Čo je v zložení

Ako alergici sme zvyknutí kontrolovať si zloženie potravín a krémov. Zaujíma nás však aj to, z akého materiálu je vyrobené naše oblečenie? Malo by!

Ekzematická pokožka často svrbí, a preto je dobré vyhýbať sa „kúsavým“ a umelým materiálom. Úplne nevhodný je preto polyester a vlna.

Najvhodnejším materiálom pre človeka s citlivou kožou je bavlna. Pozor však na froté (napríklad uteráky alebo plachty) a flanel (košele či obliečky). Hoci sú zo stopercentnej bavlny, majú jemné chĺpky, ktoré môžu citlivú kožu dráždiť.

Okrem čistej stopercentnej bavlny existujú ďalšie materiály, ktoré stoja za vyskúšanie:

  • Bambusové vlákno – má vyššiu pohltivosť než bavlna a vysokú tepelnú vodivosť. Bambus je tiež prirodzene antibakteriálny, priedušný a príjemný na dotyk.
  • Ľanová priadza – je pevnejšia než bavlna, pocitovo tvrdá na dotyk, chladivá a priedušná. Ľanové nohavice, šaty či košele sa hodia predovšetkým na leto.
  • Prírodný hodváb – dokonale hebký materiál vyrobený z vlákien priadky morušovej. Výborne saje pot, v lete ochladzuje a v zime zahrieva.
  • Outlast – materiál, ktorý bol pôvodne vyvinutý pre astronautov v NASA. Vynikajúce termoregulačné vlastnosti jeho tkaniny zabraňujú prehrievaniu a poteniu. Zvyčajne býva základom bavlna a do nej je pridaný Outlast iba ako prímes.
  • CleverTex – unikátny materiál vyvinutý v Česku tvorí spolovice biobavlna a spolovice celulóza s prímesou chitosanu, ktorý má výrazné antiseptické vlastnosti, pocitovo pripomína čistú bavlnu.
  • Merino – prírodný materiál z vlny ovce plemena Merino, ktorá má extrémne jemnú vlnu. Materiál je hrejivý a mäkký, pre niektorých ekzematikov príjemný na zimu, no pre iných príliš dráždivý (ide predsa len o vlnu). 

Aj farby rozhodujú

V textilnom priemysle sa tkaniny väčšinou farbia syntetickými farbivami, ktoré sa môžu uvoľňovať do ľudskej kože. Najbezpečnejšie sú preto čo najmenej výraznémateriály, pri ktorých je riziko kožnej alergickej reakcie na farbivá menšie. Ideálne nie sú ani jasne biele materiály, a to kvôli možným zvyškom bieliaceho liehu v textílii. 

Nikdy si nové oblečenie hneď neobliekajte na bežné nosenie. Najprv ho doma poriadne vyperte vo vhodnom pracom prášku.

Na stav vášho atopického ekzému môže vplývať nielen materiál, ale aj strih oblečenia, ktoré nosíte. Nenoste preto nič, čo vás šteklí, drie, zbytočne obopína alebo obmedzuje v pohybe. Pokiaľ sa koža pri pohybe trie o švy, ekzém sa na danom mieste môže zhoršiť. 

Problémy môžu spôsobovať aj kovové časti odevu. Niektorí ekzematici majú kontaktnú alergiu na nikel a na mieste dotyku kovového cvočka alebo zipsu s kožou sa im urobí nové ložisko ekzému.  

Prací prášok a aviváž

Aby nás oblečenie na koži nedráždilo, je úplne zásadné sa oň správne starať. Aj ideálny prírodný materiál nás nakoniec môže svrbieť, pokiaľ v ňom zostanú zvyšky pracieho prášku alebo aviváže s dráždivými prísadami. Vyberajme preto prací prášok či prací gél starostlivo a nielen podľa ceny. Aj keď je na obale uvedené, že ide o antialergický či ekologický produkt, atopik naň napriek tomu môže reagovať alergicky. Radšej preto vyskúšajte viac výrobkov, aby ste našli ten, ktorý vyhovuje práve vám. 

Aj pri použití vhodného pracieho prášku radšej zvoľte na práčke prací program s dlhším plákaním. Pokiaľ sú alergickí len niektorí členovia rodiny, perte bielizeň v prípravku pre atopikov radšej všetkým.

Aviváž nie je potrebné používať vôbec. Parfumované výrobky totiž podstatnú časť atopikov dráždia. Namiesto aviváže stačí do priehradky v práčke naliať rovnaké množstvo octu. Ocot bielizeň zmäkčí a pôsobí aj ľahko dezinfekčne. Typickú octovú arómu v bielizni cítiť nebudete, netreba sa báť.