Mazové žľazy sú umiestnené vo vysokej hustote nielen na tvári, ale aj na hrudi a chrbte. Tieto žľazy pomáhajú regulovať telesnú teplotu, predchádzať infekciám a udržujú vlhkosť pokožky. Pretože sú tieto žľazy prítomné vo veľkom množstve v hornej časti tela, odumreté kožné bunky a prebytočný maz upchávajú vlasové folikuly a blokujú pilosebaceóznu jednotku, čím vytvárajú anaeróbne prostredie pre rast mikróbov. Kolonizácia pilosebaceóznej jednotky baktérií Cutibacterium acnes a zápal sú hlavné patogénne faktory spôsobujúce tento typ akné.
Údaje z najnovšej vedeckej štúdie ukázali rozdiely medzi kožou tváre a trupu v prípadoch, keď ide o pH, hrúbku a distribúciu mazových žliaz, a potvrdili, že koža trupu je náchylnejšia na akné ako koža tváre v dôsledku rôznych prispievajúcich faktorov, ako pot, mastnota , trenie a tlak. Akné na pokožke trupu a chrbta sa tiež ťažšie lieči.
S dospievaním prichádza vzostup určitých hormónov, najmä androgénu, hormónu, pri ktorom bolo preukázané, že má priamy vplyv na pilosebaceóznu jednotku, spôsobujúcu zrenie mazovej žľazy a zvýšenie kolonizácie C. acnes v pilosebaceóznej jednotke a rozvoj zápalu. To všetko sú pravdepodobné faktory vo vývoji akné, vrátane akné na chrbte.
V súvislosti s akné na chrbte je spojený fenomén „body- building acne (doping acne )“, ktorý vzniká v dôsledku užívania androgénne pôsobiacich steroidov v rámci fitness na získanie svaloviny a na zvýšenie fyzického výkonu. Tieto látky bývajú príčinou vzniku ťažšej formy akné už počas prvých týždňov užívania, najmä ak sú podávané s vysokými dávkami vitamínov. Vysoké dávky samotných hormónov totiž zvyšujú sekréciu kožného mazu. Nadmerné množstvo seba je zrejmé nielen na tvári, ale aj na chrbte, hrudníku, aj vo vlasoch.