Príčiny a prejavy alergie na slnko  

Alergia na slnko postihuje predovšetkým ženy medzi dvadsiatym a štyridsiatym  rokom, avšak objaviť sa môže naozaj u každého bez rozdielu pohlavia a veku. Nedá sa predpovedať, či vás zastihne pri mori, na horách alebo doma na záhrade, preto odporúčame predovšetkým prevenciu. . Pokiaľ pokožku vystavujete nadmernému slnečnému žiareniu (UVA / UVB), môžete  okrem jej vážneho poškodenia prispieť aj k fotodermatózam – teda negatívnym reakciám na kožu, priamo vplyvom žiarenia. Slnečná vyrážka dokáže úplne pokaziť zaslúženú letnú dovolenku. 

Najčastejším negatívnym kožným prejavom je tzv. polymorfná svetelná erupcia, označovaná ľudovo ako slnečný ekzém alebo slnečná alergia. Zastihne nás väčšinou nepripravených, pri prvom jarnom slnení alebo aj počas leta pri náhlom slnení. Prejavy sa objavujú za hodiny až dni po vystavení slnečnému žiareniu. Príznaky sa môžu líšiť: od svrbivého začervenania, väčšinou na trupe, vrchnej strane rúk a nôh, cez „krupicu“ až k splývajúcim mokvajúcim pľuzgierikom. Charakteristickým znakom je, že u jednej osoby, ktorá má slnečnú alergiu, sa ochorenie prejavuje vždy rovnakým spôsobom a dá sa tak ľahko odhaliť a diagnostikovať. Zaujímavosťou je tzv. hardening fenomén – s postupujúcim letom sa koža „otužuje“, prejavy sú miernejšie, rovnako tak po návrate od mora sa problémy už v sezóne nevracajú. 

žena, trpiaca alergiou na slnko

Menej bežná, ale závažnejšia  je slnečná žihľavka. Ide tiež o alergickú reakciu vyvolanú UV žiarením. Vzniká po niekoľkých minútach slnenia výsevom svrbivých pupienkov na koži, pripomínajúcich žahnutie od žihľavy, ktoré môžu prerásť až do opuchov, sprevádzaných celkovými príznakmi, napr. bolesťami hlavy, nevoľnosťou, poklesom tlaku alebo kolapsovými stavmi. V tom lepšom prípade príznaky zmiznú približne do dvoch hodín.  

Ako predchádzať a liečiť alergiu na slnko 

Prevencia je vždy lepší variant ako liečba. Pokiaľ pokožku slnku vystaviť musíte, používajte ochranné krémy proti UVA a UVB žiareniu. Náš rad slnečnej ochrany Photoderm sa vyznačuje nielen vysokou účinnosťou, ale aj ideálnym pomerom ochranného faktora UVA a UVB, na druhý menovaný bežné opaľovacie krémy často nestačia. S alergiou na slnko vám pomôže opaľovací krém Photoderm MINERAL Fluid SPF50+. Vďaka zloženiu so 100% mineraním filtrami a patentu bunkovej ochrany je ideálny pre pleť alergickú na slnko. Tento krém je vhodný aj pre deti už od 6 mesiacov. Okrem e-shopov je Photoderm MINERAL Fluid SPF 50+ v predaji v sieti našich partnerských lekární

Našou základnou radou je: odíďte do tieňa, čo najďalej z dosahu slnečného žiarenia. Ani to však nemusí vždy stačiť. V prípade silnejších prejavov využite  antihistaminiká, ako je Zyrtec alebo Analergin. Pokiaľvás alergia na slnko postihla už v minulosti, môžete ich využívať aj preventívne.  

žena, aplikujúca opaľovací krém

Odporúčame  začať antihistaminiká užívať  asi 3 dni pred začiatkom dovolenky a pokračovať počas celej dovolenky.  Vyhnúť by ste sa mali aj slnečnému žiareniu, hlavne medzi 11. a 15. hodinou, a obmedziť produkty či lieky, ktoré by mohli podporiť vznik alergie ako napríklad antibiotiká, protizápalové krémy, alebo bežne používaný parfém. Lokálne môžete použiť  zásypy s protisvrbivým účinkom, tekuté púdre av ťažších prípadoch produkty s obsahom kortikoidov. 

Špecifická ochrana

Alergie na chemické filtre Citlivá až intolerantná pokožka

Bunková ochrana

Photoderm Mineral Fluid SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

100% minerálny. Prispôsobený intolerantnej pleti.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (deti staršie ako 6 mesiacov)

Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné Alergie na chemické filtre

SUN ACTIVE DEFENSE

Photoderm COVER Touch MINERAL tmavý SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

Plne krycia a priedušná minerálna slnečná starostlivosť.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Špecifická ochrana

Hyperpigmentovaná pokožka Hyperpigmentácia zapríčinená modrým svetlom

BLUE LIGHT DEFENSE

Photoderm M svetlý SPF50+

(Napíšte prvú recenziu)

Účinný proti melasme. Vysoké krytie a zmatňujúci účinok.

Pre koho ?

Dospelí, Tehotné a dojčiace ženy

Špecifická ochrana

Hyperpigmentovaná pokožka Hyperpigmentácia zapríčinená modrým svetlom Hyperreaktívna pokožka, začervenanie, podráždenie

BLUE LIGHT DEFENSE

Photoderm M tmavý SPF50+

(Napíšte prvú recenziu)

Účinný proti melasme. Vysoké krytie a zmatňujúci účinok.

Pre koho ?

Dospelí, Tehotné a dojčiace ženy