Nádherný príval lásky však môže sprevádzať okrem únavy tiež bolesť. Bolieť môže nastrihnutie hrádze, jazvy po cisárskom reze a tiež bradavky pri dojčení. Pripravili sme preto niekoľko užitočných tipov, ako môžete uľahčiť hojenie a regeneráciu, aby ste sa mohli naplno venovať krásnym chvíľam s bábätkom.

 

Pooperačná starostlivosť je zásadná

Dôležitá kapitola starostlivosti o poranenú pokožku je teda pooperačná starostlivosť, najmä potom starostlivosť o pokožku po pôrode. Je veľmi dôležité dodržiavať domácu starostlivosť a optimalizovať tak proces hojenia. My vám v tomto článku poradíme, ako na to.

Ak je proces hojenia po cisárskom reze alebo epiziotómii bolestivý, nebojte sa obrátiť na lekára. Špeciálne lekárske prístroje – ako LPG prístroje, rádiofrekvenčná alebo foto-biomodulácia – môžu byť použité pod lekárskymi dohľadom ako pomoc pri hojení pokožky. 

Čistenie lézií 

 • Ak máte za sebou chirurgický zákrok, v ktorého dôsledku vám na tele zostala jazva, nanášajte reparačný krém na okolie, nikdy však priamo do rany.
 • Jazvu pravidelne masírujte, minimalizujete tým jej vizuálny aspekt. 
 • Nedotýkajte sa rany a používanie reparačného krému konzultujte so svojím lekárom alebo zdravotnou sestrou.

U mladých matiek môže proces hojenia sprevádzať tiež bolesť. Je preto dôležité pomôcť pokožke sa riadne zahojiť, aby novopečená mamička ďalej nemusela riešiť bolesť a mohla sa naplno venovať svojmu bábätku. Liečebná starostlivosť uľahčí prechod k materstvu.

 • Už od prvého dňa sa snažte zaviesť pravidelný pohyb. Hneď ako zrastú okraje rany, používajte reparačný krém. 
 • Pokožku vždy opatrne očistite pH neutrálnym mydlom a potom raz až dvakrát denne aplikujte reparačný krém.  
 • Ak sa cítite fyzicky i psychicky v poriadku, môžete začať s masážou jazvy. Vďaka nej bude jazva po zahojení menej viditeľná. Masírujte tak dlho, dokiaľ je jazva začervenaná a/alebo bolí. Proces hojenia môže byť dlhý a môže trvať až dva roky.

Mamičkám odporúčame pohyb, obvykle do 2 hodín po pôrode. Hojivý krém môžete aplikovať okamžite. Pôrodná asistentka môže tiež odporučiť kontrakčné a relaxačné cvičenie. Pri umývaní je dôležité umývať intímnu oblasť jemným mydlom a masírovať jazvu – buď vlastnými silami alebo s pomocou pôrodnej asistentky či fyzioterapeuta.

Masáž jazvy po epiziotómii sa do veľkej miery líši od masáže jazvy po cisárskom reze alebo po operácii. Camille Tallet, pôrodná asistentka, vysvetľuje, že musíte „umiestniť palec dovnútra vulvy a ukazováčik von. Pohybujte palcom a ukazováčik nechajte na mieste. Potom pohybujte ukazováčikom a nechajte palec tam, kde je. Dokončite tento pohyb sprava doľava a tiež nahor a nadol. “ 

Neváhajte požiadať svoju pôrodnú asistentku alebo fyzioterapeuta o pomoc.

Pôrodná asistentka Camille Tallet odporúča aplikovať kvapku mlieka na bradavku a vmasírovať ho. Pokiaľ to nestačí, umyte postihnutú oblasť a aplikujte reparačný krém na vytvorenie vlhkého prostredia, ktoré podporuje hojenie pred nasadením podprsenky. Nezabudnite miesto pred ďalším dojčením umyť.

 • Camille Tallet, pôrodná asistentka.

  Hojenie po pôrode by nikdy nemalo byť bolestivé, vždy si nechajte poradiť odborníkom, aby ste si rýchlo uľavili od bolesti.

  Camille Tallet, pôrodná asistentka.

Existujú dve základné podmienky:

 • Rana nekrváca a vytvorili sa chrasty.
 • Okraje lézie zrástli.
 • Camille Tallet, pôrodnej asistentky.

  Zvládanie bolesti po pôrode je nevyhnutné. Proces hojenia rán nesmie bolieť, to je pre matkinu všeobecnú pohodu veľmi dôležité.

  Camille Tallet, pôrodnej asistentky.

Protect the scar from the sun

Nevystavujte jazvu slnku po dobu najmenej 12 až 18 mesiacov. Potom ju chráňte vysoko ochrannými prostriedkami alebo opravným krémom s vysokým SPF, aby ste predišli riziku hyperpigmentácie a permanentných znamienok.

Soothing efficacy

Po cisárskom reze alebo epiziotómii nenoste takú spodnú bielizeň, ktorá sa otiera o jazvu. Zvoľte bielizeň s vysokým pásom a oblečenie, ktoré je pohodlné a vyrobené z mäkkých materiálov, ktoré nedráždia pokožku, napríklad pružné legíny.

 • Camille Tallet, pôrodná asistentka.

  Pamätajte, že tehotenské nohavice nemusia byť ideálne, pretože sa ich švy môžu nachádzať na rovnakom mieste ako jazva.

  Camille Tallet, pôrodná asistentka.

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Oslabená pokožka Podráždená poškodená pokožka

Technológia Antalgicine ™

Cicabio Lotion sprej

(3 hodnotenia)

Upokojujúci a reparačný vysušujúci sprej na mokvajúce rany. 8-hodinová účinnosť.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Oslabená pokožka

Technológia Antalgicine ™

Cicabio Arnica+

(1 hodnotenie)

Starostlivosť, ktorá rýchlo uľavuje od pocitov diskomfortu.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)