

Čo spôsobuje alergickú kontaktnú dermatitídu?

Dermatológovia často hovoria, že dráždivý ekzém je vstupnou bránou k alergickému ekzému, pretože obe formy sú si veľmi podobné. V zásade spolu tiež súvisia.

Opakovaným pôsobením alergénu sa z iritačného ekzému stáva alergický ekzém. Telo je na podnet citlivejšie a automaticky vyvoláva imunitnú reakciu, a to aj pri veľmi nízkom množstve alergénu.

 

Miesto, kde sa ekzém objaví, vám tak môže pomôcť určiť jeho príčinu:

  • Vlasová pokožka: šampón, prípravky na farbenie vlasov, prípravky na úpravu vlasov…
  • Tvár: pleťová kozmetika, toaletné potreby, prípravky na lokálne ošetrenie, opaľovacie krémy, parfémy…
  • Očné viečka: make-up, očné kvapky, lak na nechty (očí sa totiž dotýkame viac ako stokrát denne bez toho, aby sme si to uvedomovali)...
  • Pery: rúž alebo balzam na pery, zubná pasta, materiál hudobného nástroja…
  • Uši, krk: šperky, lak na nechty, parfum…
  • Telo: spodná bielizeň, toaletné potreby…
  • Nohy a chodidlá: náplasti, lepidlo na topánky, ponožky…
  • Ruky: Zoznam všetkého, čoho sa počas dňa dotkneme, je príliš dlhý!

Ako liečiť alergickú kontaktnú dermatitídu?

Ak sa domnievate, že máte alergickú kontaktnú dermatitídu, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám môže predpísať prispôsobenú lokálnu liečbu (často kortikosteroidy). V neskoršej fáze môžete navštíviť aj alergológa alebo dermatológa špecializovaného na alergie, ktorý môže vykonať alergologické vyšetrenie. Cieľom je, samozrejme, zistiť, na čo pokožka reaguje, aby ste sa mohli v budúcnosti vyhnúť kontaktu s daným alergénom. 

 

 

Allergic contact dermatitis treatment

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Technológia Skin relief

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

BIODERMA produktová fotka, Atoderm Sprchový olej 1 l, sprchový olej na suchú pokožku

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Sprchový olej

(19 hodnotení)

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel moussant

(3 hodnotenia)

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive Umývacia kocka

(Napíšte prvú recenziu)

Jemná čistiaca a protisvrbivá umývacia kocka.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel-crème

(1 hodnotenie)

Intenzívne zmierňuje svrbenie. Mimoriadne svieža, vyživujúca starostlivosť o pokožku.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suché, podráždené až atopické očné viečka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive eye

(3 hodnotenia)

Každodenná starostlivosť 3v1 na podráždené očné viečka: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)