Korenie má v kuchyni nezastupiteľnú úlohu, pretože dodáva jedlám špecifickú chuť a vôňu. Okrem toho sa mu pripisujú pozitívne účinky na ľudský organizmus. Rôzne koreniny podporujú trávenie a zmierňujú plynatosť (rasca, majorán, bobkový list, šalvia, borievka, kôpor, mäta, tymián, fenikel, koriander atď.). Cesnak, chren, zázvor, klinčeky, škorica, oregano, korenie, čili a kurkuma majú dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Korenie s protizápalovým účinkom – kurkuma, sladké drievko, zázvor, škorica – pre zmenu pomáha pri alergiách a ekzémoch.

Ak ste však na niektoré druhy korenia alergickí, radšej sa im vyhnite. Čo je dobré pre jedného, druhému škodí.

Alergia na korenie

Ako zistím, či mám alergiu na korenie?

Alergická reakcia na niektoré druhy korenia sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Prejavy môžu byť nenápadné v prípade miernej alergie, ale v prípade závažnej alergie ich rozhodne neprehliadnete. Po kontakte s konkrétnym korením sa môže objaviť opuch a svrbenie (pier, jazyka, hrdla, ale aj očných viečok a uší) či kašeľ. Vyskytnúť sa môžu aj tráviace problémy (vracanie, nadúvanie, bolesť žalúdka, kŕče v bruchu, hnačka). Kožné reakcie sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých minút alebo aj nasledujúci deň (vyrážka, opuch, červené škvrny na koži, zhoršenie atopického ekzému). 

Alergická reakcia sa môže objaviť nielen po konzumácii alergénu, ale aj po kontakte s pokožkou (napr. pri škorici) alebo po vdýchnutí (korenie). Je však potrebné rozlišovať medzi obyčajným podráždením a skutočnou alergiou. Po vdýchnutí korenia si kýchne každý, ale ak máte po konzumácii korenistého jedla vyrážky, svrbenie alebo silné tráviace ťažkosti, potom ste na korenie skutočne alergickí.

Veľmi zriedkavo môže alergická reakcia vyústiť aj do dýchavičnosti alebo anafylaktického šoku. Tieto prípady sú však naozaj ojedinelé. Anafylaxia sa vyskytuje najmä pri senovke gréckej, koriandri, kajenskom korení, rasci, tymiáne a oregane. Ak sa u vás už vyskytla závažná alergická reakcia, je nevyhnutné oznámiť to svojmu lekárovi, aby vás mohol vybaviť liekmi.

Ktoré korenie je pre alergikov rizikovejšie?

Rozdelenie korenín na rizikové a bezpečné je trochu zložitejšie. Tak ako pri iných potravinách, aj pri potravinách s alergickým účinkom sa môže vyskytnúť alergická reakcia prakticky na čokoľvek. Väčšina alergikov vo všeobecnosti dobre znáša všetky druhy korenia. Ak sa však alergia na korenie vyskytne, zvyčajne ide o jeden z týchto typov:

  • cesnak, cibuľa

  • korenie, chilli, mleté korenie

  • škorica, klinčeky, aníz, muškátový oriešok, nové korenie

  • sladké drievko, fenikel, koriander

  • senovka grécka (zmes kari, adžika, čubrica)

  • horčičné semeno, kôpor

  • zázvor, kurkuma

  • harmanček

  • vanilka

  • dochucovadlá so sójou (sójová omáčka, miso pasta), glutamátom, rybími extraktmi (ázijské omáčky, worčester), medom a citrónovou šťavou

Skrížené alergie fungujú aj s korením

U peľových a potravinových alergikov vzniká skrížená alergia, pri ktorej imunitný systém reaguje na alergény s podobným chemickým zložením. Je však veľmi dôležité zdôrazniť, že osoba alergická na jeden alergén nemusí vždy automaticky reagovať na druhý podobný alergén. Preto nie je vhodné preventívne vylúčiť zo stravy všetky potraviny, ktoré by mohli alergikovi spôsobiť nepríjemné pocity v dôsledku skríženej alergie. Informovanosť o skrížených alergiách nám však môže pomôcť v situáciách, keď máme podozrenie na určité korenie.

U ľudí alergických na peľ brezy je zvýšené riziko alergie na kari, koriander, fenikel a korenie. U ľudí alergických na peľ ambrózie sa po požití medu a harmančeka môžu vyskytnúť alergické reakcie. Peľ paliny môže vyvolať skríženú alergiu na harmanček, aníz, kari korenie, koriander, fenikel, korenie, kôpor, angeliku, rascu, klinček, oregano a nové korenie. U alergikov na zeler sa zvyšuje riziko alergie aj na červenú papriku, koriander, kôpor, fenikel, aníz, rascu, zeler, kerblík, libeček, majorán a angeliku. Ľudia alergickí na olivy sú častejšie ako ostatní alergickí aj na šafran.

Bohužiaľ, neexistuje žiadna zázračná pilulka ani injekcia, ktorá by vás navždy zbavila alergií. Preto je veľmi dôležité poznať svoje telo a svoje alergie a podľa toho upraviť stravu. Mnohí alergici vedia, že môžu bez problémov tolerovať malé množstvo alergénu, ale problémy nastanú až po prekročení tzv. prahovej dávky. Majte však na pamäti, že konzumácia alkoholu a kofeínu môže v niektorých prípadoch znásobiť alergické príznaky a problém sa môže vyskytnúť aj pri nižšej dávke alergénu, ako je zvyčajná.

Ak máte miernu alergiu na korenie, nie je dôvod meniť svoje stravovacie návyky. Len sa vyhnite preukázanému alergénu a nepoužívajte ho pri varení. Ak idete na obed alebo večeru do reštaurácie, informujte personál o svojej alergii. 

Silná alergia na niektoré druhy korenia si vyžaduje zvýšenú opatrnosť. Osoba, u ktorej sa vyskytla anafylaxia po kontakte s určitým korením, by mala od svojho alergológa dostať pohotovostnú súpravu. Zvyčajne obsahuje adrenalín v autoinjektore, kortikosteroid a antihistaminikum. Takáto alergická osoba by sa mala vyhýbať aj potravinám, ktoré majú v zložení nejasný výraz „korenie“. Žiaľ, predpisy EÚ zatiaľ nevyžadujú, aby výrobcovia povinne uvádzali na obaloch konkrétne druhy použitého korenia. Pozornosť treba venovať aj zložkám kozmetických výrobkov, pretože aj v nich môže byť prítomné korenie.

Každodenné čistenie s oplachovaním

Normálna až suchá citlivá pokožka

Komplex Skin Protect™

Atoderm Sprchový gél

(1 hodnotenie)

Čistiaci a zmäkčujúci sprchový gél bez obsahu mydla šetrný k pokožke.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Technológia Skin relief

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)