Väčšia zodpovednosť, reálne problémy. Už to nie je tak, že v škole odovzdáš nejaké zadanie, čo vždy nejako „vykecáš“. Staráš sa o dobré renomé firmy, a aby tvoja práca bola dobre odvedená. Je to určite viac stresujúce prostredie. Nechcem to zveličovať, že skúškové pre mňa nebolo nijak náročné na psychiku, ale teraz mi evidentne dáva pleť najavo, že pracovný život jej dáva viac zabrať.

Ako by si popísala tvoju pleť a ako sa zmenila, čím všetkým si si prešla?

V podstate sa to celé začalo tak, že som nemala problém s akné na tvári, ale na chrbte. Potom to prešlo z chrbta na dekolt a to bol pre mňa taký malý výkričník, že by som asi mala zájsť za odborníkom. No nešla som hneď, až keď sa mi to rozšírilo aj na tvár, keď to bolo už fakt vidno. Lenže kožný lekár mi predpísal len mastne, ktoré mi nevyhovovali. Doslova som sa cítila, akoby som si na tvár dávala sekundové lepidlo, moja pleť nedýchala a necítila som sa komfortne. Akné u mňa sprevádzala aj bolesť, nijako sa to nezlepšovalo, nevidela som pokrok. Necítila som sa potom uvoľnene a sama sebou, riešila som len to, čo teraz, zase ma to bolí... Najhoršie na tom je asi tá bolesť, keď máte fakt hlboké akné, boli to, a bolí to aj na duši.

Evka potom zmenila dermatologičku, ktorá pre ňu našla vhodnú liečbu. Nie, nemá to byť odstrašujúci príklad. Niekedy si s lekárom proste nesadneš. To ale neznamená, že medicínska liečba nefunguje. Nezúfaj a oslov iného odborníka v tvojom okolí. Pýtaj sa na recenzie vašich známych alebo si ich vyhľadaj na internete. Je dôležité nájsť lekára, ktorý bude rozumieť nielen potrebám tvojej pleti, ale aj tvojim preferenciám a životnému štýlu.

Po čase sa Evke aknózne prejavy vrátili, no menej invazívne, v ľahšej forme ako predtým. Má zmiešaný typ pleti s ľahšími prejavmi akné. Nedokonalosti ju však stále vedia prekvapiť.

Pár dní dozadu pred týmto rozhovorom sa mi znovu niečo vyhádzalo na tvári. Pomyslela som si, že  sa toho fakt už nikdy nezbavím. Človek si vždy povie, že cez víkend sa to určite nejak zahojí, a potom príde pondelok, ideš ráno do práce, postavíš sa pred zrkadlo a zase vidíš, že tí pribudli nové pupienky.

V časopisoch a na internete nájdeš mnoho zaručených babských rád, prírodných receptov a trikov, ako na akné. Daj si však pozor na domáce recepty, najmä ak obsahujú esenciálne oleje – nielenže sú neefektívne v liečbe akné, ale môžu dokonca aj vyvolať alergiu. Obráť sa radšej na skutočných odborníkov a stav na #aknerutinu presne pre tvoj typ pleti.

 • MUDr. Zuzana Rajczyová.

  Základom starostlivosti o pleť je dôkladná a správne zvolená hygiena. Keďže Eva preferuje pri čistení a odličovaní micelárne vody, ideálne sa k nej hodí Sébium H2O. Čistí a odličuje bez vysúšania, reguluje tvorbu kožného mazu a netreba ju zmývať. O jej účinkoch svedčí aj fakt, že je najpredávanejšou* micelárnou vodou na mastnú pleť. Pri akné je dôležité siahnuť po komplexnej starostlivosti, akou je Sébium Global. Rieši všetky príčiny vzniku akné a existuje aj v tónovanej verzii. Sébium Global Cover nahradí krém, make-up aj korektor v jednom. Mastná pokožka potrebuje aj pravidelný prísun vody. Ako nočný krém sa preto hodí Sébium Hydra, špeciálne vyvinutý pre 24-hodinovú hydratáciu mastnej pleti. Na rozjasnenie pleti, odstránenie škvŕn a jaziev po akné je dobré zaradiť 3-krát ročne mesačnú intezívnu kúru s jemných chemickým peelingom na domáce použitie Sébium Night Peel. Táto rutina, ktorú sme vybrali, pomôže Eve regulovať kvalitu kožného mazu a zbaviť sa pupienkov, ktoré ju trápia.

  MUDr. Zuzana Rajczyová.

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné
 • Každodenné čistenie bez oplachovania

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Micelárna technológia

  Sébium H2O

  Čistiaca micelárna voda na mastnú a aknóznu pokožku.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Global Cover 30 ml+2 g, starostlivosť o pleť so sklonom k akné
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné

  Technológia Seborestore

  Sébium Global Cover

  Intenzívny tónovací krém na aknóznu pleť. Intenzívne eliminuje a prekrýva pupienky a čierne bodky.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Hydra 40 ml, rehydratačná starostlivosť o mastnú pokožku
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné V nadväznosti na dermatologickú liečbu Citlivá a oslabená pokožka so sklonom k akné

  Patent Fluidactiv

  Sébium Hydra

  Hydratačný krém na aknóznu pleť. Intenzívne hydratuje a vyživuje.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Night Peel 40 ml, nočná starostlivosť na pleť so sklonom k akné
 • Starostlivosť o pokožku cez noc

  Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka s nedokonalosťami

  Patent Fluidactiv

  Sébium Night Peel

  Jemný peeling na vyhladenie pleti.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

  Aký vplyv má na akné životný štýl?

  Náš životný štýl je dôležitým faktorom, ktorý vplýva na kvalitu pleti. Zmenou našich zvykov síce nevyriešime problémy s akné, no môžeme prispieť k zlepšeniu stavu pokožky.

  ŠPORT

  Eva je aktívny typ človeka. Časť jej pracovnej doby je sedavá, tak sa po práci snaží mať nejakú fyzickú aktivitu. Jej favoriti sú joga a horský bicykel. Pri náročnom tréningu sa však môžeš aj poriadne zapotiť. Potenie nám pomáha prirodzene eliminovať škodlivé látky a vylúčiť ich cez pokožku. Všetky fyzické aktivity nám pomáhajú naštartovať prirodzené čistenie organizmu cez póry a aktivovať mikrocirkuláciu. Nie je však príjemné, keď sa zapotí mastná pleť. Rýchlu pomoc po tréningu poskytne micelárna voda Sébium H2O, ktorá zmyje všetky nečistoty a nadbytočný kožný maz.

  SLNKO

  Plávanie a prechádzky v meste s priateľmi či so psíkom patria k najobľúbenejším letným aktivitám. Po celý ten na teba dopadajú lúče slnka, ktoré ju zároveň vysušujú. Tento efekt však netrvá večne, niekedy začne pleť produkovať ešte viac séba. Pokožka má dokonca často tendenciu v lete zhrubnúť, čo bráni prirodzenému toku kožného mazu. Práve toto sú dôvody, prečo sa pupienky často ukážu práve na jeseň. Niektorí dermatológovia preto odporúčajú používanie slnečnej ochrany pre ľudí s mastnou pleťou celoročne.

  STRES

  Aj ty máš pocit, že stres v dnešnej dobe môže naozaj za všetko? Dokáže dokonca ovplyvniť produkciu kožného mazu. Tvoja pleť preto ocení všetky aktivity, ktoré ti pomôžu trochu spomaliť: joga, dýchacie cvičenia, meditácia alebo tvoj obľúbený šport. Pre zdravú a rozjasnenú pokožku by si mal spať aspoň 8 hodín denne (ale to snáď už naozaj nemusíme pripomínať ;).

  STRAVA

  Daj si pozor na tzv. junk-food. Patrí sem mekáč, vaše obľúbené sladkosti ale aj mliečne produkty (okrem syra). Nemusíš na ne úplne zabudnúť, no snaž sa obmedziť ich príjem a nájsť si cestu k plnohodnotnej, výživnej strave. Tvojej pleti prospeje čerstvé ovocie, zelenina, ryby, sója a obilniny, ktoré sú dobrým zdrojom vitamínu B6 a pomáhajú regulovať sébum.

  ZNEČISTENÉ OVZDUŠIE

  Dnes už každý vie, že znečistené ovzdušie nie je dobré pre naše pľúca, ani pokožku. Málokto však vie, že okrem znečistenia pokožky spôsobujú polútanty v ovzduší nerovhováhu medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami, ktoré žijú na našej pokožke. Jednoduché čistenie micelárnou vodou Sébium H2O ti pomôže odstrániť až 93 % mikročastíc** pochádzajúcich z ovzdušia.

  Zapamätajte sa:

  - Akné môžeš mať aj v dospelosti. Nikto však nie je predurčený na to, žiť s mastnou pleťou či aknóznou pleťou do konca života. Zájdi za odborníkom a siahni po vhodnej starostlivosti, tvoja pleť sa ti odvďačí.

  - Tvoja pleť môže byť mastná aj bez nedokonalostí. Keď ju však zanedbávaš, môžeš časom viesť k upchatiu pórov či tvorbe čiernych bodiek.

  - Platí to aj naopak, môžeš mať pupienky aj bez toho, aby bola tvoja pleť mastná. Môžeš mať zmiešanú pleť či dokonca vyslovene suché miesta na tvári. Každá pleť si vyžaduje osobitný prístup, preto neváhaj vyhľadať odbornú pomoc.

  Stále sa nevieš rozhodnúť, ktoré produkty sú pre teba tie pravé?

  logo_adv

   

  #AKNERUTINA PRESNE PRE TEBA SO ZĽAVOU 20 %

  Vyskúšaj AcneAdvisor, urob si krátky test a objav produkty Sébium presne pre seba. Navyše na ne získaš zľavu 20 %!

   

  Spustiť kvíz

  Acne Advisor