Allez au contenu Allez à la navigation

Zmiešaná, mastná, problematická pokožka

Úryvky z diskusií

Share

V súčasnosti je laser veľmi účinný protriedok na odstránenie jaziev po akné. V podstate neexistuje alternatívne riešenie. Pulzné svetlo pomáha liečiť náhly výskyt akné, ale nie jazvy. Dobre vykonaný laser nie je bolestivý a je veľmi účinný na tvári. Jaziev sa zbavíte po dvoch až troch sedeniach, v závislosti od ich vážnosti. Výsledok na dekolte a chrbte nie je vždy rovnaký, treba počítať s viacerými sedeniami.

Otázka používateľa internetu

Akné postihuje dievčatá aj chlapcov?

Áno. U chlapcov akné zmizne skôr, vo veku približne 18 – 20 rokov. U dievčat môže pretrvávať dlhšie kvôli líčeniu.

Otázka používateľa internetu

Ako odstrániť čierne bodky?

Treba používať špeciálne krémy, ktoré obsahujú buď ovocné kyseliny, kyselinu retinovú (forma vitamínu A) alebo adapalén, čo sú to prípravky na lekársky predpis. Ďalej je potrebné dbať na správnu hygienu, ktorá nesmie príliš dráždiť, ak je nasadená liečba alebo sa môžu robiť peelingy, ak nie je nasadená iná paralelná liečba.

Otázka používateľa internetu

Ako odstrániť jazvy po akné?

Ak sú to stopy, teda červené miesta po akné, zmiznú za niekoľko týždňov, možno mesiacov, ale zmiznú. Jazva je konečná, vypuklá a nezmizne. V tejto chvíli sa treba poradiť s kožným lekárom. Existujú možnosti odstrániť ich alebo aspoň zmierniť ich pomocou laseru alebo peelingu.

Ak sú červené, znamená to, že sú ešte zapálené. Postupne vyblednú. V prípade, že sa niekto s ich odstránením veľmi ponáhľa, pretože bude mať svadbu alebo dôležitú udalosť, existujú aj lasery, ktoré znižujú začervenanie a odstraňujú červené jazvy. Z ekonomického hľadiska to ale nie je veľmi výhodné, keď si uvedomíte, že začervenanie nakoniec aj tak zmizne. Jazva je v podstate  vypuklé, biele a stabilné miesto a v tomto prípade už existujú iné typy laserov, ktoré si s nimi poradia.

Otázka používateľa internetu

Ako sa majú správne vytláčať vyrážky?

Najskôr treba povedať, že vytláčať môžeme výlučne zrelé vyrážky, teda tie, ktoré majú bielu hlavičku. Zoberte si 2 kozmetické tampóny alebo 2 papierové vreckovky, jemne stlačte a potom miesto vydezinfikujte. Keď sa vám nepodarí vyrážku vytlačiť, znamená to, že ešte nie je zrelá a v takom prípade treba okamžite prestať, inak vám zostane jazva, miesto sa môže zapáliť ešte viac a po vyrážke vám zostane stopa.

Otázka používateľa internetu

Ako sa treba starať o zmiešanú pokožku?

Suché oblasti opatrne čistite jemnými prípravkami, aby sa nezhoršila suchosť pokožky a na T-zónu a mastné oblasti používajte krém proti akné. 

Otázka používateľa internetu

Ako sa zbaviť čiernych bodiek?

Čierna bodka je komedón. Akné sa vždy začína komedónom, ktorý je vlastne prvotnou léziou akné. Nevyprázdnený komedón spôsobuje ďalšie lézie akné. Skoncovať s čiernymi bodkami je úlohou kožného lekára. Určite sa nesnažte robiť  s nimi niečo sama. V súčasnosti sa dá každý typ akné poraziť liečbou, ktorú predpíše kožný lekár. Pripravte sa však na dlhú a ťažkú cestu. Neexistuje žiaden zázrak. Vymiznutie akné trvá 3 až 6 mesiacov. 

Otázka používateľa internetu

Ako správne zakryť akné?

V prípade akné by ste sa mali vyhnúť líčeniu. Podkladové mejkapy upchávajú póry. Používajte radšej špeciálnu korekčnú tyčinku, ktorú kúpite v lekárni. Ak sa líčite každý deň a póry sú upchaté, akné budete mať stále. Je to začarovaný kruh.

Ide o dve rozdielne veci. Na zmenšenie pórov používajte krémy s obsahom kyseliny, ktoré sťahujú póry a nakoniec si tvár umyte studenou vodou. Ak nechcete mať fádnu pokožku, nefajčite a používajte krémy na rozjasnenie pleti.

Otázka používateľa internetu

Mám mastnú pokožku, ako sa toho zbaviť?

Lepšie je hneď od začiatku používať krémy na mastnú pokožku, pretože krémy na suchú pokožku sú príliš výživné, a teda aj komedogénne. Večer používajte dermatologický penivý gél a ráno micelárnu vodu.

Vyrážky v nosných dierkach nemusia byť nevyhnutne akné. Môže ísť  o infekčnú vyrážku a v tomto prípade treba byť veľmi opatrný. Vyrážku určite nevytláčajte, pretože nos je prepojený s mozgom a hrozia vám veľmi nepríjemné infekčné problémy. Mohlo by ísť aj o herpes. Vyrážky v nose si teda nesmiete nikdy vytláčať. Použite trochu dezinfekčného prípravku naneseného na vatový tampón a navštívte lekára, aby sa v prípade potreby odobrali vzorky.

Často ide o zápalové akné, teda vyrážky, ktoré sa v žiadnom prípade nesmú vytláčať. V tomto prípade treba používať krémy predpísané kožným lekárom, ktoré upokojujú zápal, zmierňujú bolestivosť vyrážok a zmenšujú ich. Rovnako by bolo dobré zistiť, či netreba nejakú globálnejšiu liečbu, pretože akné často spôsobujú hormonálne vplyvy.

Určite. 1- až 2-krát týždenne si robte niekoľko minút peeling a potom si opláchnite tvár studenou vodou, aby sa stiahli póry. Existujú špeciálne keratolytické krémy (proti akné) určené na mastnú pokožku, ktoré vám odporučí lekárnik alebo kožný lekár. Nanášajú sa každý večer počas niekoľkých týždňov.

Otázka používateľa internetu

Čo je dobré na hĺbkové vyčistenie pórov?

Každý deň môžete používať krém s ovocnými kyselinami alebo kyselinou retinovou (forma vitamínu A), ktorý slúži ako peeling a v tomto prípade nemusíte nič pridávať. Ďalšou možnosťou je, že nebudete používať špeciálny krém, ale fyzické prostriedky, napríklad po umytí tváre teplou vodou alebo po nanesení masky, čím sa otvoria póry, mechanicky odstránite čierne bodky vy alebo vaša kozmetička. Ľudia, ktorí majú veľa cýst a čiernych bodiek, by mali podstúpiť dermatologické čistenie u kožného lekára.

Otázka používateľa internetu

Čo mám robiť, aby sa mi neleskla tvár?

Ráno, keď si dôkladne vyčistíte tvár (micelárnou vodou), použite zmatňujúci krém a veľkým štetcom nakoniec naneste trošku práškového púdru.

Otázka používateľa internetu

Čo robiť s míliami? Sú dedičné?

V prípade mílií ide o to isté ako v prípade mikrocýst, ale majú presnejšiu definíciu. Ide o malé biele bodky, ktoré nemajú výstupný otvor na pokožke a sú menšie ako mikrocysty. Vytvárajú maličké biele podkožné vyrážky. Môžu ich mať deti, môžu sa objaviť nezávisle od akné alebo sa môžu vyskytovať pri akné. Ich odstránenie by mal spravidla vykonávať kožný lekár, pretože ich treba prepichnúť, keďže nemajú výstupný otvor.

Najlepší spôsob na odstránenie mikrocýst je dermatologické čistenie pokožky, teda vyprázdnenie každej mikrocysty pomocou špeciálneho nástroja. Pokožka síce bude 2 alebo 3 dni trochu začervenaná, ale samozrejme na nej nezostanú žiadne jazvy. Naozaj ide o veľmi účinný spôsob. Liečba akné sa aspoň začne na zdravom základe, čo umožní ušetriť veľa času. 

Otázka používateľa internetu

Je akné vždy spojené s mastnou pokožkou?

Mastnú pokožku spôsobuje hyperseborea, teda nadmerné vylučovanie kožného mazu. Tento maz vylučujú mazové žľazy, ktoré sa nachádzajú v špecifických oblastiach tela (tvár, trup, ...) a ich činnosť ovplyvňujú hormóny. Rodinná anamnéza môže tiež zohrávať určitú úlohu. Človek môže mať mastnú pokožku bez akné, ale nemôže mať akné bez mastnej pokožky.

Otázka používateľa internetu

Je antikoncepcia riešením akné?

Je to jedno z riešení, nie je však univerzálne, nedá sa použiť u každého. Dá sa povedať, že je to jedno z riešení, ak zároveň antikoncepciu potrebujete.

V prípade miernej formy akné, áno. Ak máte ťažšiu formu, odporúčam vám spojiť ranné použitie micelárnej vody s večerným použitím čistiaceho penivého gélu na akné.

Otázka používateľa internetu

Je každá aknózna pokožka mastná?

Nie. Najčastejšie je aknózna pokožka mastná, pretože sa u nej prejavuje hyperseborea, čo je nadmerné vylučovanie kožného mazu, v rovnakom čase ako akné. U niektorých ľudí, ktorí majú ekzém, pozorujeme naraz akné aj suchú pokožku kvôli ekzému. Tieto prípady sa liečia ťažšie.

Micelárna voda predstavuje jemný spôsob čistenia pokožky. ČI už používate micelárnu vodu, penivý čistiaci gél alebo mlieko, dôležité je vyčistiť pleť večer, aby ste odstránili nečistoty, líčenie a pot.

Pleťové tonikum sa prejaví na kvalite pokožky. Znamená to, že môže pôsobiť sťahujúco, mierne pokožku vysušiť alebo ju stimulovať, prípadne ju upokojiť. Bude však viac pôsobiť na seboreu alebo textúru pokožky ako na vyrážku, pretože tá je hlbšie.

Paradajky obsahujú účinné antioxidanty, ako je lykopén, ktorý slúži skôr na obnovu pokožky. V prípade akné to nie je nijako dôležité a nie je to ani najpraktickejší spôsob, ako pokožku liečiť.

Nie. Znamená to, že celá časť „hnisu” odišla, dostali ste sa do spodnej časti vyrážky a treba prestať tlačiť. Ak budete pokračovať, potom to môže zanechať stopy, pretože sa krv dostane do tkaniva. Jednoducho treba v momente, keď sa objaví krv, prestať, dezinfikovať a nechať tak.

Otázka používateľa internetu

Má zelený íl liečivé účinky?

Zelený íl je prírodný produkt s vysušujúcim účinkom, takže môže pomôcť mastnej pokožke, ale nestačí na liečbu čiernych bodiek alebo vyrážok. Lieči skôr hyperseboreu ako akné.

Otázka používateľa internetu

Má zemiak účinok na čierne bodky?

Zemiak obsahuje škrob, ktorý má vysušujúci účinok, ale nie je to práve revolučný spôsob liečby vyrážok. Lepšie je používať bežnejšie prostriedky. Zemiak len vysuší kožný maz na povrchu, a to je zbytočné...

Je pravda, že v niektorých prípadoch u žien pretrváva akné až do dospelosti. Často ide o hormonálnu poruchu, takže sa môže osvedčiť hormonálna antikoncepcia. Niekedy treba vylúčiť hormonálne vnútromaternicové teliesko. V každom prípade sa o tom poraďte s kožným lekárom alebo gynekológom. Vždy sa dá nájsť riešenie.

Neberte to tak vážne. Máte mastnú pokožku, čo znamená, že budete mať oveľa menej vrások, ako človek so suchou pokožkou. To je predsa výhoda. Čo sa týka vášho problému s akné, bolo by dobré ísť ku kožnému lekárovi, aby vám predpísal komplexnú liečbu. Zatiaľ používajte prípravky vhodné na mastnú pokožku, ktoré vám odporučí lekárnik a choďte ku kozmetičke na hĺbkové vyčistenie pokožky.

Používajte nie príliš vyživujúci krém, ktorý pôsobí na akné a jemne pokožku hydratuje. Na čistenie pokožky večer používajte namiesto mydla micelárnu vodu určenú špeciálne na mastnú pokožku.

Ak máte mastnú pokožku, nesmiete ju príliš hydratovať. Treba si všímať, ako pokožka reaguje a „počúvať” ju. Keď máte napnutú pokožku, používajte hydratačný, nie príliš výživný krém. V ostatných prípadoch sa tomuto typu krému vyhýbajte.

Otázka používateľa internetu

Mám mastnú pokožku, ako sa toho zbaviť?

Mastná pokožka môže predstavovať jej typ. Existujú ľudia, ktorí majú stále mastnú pokožku. Je to trochu nepríjemné, pretože sa leskne a je hrubšia, ale z dlhodobého hľadiska je to veľmi dobré, pretože má menej vrások a nie je taká suchá. V iných prípadoch môže byť mastná pokožka len prechodný stav, keď má človek akné. V tomto prípade treba nastaviť režim starostlivosti o akné, čistenie a liečbu. Toto obdobie môže trvať aj niekoľko rokov, ale spravidla je to len prechodná etapa.

Ak sú to zrniečka pod kožou, môže ísť o mikrocysty. Niekedy sa môže zdať, že je pokožka zrnitá, je to len nepatrné zhrubnutie kože a v tomto prípade nejde o akné. Je to kožné ochorenie, ktoré sa nazýva keratóza pilaris (krupica). Na tento problém existujú krémy, ktoré na keratózu pilaris pôsobia ako jemný peeling. Radšej ale navštívte kožného lekára, ktorý vám presne povie, čo to je, či ide o akné alebo nie.

Zapálené vyrážky nesmieme nijako dráždiť. Existujú protizápalové dermatologické krémy, ktoré sú dostupné výlučne na lekársky predpis. V priebehu jedného alebo dvoch dní sa vyrážky zmenšia. Potom na ne môžete jemným klepkaním naniesť trochu podkladového mejkapu a prepudrovať. Ak je vyrážka zapálená, nepoužívajte na pudrovanie štetec ani hubku, aby sa do púdru nepreniesla infekcia. Použite radšej jednorazový vatový tampón.

Fyziologické mydlo je vhodné, pretože nedráždi a nepoškodí hydrolipidový film citlivej seboreickej pokožky. Skôr ale odporúčam čistiaci penivý gél na akné.

Áno, je to veľa a najmä, ak sú všetky tri hojivé. Lepšie je mať jeden účinný krém. Hojivé krémy sú skôr prispôsobené na rany, úrazové poranenia alebo rany po chirurgickom zákroku. Vyrážky sa spravidla zahoja samé, ak do nich nebudeme príliš zasahovať. Viac sa hodia krémy proti akné než hojivé krémy. V každom prípade, použiť 3 krémy – to je príliš.

Keď na tvár používate čistiaci gél určený na tvár a nie na telo, tak je to v poriadku. Ak je pokožka po použití takéhoto čistiaceho gélu natiahnutá, znamená to, že aj keď je prispôsobený na váš typ pokožky, je o niečo viac aktívny a radšej treba ráno i večer používať  micelárnu vodu.

Prípravky môžu mať rýchly účinok, je to ich protizápalová stránka, ale vždy treba pokračovať dlhšie, aby sa účinok prejavoval dlhodobo, pretože proces obnovy pokožky trvá 28 dní. Na to, aby sa pokožka obnovila, aby vymizli čierne bodky, treba minimálne jeden mesiac liečby. Vtedy sa objaví účinok. Bioprodukty a prírodné prípravky nie sú zárukou účinnosti, ale bezpečnosti, čo znamená, že nie sú nebezpečné. To, že nie sú nebezpečné ale nemusí nutne znamenať, že sú účinné. V prípade všetkých prípravkov, ktoré sú vyrobené v lekárňach alebo laboratóriách, sa však preukázala ich bezpečnosť, takže pri ich používaní nehrozí žiadne nebezpečenstvo, aj keď nie sú bio, a zároveň sú aj účinné. Človek si v konečnom dôsledku vyberie, čo chce. Ak ale chceme niečo účinné a zároveň bezpečné, tak určite môžeme dôverovať laboratóriám, ktoré majú veľmi prísne normy. Ešte dodám, že nie všetko, čo je prírodné, je aj bezpečné. Napríklad náprstník je rastlina, ktorá obsahuje látku používanú pri liečbe srdcových ochorení, ale môže byť smrteľná. Príroda nemusí byť nevyhnutne dobrým sluhom...

Takýto výskyt vyrážok je celkom bežný. Akné v období menštruácie sa nazýva menštruačné akné. Existujú rôzne účinné typy liečby, hlavne si s vyrážkami nič nerobte. Akné, aj keď zápalové, nezanecháva jazvy, ak sa vyrážky nevytláčajú. Jazvy zanechávajú nechty, ktoré sa pri vytláčaní používajú.

Neexistuje žiadny zázračný prípravok, ale je množstvo prípravkov, ktoré sú prispôsobené na každý typ akné. Predovšetkým treba byť trpezlivý, pretože výsledok sa dostaví až po určitom čase (proces obnovy pokožky trvá približne 28 dní).  Výsledok pretrváva, ak sa dodržiava určená liečba a ak sa každý deň natierajú predpísané krémy.

Stres určite zohráva úlohu, ako aj hormonálny vplyv menštruácie. Laktóza a glutén v zásade nevyvolávajú akné, len tráviace ťažkosti. Nevidím tu problém, ktorý by sa podobal na akné. Na úrovni krvi ide skôr o hormóny ako o nedostatok stopových prvkov. Nie je známe, že by spôsobovali akné.

Áno, keď ráno použijete zmatňujúci prípravok, vyhnete sa času, kedy dochádza k najväčšiemu vylučovaniu kožného mazu, čo je okolo 11 hod. Tieto prípravky môžu byť tónovacie, ale líšia sa od podkladových mejkapov, ktoré upchávajú póry.

Otázka používateľa internetu

V akom veku začína akné?

Najčastejšie sa akné začína prejavovať okolo 14. rokov, ale môže to byť aj skôr, v predpubertálnom období, vo veku približne 10 – 11 rokov.

V prvom rade treba vedieť, že čistenie pokožky je lekársky dermatologický úkon, ktorý neprepláca poisťovňa. Môže byť súčasťou liečby akné, ale spraví sa raz alebo dvakrát, nie desaťkrát. Vždy sa robí v rovnakom čase, ako liečba, čiže si nemôžete dať len vyčistiť pleť a tým to skončí. Rovnako je treba uvedomiť si, že kožní lekári sú zahltení prípadmi rakoviny  kože a mnohými ďalšími vážnejšími ochoreniami, takže niekedy majú naozaj menej času venovať sa čisteniu pokožky. Samozrejme, že vždy je možné nájsť aj takých kožných lekárov, ktorí robia čistenie pokožky ako doplnok k liečbe akné.