Symptómy 

Zápalová reakcia kože, ku ktorej dochádza pri prvom vystavení sa priamemu slnečnému žiareniu. Vyznačuje sa rýchlym zahrievaním kože, ktoré je sprevádzané erupciami, pocitmi pálenia a svrbenia.  

 • hruď 
 • ramená 
 • plecia 
 • nohy 
 • v ťažších formách aj tvár 

Príznaky sa môžu objaviť ihneď po vystavení sa slnku alebo počas nasledujúceho dňa. 

Pri absencii akejkoľvek liečby klinické príznaky postupne ustupujú v priebehu 5 až 15 dní a spontánne vymiznú. Príznaky sa znovu objavia vždy, keď zostanete na slnku a sú oslabené, keď je pokožka opálená. Každý rok sa tento jav objavuje po prvých vystaveniach slnku a má tendenciu sa časom zhoršovať: čoraz častejšie na začiatku sezóny, výskyt po miernej expozícii, dlhšia doba fotosenzitivity a zväčšenie postihnutého povrchu tela.

Výskyt 

PLE postihuje 10 až 20 % dospelej populácie, najmä mladé ženy vo veku 20 a 30 rokov, svetlé fototypy.  
 
Nedávny výskum ukázal, že na tejto patológii sa podieľa UVA žiarenie, najmä dlhé UVA lúče. Na druhej strane UVB žiarenie vďaka svojej schopnosti opáliť pokožku ju prirodzene ochraňuje pred výskytom PLE. 

Koža je živý organizmus, ktorý sa vyvíja od narodenia do dospelosti. Koža dojčiat a detí má nízke hladiny mazu a skvalénu: dve zložky hydrolipidického filmu kože, ktorý pôsobí ako ochrana prirodzenej bariérovej funkcie pokožky a prísun antioxidantov. Zásoby antioxidantov u novorodencov a detí sú nízke a ich prirodzená bariérová funkcia postupne dozrieva. Tieto funkcie sú nevyhnutné a dodávajú pokožke schopnosť sebaobrany. 

Bábätká a deti si zaslúžia osobitnú starostlivosť pri vystavení sa slnku. Je dôležité chrániť a udržiavať ich prirodzené ochranné mechanizmy pokožky v pokoji, aby mali čo najlepší možný vývoj. 

Na základe vedeckých poznatkov vytvorila spoločnosť BIODERMA SUN BARRIER technológiu. Táto technológia bola vyrobená na mieru tak, aby chránila a posilňovala pokožku dojčiat a detí vystavených slnečnému žiareniu bez ovplyvnenia jej vývoja. 

Je výsledkom kombinácie UV filtrov, vitamínu E, ktorý je prirodzene prítomný v pokožke a oleja z marhuľových jadier, ktorý obsahuje biomimetické lipidy. 

Táto technológia poskytuje trojitú ochranu: 

 • Širokospektrálna UV ochrana, optimalizovaná proti krátkym a dlhým UVA lúčom. 
 • Antioxidačná ochrana, ktorá chráni nízke prírodné zásoby skvalénu v pokožke pred UV oxidáciou a zabraňuje dlhodobému poškodeniu. 
 • Chráni a posilňuje prirodzenú bariéru pokožky. 

 

Minerálna ochrana detskej pokožky pri nevyhnutnom vystavení sa slnečnému žiareniu. Technológia SUN BARRIER. Trojitá ochrana. 

Photoderm PEDIATRICS mineral SPF 50+

 

Každý typ pleti má inú toleranciu voči UV filtrom, čo je dôvod, prečo niektorí ľudia majú alergie na chemické filtre. To sa môže prejaviť napríklad vo forme červených škvŕn. Na druhej strane je známe, že opaľovacie krémy obsahujúce iba minerálne filtre sú najlepšie tolerované, dokonca aj ľuďmi s obzvlášť citlivou alebo alergickou pokožkou. 

100% minerálna ochrana prispôsobená intolerantnej alebo alergickej pokožke

 • Zaručuje veľmi vysokú UVA/UVB ochranu vďaka 100 % minerálnym filtrom. 
 • BUNKOVÁ OCHRANA: chráni bunky pred oxidačným stresom vďaka antioxidačnému vitamínu E. 
 • Zaručuje optimálnu znášanlivosť pre pokožku neznášanlivú na slnko, alergickú na chemické filtre alebo parfumy. Vhodné pre deti (+6 mesiacov). 

Photoderm MINERAL Fluid SPF 50+