citlivá pokožka vo vetre

Príležitostné alebo trvalé začervenanie, rosacea, kuperóza, niektoré citlivé typy pokožky ľahko reagujú za určitých okolností prehnane. Teplo a UV žiarenie patria medzi faktory, ktoré podporujú vazodilatáciu.

V prípade vystavenia pokožky slnku sa malé cievy, ktoré sú zodpovedné za začervenanie, rozšíria a sú ešte viditeľnejšie. Týka sa to najmä ľudí so svetlou a jemnou pokožkou, ktorú začervenanie postihuje najviac. Tento typ pokožky si vyžaduje ochranu v podobe špeciálne vyvinutých krémov, aby sa zabránilo zhoršeniu začervenania.

Citlivá, intolerantná alebo aj alergická pokožka je známa svojou prehnanou reakciou na vonkajšie prostredie. Z tohto dôvodu sa vôbec neodporúča pobyt na slnku. V prípade, že sa mu nedá vyhnúť, treba použiť fotoprotektor. Ak chceme nájsť správnu odpoveď, problémy musíme rozlišovať.

Your skin - child protected under the sun
Don't

Fotosenzitívna pokožka má slnko zakázané už vopred. Je to prípad niektorých patologických javov prítomných už pri narodení alebo hypersenzitivity, ku ktorej dochádza v priebehu života neskôr. Nesmieme zabúdať ani na niektoré typy medikamentóznej liečby, ktoré môžu spôsobiť prechodnú intoleranciu na slnko. Opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom SPF 50+/UVA 50 sú nutnosťou, pretože ponúkajú kompletnú ochranu pred UVB a UVA žiarením a obmedzujú vznik závažných zápalových reakcií, ktoré môže spôsobiť slnečné žiarenie.

Mineral

Niektoré typy pokožky sú alergické na klasické chemické filtre, ktoré sú v zložení opaľovacích krémov. V týchto prípadoch, ktoré sú, našťastie, zriedkavé, sa na ochranu pred slnkom používajú minerálne zloženia, ktoré prešli veľkým vývojom a nezanechávajú pokožku úplne bielu, ako to bolo kedysi.

Calendar

Veľmi často dochádza k slnečným alergiám počas prvých dní na slnku. Často ide o takzvanú polymorfnú svetelnú erupciu, ktorá v 80 % prípadov* postihuje mladé ženy a spontánne zmizne s nástupom opálenia. Nejde o vážne ochorenie, ale jej príznaky môžu zhoršiť kvalitu života.

Dochádza k začervenaniu, vyrážkam a silnému svrbeniu. Riešením tohto problému je ochrana pokožky opaľovacím krémom so širokým spektrom ochrany pred UVB žiarením a najmä pred UVA žiarením, ktoré vyvoláva alergiu. V tomto prípade je potrebný pomer SPF faktora a UVA ochrany jedna k jednej (predstavuje ekvivalentnú ochranu pred UVB a UVA žiarením, aby sa zamedzilo nepríjemnostiam s alergiou).
 
*Ann Dermato Venereol, 2007

Ak ste absolvovali chirurgický zákrok, kozmetickú procedúru alebo ste mali úraz v oblasti, ktorá môže prísť do kontaktu so slnkom, hrozí vám riziko hyperpigmentácie.

Riziko pretrváva až kým sa neskončí proces hojenia, čo môže trvať 8 až 12 mesiacov, niekedy aj viac. Rana zhnedne a zafarbenie môže zostať trvalé. Riziko nehrozí len v lete, ale počas celého roka. UVA žiarenie je prítomné všade, v každom ročnom období, prechádza cez oblaky a okná. Poškodenú alebo poranenú pokožku treba preto chrániť  prípravkom, ktorý je presne zacielený na poškodenú oblasť vystavenú svetlu.

Pokožka má s pribúdajúcim vekom a početnými pobytmi na slnku sklon k vytváraniu škvŕn, predovšetkým na často odhalených miestach, ako je dekolt, chrbát ruky a tvár.

Škvrny súvisia s poruchou distribúcie melanínu a každý ďalší pobyt na slnku má tendenciu tento jav ešte zhoršiť. Ľudia so škvrnitou pokožkou môžu zabrániť hyperpigmentácii používaním špeciálnych krémov, ktoré sú určené na reguláciu produkcie melanínu.

Back of a woman under the sun

Labiálny herpes postihuje takmer jedného zo siedmych Francúzov*. Medzi spúšťacie faktory patrí okrem stresu a únavy aj slnečné žiarenie. Existujú tyčinky na pery, ktoré sú špeciálne určené na ochranu pred labiálnym herpesom v letnom období a zároveň na ochranu citlivej oblasti pier pred účinkami slnka.
 
*J Am Acad Dermatol. 2006

žena, ktorá sa chráni pred slnkom
 • Dr. Michèle Sayag, alergologička
  Dr Michèle Sayag, Alergiológ.

  Otázka internetového používateľa: Aký je najlepší ochranný faktor na detskú pokožku?

  Dôrazne sa odporúča nevystavovať slnku dieťa do veku osemnástich mesiacov. Ak sa tomu nedá vyhnúť, mali by ste použiť produkt s ochranným faktorom SPF 50+, ktorý poskytne dostatočnú ochranu pred UVA žiarením. Do veku 3 rokov by ste mali používať krémy na opaľovanie na minerálnej báze (nie krémy s chemickými filtrami).

  Dr Michèle Sayag, Alergiológ.

V prvom rade prostredníctvom tieňa a vhodného oblečenia.

Your Skin - A dad with his son

Nenechávajte deti na slnku, najmä deti, ktoré majú menej ako 3 roky – tie sa nesmú NIKDY vystavovať slnku. Detská pokožka je jemná a slabá, horšie sa bráni pred UV žiarením. Rýchlejšie dochádza k spáleniu aj úpalu. Lekári často pripomínajú, že spálenie pokožky, ku ktorému dochádza v detstve, môže mať veľmi vážne následky v dospelosti. Zodpovední rodičia teda musia dodržiavať jednoduché a základné pravidlá.

 • Žiadne dobrovoľné vystavovanie sa slnku, predovšetkým medzi 11 h a 16 h. Deti musí vždy chrániť oblečenie, napríklad tričko s dlhým rukávom, najlepšie tmavej farby, klobúk, okuliare.
 • Každé 2 hodiny treba deti natierať opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom SPF 50+ alebo opaľovacím krémom špeciálne určeným pre deti. Opaľovací krém treba natierať po každom kúpaní, utretí do uteráka alebo hre v piesku atď.
 • Často im treba dávať piť vodu, aby nedošlo k dehydratácii.

Rady pre specifické typy pokožky na slnku

 1. Ak sa u vás citlivosť na slnko prejavuje len na tvári alebo určitej oblasti, nezabudnite si chrániť aj zvyšok tela a dodržiavať klasické rady týkajúce sa slnečnej ochrany, ktoré nájdete na tomto odkaze.
 2. Počas pobytu na slnku nezabúdajte na hydratáciu pokožky a starajte sa o ňu ako zvyčajne s výnimkou situácie, kedy by váš lekár odporučil niečo iné, predovšetkým v prípade medikamentóznej liečby, ktorá by mohla vyvolať fotosenzitivitu.

Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

Citlivá pokožka

SUN ACTIVE DEFENSE PATENT

Photoderm Sprej SPF 50+

(0 hodnotení)

Hydratačný neviditeľný sprej, ktorý poskytuje veľmi vysokú ochranu.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (deti staršie ako 12 mesiacov)

Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné Alergie na chemické filtre

SUN ACTIVE DEFENSE

Photoderm COVER Touch MINERAL tmavý SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

Plne krycia a priedušná minerálna slnečná starostlivosť.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Opaľovanie

Citlivá pokožka Po vystavení

Patent D.A.F.

Photoderm After sun gél-krém

(1 hodnotenie)

Upokojujúca a chladivá starostlivosť. Intenzívne hydratuje.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci