Pri tehotenstve prechádza telo hormonálnymi a metabolickými zmenami, čo môže tiež viesť ku kožným problémom. Vplyvom tehotenských hormónov môže pokožka budúcich mamičiek na niektorých miestach trochu zmeniť odtieň. Hovorí sa tomu “tehotenská maska”, pretože sa tmavé fliačiky objavujú najčastejšie v okolí nosa, úst alebo očí. Vznikajú kvôli vyššej produkcii oxytocínu, ktorý ovplyvňuje vytváranie melanínu, teda kožného farbiva. Vo väčšine prípadov sa jedná o estetický problém, ktorý sa ku koncu tehotenstva ustáli, nadmerné slnenie ale môže toto ustálenie spomaliť, či tmavé fliačiky zvýrazniť. Na ochranu tváre odporúčame klobúk, slnečné okuliare a opaľovací krém Photoderm M SPF 50+, ktorý je špeciálne vyvinutý pre tehotné a dojčiace ženy. Vďaka posilnenej ochrane pred modrým svetlom chráni pokožku pred návratom pigmentových škvŕn a melasmy.

 • MUDr. Hajnalka Méryová, Dermatologička.

  Častým mýtom je že tehotná žena by sa nemala vystavovať slnečnému žiareniu vôbec. Slnko vplýva na organizmus veľmi pozitívne, okrem toho že zlepšuje našu náladu, podporuje aj produkciu vitamínu D v koži, ktorý je okrem iného potrebný aj na vývoj kostí nenarodeného dieťaťa. Čiže absolútna deprivácia slnka v tomto období určite nie je optimálnou voľbou. Sú však isté riziká, ktoré hrozia tehotnej žene a plodu pri vystavovaní sa nadmernému UV žiareniu. Pri dlhodobom prehriati organizmu tehotnej ženy nad 38,5°C môže dôjsť k poškodeniu mozgu plodu. Kvôli zvýšeným stratám vody vďaka rýchlejšiemu dýchaniu a zvýšenému poteniu je vyššie riziko dehydratácie ako u ostatných ľudí.

  Dehydratácia negatívne ovplyvňuje nielen organizmus matky, ale kvôli zníženému prietoku krvi maternicou môže ohroziť aj plod. Z tohto dôvodu by budúce matky mali obzvlášť dávať pozor, aby prijímali dostatok tekutín. V ranom období tehotenstva by ste mali dbať na ochranu pred slnkom aj preto, že ultrafialové lúče znižujú hladinu soli kyseliny listovej alebo folátu v krvi, ktoré sú dôležité pre správny vývoj chrbtice a mozgu bábätka. Treba si tiež uvedomiť, že počas tehotenstva je koža omnoho citlivejšia a náchylnejšia na spálenie, preto u tehotných žien duplom platí pravidlo „všetko s mierou“.

  Pre tehotnú ženu platia všetky odporúčania čo sa týka slnka ako pre ostatnú populáciu. Hlavnou zásadou je nevystavovať sa slnku  v čase od 11.00 – 15.00 hod., používať krémy s ochranným faktorom SPF 30-50+, nosiť ochranné pomôcky ako klobúk a okuliare.

  Sú ale isté riziká, ktoré sa týkajú len tehotných žien. Kvôli hormonálnym zmenám sú napr. tehotné ženy viac náchylné na tvorbu pigmentových škvŕn vplyvom UV žiarenia. Nazýva sa to „tehotenská maska“, keďže pigmentové fľaky sú väčšinou rozmiestnené na čele, lícach a brade v podobe masky. Tieto nepekné pigmentové zmeny vznikajú kvôli vyššej produkcii hormónu oxytocínu, ktorý ovplyvňuje vytváranie melanínu, teda kožného farbiva. Čo sa týka výrobkov na ochranu pred slnkom, odporúča sa uprednostniť prípravky na báze fyzikálnych filtrov nech chemických a zvoliť si pritom kvalitné dermokozmetiká .

  MUDr. Hajnalka Méryová, Dermatologička.

Strie má s obdobím tehotenstva spojené väčšina mamičiek. Jedná sa o drobné jazvičky, ktoré vznikli rozpínaním kože, najčastejšie na brušku či na prsiach. Aby po pôrode zase rýchlo zmizli, je dobré ich dôkladne natierať. Vhodný je napríklad krém Atoderm, ktorý dodá pokožke potrebnú výživu. Keďže sa jedná o jazvy, je potrebné venovať im väčšiu pozornosť takisto aj pri pobyte na slnku. Pokožka je totižto v ich oblasti takmer bez ochrany a je tak veľmi náchylná na spálenie. Slnko navyše môže strie ešte prehĺbiť a zhoršiť tak regeneráciu kože. Pokiaľ je to možné, snažte sa časti tela so striami vystavovať slnku čo najmenej a používajte opaľovací krém s vysokým SPF faktorom.

Očakávanie nového potomka so sebou prináša tiež zmeny v tele mamičky. Počas tehotenstva sa pokožka stáva citlivejšou na vonkajšie vplyvy. Zhruba u pätiny žien sa v tehotenstve objavujú pocity svrbenia pokožky, najčastejšie v oblasti bruška, na chodidlách či dlaniach. Kvôli zvýšenej senzitivite pokožky odporúčame používať šetrnú kozmetiku, napríklad produkty z radu Sensibio, ktoré senzitívnu pokožku nedráždia, naopak, vďaka svojmu zloženiu vedia zmierniť jej citlivosť.
 

Pozor na prehriatie a dehydratáciu 

Pozor by si nastávajúce mamičky mali dať takisto na riziko prehriatia a dehydratácie. V tehotenstve má totiž telo o niečo vyššiu teplotu a preto je náchylnejšie na prehriatie. Pri pobyte na slniečku je preto potrebné dbať na dostatočný prísun tekutín a zdržiavať sa v tieni, úplne sa vyhnúť slniečku by sme sa mali medzi 11. a 15. hodinou. Citlivá pokožka budúcich mamičiek je v období tehotenstva náchylnejšia na solárne popáleniny, v prípade slnečnej ochrany sú preto vhodné opaľovacie krémy s vysokým SPF faktorom 50+.

Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

Citlivá pokožka

SUN ACTIVE DEFENSE PATENT

Photoderm Sprej SPF 50+

(0 hodnotení)

Hydratačný neviditeľný sprej, ktorý poskytuje veľmi vysokú ochranu.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (deti staršie ako 12 mesiacov)

Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

Citlivá pokožka

Bunková ochrana

Photoderm Opaľovacia hmla SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

Hydratačná a osviežujúca neviditeľná slnečná hmla. Nie je potrebné roztierať.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (deti staršie ako 3 roky)

Špecifická ochrana

Hyperpigmentovaná pokožka Hyperpigmentácia zapríčinená modrým svetlom

BLUE LIGHT DEFENSE

Photoderm M svetlý SPF50+

(Napíšte prvú recenziu)

Účinný proti melasme. Vysoké krytie a zmatňujúci účinok.

Pre koho ?

Dospelí, Tehotné a dojčiace ženy

Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

Citlivá pokožka

Bunková ochrana

Photoderm Tyčinka na pery a citlivé miesta SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

Hydratácia a veľmi vysoká ochrana pre citlivé oblasti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Opaľovanie

Citlivá pokožka Po vystavení

Patent D.A.F.

Photoderm After sun gél-krém

(1 hodnotenie)

Upokojujúca a chladivá starostlivosť. Intenzívne hydratuje.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci