Práve vďaka výskytu na viditeľných miestach na tele býva akné u pacientov často spojené s pocitmi menejcennosti a zníženým sebavedomím. Aj napriek tomu, že sa fyzické príznaky dajú liečiť za pomoci medikácie doporučenej dermatológom, často se zabúda na „neviditeľný“ psychický dopad a dôležitosť vnútornej pohody pre správny priebeh liečby. Stres totiž patrí medzi významné faktory vytvárania pupienkov, ovplyvňuje hladinu hormónov a tým môže prispieť ku zhoršeniu kvality pokožky. Platí, že pozitívny prístup k sebe samému nám pomáha nielen cítiť sa lepšie, ale tiež môže liečbu akné výrazne urýchliť. Pri začínajúcom akné je preto najdôležitejšie navštíviť dermatológa a budovať si zdravú sebedôveru

Podľa výskumu zaoberajúceho sa vplyvom akné na kvalitu života, ktorý bol uverejnený v časopise International Journal of Women's Dermatology, má akné negatívny vplyv na psychiku u všetkých vekových skupín, nielen u dospievajúcich. Častejšie sa znížené sebavedomie kvôli tomuto ochoreniu objavuje u žien, a to najmä u tých so závažnejšou formou akné. Autori štúdie preto odporúčajú pri liečbe akné venovať pozornosť taktiež starostlivosti o duševné zdravie.

A ako to najlepšie dosiahnuť? Okrem uvedomenia si, že je to predovšetkým v našej hlave a je potreba zmeniť prístup samých k sebe, aby sme sa s nedokonalosťami lepšie vyrovnali, pomáha zamerať sa na zdravú stravu a dostatok pohybu. Okrem toho, že skladba jedálnička má vplyv na tvorbu pupienkov a na stav vašej pleti, dostatok vitamínov dodá telu energiu a pomôže vám cítiť sa dobre. K dobrej nálade prispieva tiež pravidelný pohyb, pobyt v prírode a dostatok spánku. Namiesto času, ktorý by ste strávili ráno v kúpelni skúmaním, či vám cez noc nevyrástol ďaľší pupienok, bežte sa prebehnúť do parku, alebo sa pretiahnite na lekcii jogy. Uvidíte, že keď z vás bude žiariť pozitívna energia, budú nedokonalosti pleti to posledné, čo si na vás ostatní všimnú.

Aby ste sa cítili spokojne, doplňte pozitívny prístup k sebe samej tiež kvalitnou starostlivosťou o svoju pokožkuPri výbere kozmetických produktov dbajte na to, aby ste si zvolili také produkty, ktoré sú určené presne pre váš typ pleti. Každý typ pokožky totiž vyžaduje inú starostlivosť. Kozmetika pre mastnú pleť so sklonom k akné by mala pleť zbaviť prebytočného mazotoku, ale zároveň by ju nemala vysušovať, preto sa vyhnite prípravkom s obsahom alkoholu a oleja.

Základom každodennej kozmetickej rutiny by malo byť dôkladné vyčistenie pleti. Micelárnou vodou pre mastnú pleť ráno osviežite tvár a zbavíte ju odumretých kožných buniek a mazu, ktoré sa na nej vytvorili počas spánku. Večer ju potom môžete použiť na odstránenie make-upu a nečistôt. Aby problematická pleť nebola vysušená, doprajte jej každý deň dostatok hydratácie pomocou hydratačných krémov či gélov. Pokožka tak bude pružná a bude se lepšie regenerovať. Pri výbere vhodných produktov vám najlepšie poradí dermatológ. Liečbu akné by ste mali začať vždy práve konzultáciou s vašim lekárom.

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné
 • Každodenné čistenie bez oplachovania

  Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

  Micelárna technológia

  Sébium H2O

  (2 hodnotenia)

  Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Patent D.A.F.

  Sébium Gel moussant

  (3 hodnotenia)

  Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Čistenie

  Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

  Patent D.A.F.

  Sébium Peelingový gél

  (Napíšte prvú recenziu)

  Peelingový gél na zmiešanú a mastnú pokožku.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv™

  Sébium Lotion

  (2 hodnotenia)

  Sébium Lotion
  Booster zlepšujúce vzhľad pleti. navracia rovnováhu zmiešanej a mastnej pleti.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Global 30 ml, starostlivosť o pleť so sklonom k akné
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné

  Technológia Seborestore

  Sébium Global

  (Napíšte prvú recenziu)

  Táto starostlivosť eliminuje škvrny a bráni ich opätovnému vzniku.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Hydra 40 ml, rehydratačná starostlivosť o mastnú pokožku
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné

  Patent Fluidactiv™

  Sébium Hydra

  (1 hodnotenie)

  Hydratačný krém na aknóznu pleť. Intenzívne hydratuje a vyživuje.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci