Príčiny podráždenia a chronický zápal

Podráždenie očných viečok môže byť zapríčinené rôznymi faktormi, medzi ktoré patrí genetika, kontakt s alergénom alebo kontakt s niečím, čo viečka podráždi (napr. nevhodná kozmetika). Ekzém môže ovplyvniť ktorúkoľvek časť tela a oblasť očí poskytuje ideálne podmienky na jeho vznik, vzhľadom na tenkú a citlivú pokožku očného okolia. Podráždenie môže ovplyvniť horné viečka a/alebo dolné viečka, a môže sa objaviť iba na jednom z očí alebo na oboch naraz.

Vo väčšine prípadov ľudia podráždenie očných viečok nekonzultujú so svojím lekárom. Nestanoví sa tak žiadna špecifická diagnóza a príčina ekzému očných viečok zostáva neidentifikovaná. Riešime podráždenie alebo zápal očných viečok tak, že si nasadíme slnečné okuliare a ponáhľame sa rovno do lekárne, kde hľadáme rýchle riešenie. Tým je často malá tuba s univerzálnym liekom, ktorý síce dočasne upokojí symptómy, ale nerieši príčinu problému. Jeho účinok je tak krátkodobý a zápal sa môže objaviť znovu. Pokiaľ sa proces opakuje, môže sa ekzém stať chronickým.

Je potrebné rozlišovať medzi starostlivosťou o zdravé a podráždené očné viečka. Pokiaľ je očné okolie podráždené, skúste obmedziť množstvo používaných prípravkov na minimum a tiež sa vyvarujte použitiu mejkapu, ktorý zápal zhoršuje.

Na liečbu zápalu alebo samotného ekzému sa poraďte so svojím lekárom alebo dermatológom. Počas ekzému alebo zápalu očných viečok sa totiž odporúča používať:

 • dermokortikosteroid na predpis po predchádzajúcej porade s lekárom, na samotnú liečbu ekzému;
 • očný reparačný krém, ktorý upokojí podráždenie.

Keď symptómy zmiznú, môžete sa vrátiť k svojej dennej rutine, ktorá typicky prináša používanie očného krému, dekoratívnej kozmetiky a mejkapu a odličovacích a čistiacich prostriedkov.

Používanie všetkých týchto prípravkov však môže byť pre jemnú rovnováhu oblasti očného okolia príliš namáhavé, a tak vznikajú ideálne podmienky pre výskyt ďalšieho podráždenia a potenciálne i možnosti chronického zápalu.

Preto odporúčame výber všestranného produktu, ktorý rešpektuje vašu pokožku, posilňuje ju a môže tak byť súčasťou vašej dennej rutiny ako v dobe zápalu, tak v dobe, kedy sú očné viečka zdravé. Atoderm Intensive eye je ošetrujúca starostlivosť o podráždené očné viečka, ktorú môžete používať každý deň.

 • MUDr. Hajnalka Méryová, dermatologička.

  Pri podráždení očných viečok, ale tiež ako prevencia jeho vzniku by sme sa mali vyvarovať prílišnému a častému treniu, napr. pri umývaní tváre. Keďže koža očných viečok je najtenšia na celom tele, nevhodne zvolená kozmetika vie ľahko vyvolať jej podráždenie.

  V okolí očí sa treba vyvarovať dráždivým látkam, ako je napr. retinol alebo ovocné kyseliny. Ideálne sú prípravky určené na túto delikátnu oblasť s hydratačným a upokojujúcim účinkom, bez parfému a parabénov.

  Čo sa týka dekoratívnej kozmetiky, nikdy by ste ich nemali požičiavať inej osobe kvôli kontaminácii a možnosti prenosu infekcie. Najideálnejšie je ich nanášanie aplikátorom, ktorý by sa mal pravidelne čistiť a dezinfikovať.

  MUDr. Hajnalka Méryová, dermatologička.

Atoderm Intensive eye je prvá starostlivosť 3v1 od značky BIODERMA, ktoré bojuje s prejavmi podráždenia očných viečok tak, že:

 • UPOKOJUJE: enoxolon pôsobí priamo na príčiny vzniku svrbenia, pričom dlhodobo upokojuje pokožku,
 • OBNOVUJE: exkluzívna technológia LipigeniumTM stimuluje tvorbu lipidov a obnovuje účinnú bariéru pokožky,
 • ODSTRAŇUJE MEJKAP: kombinácia troch olejov odstraňuje mejkap a nečistoty z pokožky.

Atoderm Intensive eye pomáha posilňovať prirodzené mechanizmy pokožky tým, že ju učí lepšie fungovať bez nadmerného ošetrovania.

Raz alebo dvakrát denne naneste na podráždené viečka. Ráno ako ošetrujúci produkt a ako základ pod mejkap. Večer ako starostlivosť alebo odličovač mejkapu pomocou vatového tampónu.

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suché, podráždené až atopické očné viečka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive eye

(3 hodnotenia)

Každodenná starostlivosť 3v1 na podráždené očné viečka: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)