Allez au contenu Allez à la navigation

26 Február 2020

Hyperpigmentácia: celoročná starostlivosť

Pigmentové škvrny?
o pleť sa starajte celoročne

Môže sa zdať, že hyperpigmentácia je sezónnou vecou, ale nie je tomu tak. Objavuje sa počas celého roka. Na to, akú výslednú farbu bude mať naša pokožka, má totiž vplyv slniečko, ktoré aktivuje tvorbu melanínu. Okrem vnútorných procesov v našom tele odtieň pokožky a pigmentové škvrny určujú taktiež vonkajšie faktory. Aké sú, a čo robiť, ak máte sklony k hyperpigmentácii?

Hyperpigmentácia nie je sezónna vec

Lentigo, alebo starecké škvrny, melazma v tehotenstve aj pozápalová hyperpigmentácia pokožky. Vznik tmavých fliačkov na našej pokožke nie je spôsobený iba slnečnými lúčmi, omnoho častejšie môžu za tieto škvrny vnútorné aj vonkajšie vplyvy (hormóny v tehotenstve, znečistené ovzdušie či genetické predispozície). Tie totiž ovplyvňujú funkciu melanocytov, keď niektoré z nich výrazne zvýšia produkciu melanínu a lokálne tak môžu na pokožke vznikať tmavé pigmentové škvrny. Niektoré škvrny, napríklad melazma, ktorá sa objavuje v tehotenstve, môžu časom samé zmiznúť. Hyperpigmentácia má ale, bohužiaľ, tendenciu byť chronická a postihuje ženy aj mužov v akomkoľvek veku

Ako sa o hyperpigmentovanú pokožku starať?

Veľmi dôležitá je prevencia. Pokiaľ viete, že máte k hyperpigmentácii sklony, nevystavujte sa priamemu slnečnému žiareniu a pri pobyte vonku vždy používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom. A to nielen pri mori či na horách, ale taktiež v našom miernom podnebnom pásme. Aby sme udržali tvorbu melanínu v rovnováhe, mali by sme sa vyhnúť nadmernému stresu a znečistenému ovzdušiu. Dôležitá je predovšetkým pravidelná starostlivosť o pokožku tak ako v prípade prevencie škvŕn, tak aj pri ich redukcii. Správne zvolená dermokozmetika totiž môže pomôcť tmavé škvrny redukovať a predchádzať ich vzniku.


Liečivá dermokozmetika, ktorá redukuje škvrny 

Existuje nespočetné množstvo dermatologických ošetrení, ktoré môžu prejavy hyperpigmentácie zmierniť. O medicínskych riešeniach hyperpigmentácie sme písali napríklad v tomto článku. Nedeste sa však žiadnych drastických zákrokov či laserov, redukovať hnedé škvrny môžete aj pomocou krémov. V lekárni si vypýtajte dermokozmetiku z rady Pigmentbio, ktorá je navrhnutá špeciálne pre starostlivosť o pokožku s poruchou pigmentácie. 

Počas celého roka môžete používať Pigmentbio denný krém s ochranným faktorom SPF 50+, ktorý pleť okamžite rozjasní a pomôže k farebnému zjednoteniu. Pomáha totiž redukovať tvorbu melanínu a podporuje bunečnú obnovu, čo má zosvetľujúci efekt práve na tmavé fliačky. Produkty z rady Pigmentbio môžete zahrnúť aj do svojho večerného kozmetického rituálu a pripraviť pokožku na regeneráciu, ktorá nastáva v priebehu spánku. Noc je totiž najlepšou dobou pre prirodzenú obnovu pleti. Začnite s dôkladným odlíčením micelárnou vodou Pigmentbio H2O, ktorá pomáha v prevencii vzniku tmavých škvŕn, pokožku rozjasňuje a účinne odstráni make-up aj všetky nečistoty, ktoré sa na pleti zachytili počas dňa. Zároveň pokožku pripravia na ďalšiu starostlivosť. Na intenzívnu korekciu pigmentových škvŕn naneste na pleť Pigmentbio C-Concentrate, ktorý pokožke zároveň dodá dávku vitamínu C a E. Následne na tvár a krk aplikujte Pigmentbio nočné sérum. To podporuje obnovu kožných buniek a produkciu kolagénu a prispieva tak k odolnosti, pevnosti a pružnosti pokožky. Jeho štruktúra je ľahká a po nanesení vytvára na pokožke ochrannú masku, ktorá pomáha zadržiavať vodu, čo pokožku počas noci hydratuje. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o novej rade Pigmentbio, ktorá účinne pomáha v starostlivosti o hyperpigmentovanú pleť, navštívte náš web na www.pigmentbio.sk