Svrbenie spôsobuje narušená kožná bariéra. Uniká z nej voda a naopak, prenikajú do nej mikroorganizmy a alergény. Hypnóza narušenú kožnú bariéru nezacelí a svrbeniu nezabráni.

Aj pri atopickom ekzéme treba dbať na výber vhodnej a zároveň pestrej stravy. Alergiu na potraviny konzultujte najskôr s imunoalergológom a následne upravte stravovacie návyky.

Atopia je dedičný sklon k alergii. Prejavuje sa atopickým ekzémom, alergickou nádchou, zápalom spojiviek či astmou. Ak ich má aspoň 1 rodič, môžu sa prejaviť aj u dieťata. Suchá pokožka nemusí znamenať atopiu.

Med neobnovuje narušenú kožnú bariéru. Pre tento účel sú určené premasťujúce krémy a balzamy, ktoré zacelia pokožku a súčasne eliminujú svrbenie.

Atopická dermatitída je chronické neinfekčné zápalové ochorenie kože. Príčiny sú rôzne a veľmi individuálne. Očkovanie, rovnako ako aj nakazenie od inej osoby, nie je možné.

Kapustové listy síce obsahujú cenné vitamíny a minerály, ale pri príznakoch atopického ekzému s liečbou lézií nepomáhajú.

Potravinárske tuky nie sú vhodné na premasťovanie pokožky. Pre obnovu kožnej bariéry používajte prípravky, ktoré sú špeciálne dermatologicky upravené a určené na suchú, atopickú pokožku.

Deťom s atopickým ekzémom voda neublíži. Viac ako kúpeľ pomáha 10 min. sprcha s teplotou vody max. 33°C. Po sprche natrite pokožku premasťovacím balzamom alebo krémom do 3 min.

Aj deti s atopickým ekzémom si môžu užiť pobyt na slnku. Stačí si vybrať vhodný opaľovací prípravok s obsahom minerálnych filtrov. Tie pôsobia len na povrchu pokožky a nedráždia ju.

Roztoče patria medzi bežne sa vyskytujúci alergén. Ich negatívne účinky nemusia zásadne ovplyvniť vaše dieťa. Dôležitá je najmä správna liečba a životospráva.