Medzi najuznávanejšie a najčastejšie odporúčané dermatologické liečby pri hyperpigmentácii patrí tzv. Kligmanovo trio, pomenované po lekárovi, ktorý ho vyvinul - jedná sa o spojenie troch typov látok, ktoré majú spoločne najväčší efekt. Hydrochinon, hydrokortison a kyselina retinová lieči hyperpigmentáciu tak, že pôsobí v rôznych fázach melanínového cyklu.

Depigmentácia sa prejaví po troch až piatich týždňoch liečby, maximálny účinok je potom zrejmý po piatich až siedmich týždňoch. Dermatológovia obmedzujú liečbu na nie viac ako dva mesiace maximálne dvakrát do roka, pretože účinné látky, ktoré pri nej na pokožke pôsobia, pleť zaťažujú. Po liečbe sa môže objaviť podráždenie a citlivosť, a hrozí aj navrátenie samotnej hyperpigmentácie. 

 

Chemický peeling 

Peelingy spočívajú v aplikácii chemických látok na pokožku, ktoré vyvolajú proces postupnej obnovy poškodených povrchových buniek. 

Dermatologický peeling kyselinou glykolovou je najobľúbenejším povrchovým peelingom, pretože prináša veľmi dobré výsledky pri liečbe hyperpigmentácie (s výnimkou jedincov s tmavšou pleťou, ktorým hrozí riziko vzniku pozápalovej hyperpigmentácie). Ďalším typom je peeling s AHA kyselinami, ktoré sa vyznačujú tým, že sú rozpustné vo vode. Funguje na povrchu pokožky, kde znižuje priľnavosť kožných buniek. Po aplikácii sa počas jedného alebo dvoch dní objaví odlupovanie pokožky a začervenanie, ktoré v práci môžete vysvetliť ako „vyrážku“, pokiaľ sa objaví nová, rovnomerne tónovaná pleť. Peelingy ponúkajú veľkú flexibilitu, pretože je možné individuálne upraviť koncentráciu, pH aj dobu aplikácie. Pre kompletné ošetrenie sú vyžadované štyri až šesť sedení, každé dva týždne.

Pre špecifické prípady hyperpigmentácie existujú také možnosti liečby pomocou tzv. intenzívneho pulzného svetla (IPL), ktoré sa používa na liečbu “stareckých” škvŕn, najčastejšie je úspešné v liečbe nadmernej pigmentácie pri dermálnej, zmiešanej alebo opakovanej melazmy. 

Ďalšou možnosťou je laserové ošetrenie, ktoré sa zameriava na melanínové bunky zvnútra a tak dokáže vyvolať tzv. dermálny zápal, ktorý napomáha uvoľneniu melanínu a obnove pokožky. Po zákroku sa ako vedľajšie nežiadúce účinky môžu objaviť lokálne depigmentácie (napr. v tvare “konfety”) alebo môže dôjsť k opätovnému výskytu hyperpigmentácie. Udržiavanie nízkej hustoty laserového toku pomáha vedľajšie účinky obmedzovať, ale zároveň sú potom vyžadované častejšie návštevy, pretože je potrebné proces opakovať.

Vo väčšine prípadov sú dermatologické liečby predpisované na obmedzenú dobu v priebehu roka, aby sa obmedzili práve nežiadúce vedľajšie účinky. Okrem liečby sa tak samozrejme snažíme predĺžiť jej úspech, upokojiť pokožku a zabrániť recidív Ako sa starať o svoju pokožku a posilniť účinky dermatologickej liečby? a existujú okrem dermatologických ošetrení ešte nejaké ďalšie formy liečby? Bioderma sa inšpirovala tými najlepšími a najúčinnejšími dermatologickými ošetreniami a vyvinula Pigmentbio a patent LUMIREVEALTM TECHNOLOGY, ktoré dokážu účinne eliminovať veľkosť a intenzitu pigmentových škvŕn. Zasiahnu v mieste zápalu a zabránia tak vzniku pozápalovej hyperpigmentácie. Okrem toho spomaľujú produkciu melanínu a podporujú obnovu kožných buniek. 

Kde sú produkty z rady Pigmentbio k dispozícii? Pozrite sa na zoznam vybraných partnerských lekární.

BIODERMA produktová fotka, Pigmentbio H2O 250 ml, micelárna voda na hyperpigmentovanú pokožku

Každodenné čistenie bez oplachovania

Hyperpigmentovaná pokožka

Patentovaná kombinácia aktívnych zložiek

Pigmentbio H2O

(Napíšte prvú recenziu)

Dôkladne čistí a zároveň pôsobí proti
škvrnám a zabezpečuje zosvetlenie pokožky. Veľmi dobrá tolerancia.

Pre koho ?

Dospelí

Starostlivosť o pokožku cez deň

Hyperpigmentovaná pokožka

Technológia LumiReveal™

Pigmentbio Denný krém SPF 50+

(4 hodnotenia)

Zosvetľujúci denný krém redukujúci pigmentové škvrny
a dlhodobo zjednocujúci pleť.

Pre koho ?

Dospelí

Sérum

Hyperpigmentovaná pokožka Hnedé škvrny a nepravidelné pigmenty Pehy, tmavé škvrny, fotostarnutie

Technológia LumiReveal™

Pigmentbio C-koncentrát

(3 hodnotenia)

Čistý vitamín C pre intenzívnu korekciu pigmentových škvŕn.

Pre koho ?

Dospelí

BIODERMA produktová fotka, Pigmentbio Nočné sérum 50 ml, nočný krém na obnovu hyperpigmentovanej pokožky

Starostlivosť o pokožku cez noc

Hyperpigmentovaná pokožka

Technológia LumiReveal™

Pigmentbio Nočný gél-krém

(Napíšte prvú recenziu)

Zosvetľujúci nočný gél-krém, regeneruje a obnovuje pôvodnú žiarivosť pokožky.

Pre koho ?

Dospelí