Damaged skin - Bruises - Knocks - Bumps

Poškodenie kože sa posudzuje z rôznych hľadísk podľa sily a miesta nárazu. Príčinou kožných lézií môžu byť aj kozmetické procedúry a chirurgické zásahy.

3 typy lézí

 

1/ Ekchymóza

Ekchymóza je spôsobená prasknutím malých krvných ciev v koži po náraze. V okolitých tkanivách sa hromadí krv s červenými krvinkami, ktoré vytvárajú farebnú škvrnu viditeľnú na povrchu pokožky. Ekchymóza, bežne nazývaná modrina, je často bolestivá na dotyk a intenzita bolesti stúpa so silou nárazu. Sfarbenie ekchymózy sa časom mení, ako sa hemoglobín obsiahnutý v červených krvinkách postupne vstrebáva do pokožky. Ekchymóza je najskôr červená, potom čierna, modrá a nakoniec zelená. Na konci procesu obnovy kapilár, ktorý môže trvať jeden až dva týždne, je žltohnedá. V prípade silného poškodenia kože môže tento proces trvať ešte dlhšie. Rôzne sfarbenie modriny odráža rôzne etapy odbúravania hemoglobínu nahromadeného v koži.

 

2/ Edém

Edém, bežne nazývaný hrča, je opuch kože v mieste dopadu, ktorý sa môže objaviť rýchlo po náraze. Spôsobuje ho vytekanie krvnej plazmy, teda tekutiny, v ktorej prúdia červené krvinky vo vnútri krvných ciev, do okolitých tkanív.

 

3/ Hematóm

Hematóm je spojenie ekchymózy (modriny) a edému (hrče). Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je stlačiť postihnutú oblasť a priložiť na ňu ľad alebo urýchliť jeho vymiznutie správnymi účinnými látkami. Až potom navštívte lekára, ak je to potrebné.

Čo mám robiť?

Každý deň

Bolestivú oblasť treba chrániť podľa pokynov lekára, ktorý môže v niektorých prípadoch predpísať protizápalovú liečbu. Ak ste u lekára neboli, môžete priložiť ľad (nikdy nie priamo na pokožku), ktorý pomôže znížiť opuch. Prípravky na starostlivosť o pokožku, ktoré sú určené na modriny, odreniny a hrčky, sa môžu používať preventívne, napríklad pred kozmetickou procedúrou. Niektorí ľudia tieto prípravky používajú na kruhy pod očami, pretože pôsobia proti upchávaniu a modrinám.

 

Hygiena

Poškodená oblasť sa musí opatrne umyť a v prípade potreby aj vydezinfikovať.

 

Starostlivosť

Na urýchlenie vyliečenia a zníženie opuchu sa odporúčajú krémy určené na modriny, odreniny a hrčky. Obsahujú účinné aktívne látky, ako je arnika, s protizápalovým a antiedémovým účinkom, ale aj upokojujúce aktívne látky, ktoré pôsobia proti bolesti. Môžu sa začať používať veľmi rýchlo po objavení lézií a až do ich úplného vymiznutia.

Starostlivosť o pokožku cez deň

Normálna až suchá citlivá pokožka

Komplex Skin Protect™

Atoderm Krém Ultra

(4 hodnotenia)

Mimoriadne výživná a zvláčňujúca denná starostlivosť. Posilňuje kožnú bariéru.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)