Svrbenie kože u novorodenca nemusí byť spoľahlivým príznakom. Napriek tomu, že dieťa pociťuje svrbenie pokožky, škrabať sa nevie, a preto rodič nemusí pozorovať žiadne príznaky. Svrbenie kože u bábätka sa prejavuje napríklad trením nožičiek po vyzlečení, nepokojom, podráždením alebo prerušovaním spánku.

Po narodení je koža bábätka jemná a citlivá a do 28 dní veku (v novorodeneckom období) má odlišné charakteristiky ako v neskoršom dojčenskom období. Koža novorodenca je jemná, tenká, mäkká a obsahuje až 80 % vody. Nemá ešte v plnej miere rozvinuté imunitné mechanizmy a je náchylná na infekciu a tvorbu rán.

Prvými prejavmi atopického ekzému u dojčiat bývajú začervenané suché ružové ložiská na lícach, brade a čele s výbledom okolo úst. Rovnako tak začervenanie na krku, ale aj na trupe, horných a dolných končatinách. Niekde sú ložiská výrazne začervenané, mokvajú alebo sú tvorené drobnými pupienkami. V tomto prípade určite neodkladajte návštevu dermatológa.

V prípade zápalových zmien na koži dieťaťa môžete neliečením alebo nesprávnym prístupom ekzém výrazne zhoršiť a zafixovať. V neskoršom veku sa ekzémové ložiská presúvajú typicky do záhybov končatín (zápästie, lakťové a kolenné záhyby).


 

Ideálny je večerný kúpeľ s použitím napríklad ABCDerm Gel moussant. Pokiaľ máte v rodine atopikov, môžete pre dospelých aj deti použiť Atoderm Sprchový olej. Denné umývanie pokožky je dôležité aj vtedy, ak je pokožka suchá, pretože sa čistí od zvyškov mlieka, príkrmov, mastí, moču a stolice alebo alergénov z prostredia. 

... bavlnenou utierkou tak, že ju budete len prikladať. Utierku perte na šetrný program bez pridanej aviváže.

Do 3 až 5 minút, aby sa hydratácia z kúpeľa udržala. Ak koža nie je veľmi suchá, odporúčame krém Atoderm Preventive 1 – 2-krát týždenne. V prípade suchej alebo drsnej kože zvoľte balzam s nelepivou a nemastnou textúrou, napríklad Atoderm Intensive Baume, a to podľa potreby aj dvakrát denne.

Pokiaľ nie je iná možnosť, použite tie s najjednoduchším zložením a bez zbytočnej parfumácie. Ideálnou možnosťou sú ABCDerm H2O Micelárne obrúsky napustené čistiacou micelárnou vodou.

Šetrné plienky bez zbytočných prídavkov a parfumácií, napríklad Pampers Premium Care*****.

Plienkovú oblasť ochrannou pastou, napríklad s ABCDerm Change Intensif – je to prevencia vplyvu moču a stolice na jemnú pokožku uzavretú v plienke.

A vo svetlých farbách, vyhýbajte sa syntetickým materiálom, ktoré dráždia pokožku samotným kontaktom.

Používajte šetrný prací prášok.

Bradavky sú veľmi citlivá a namáhaná časť tela dojčiacej matky, ale pokiaľ to nie je potrebné, neošetrujte ich ničím. Ak ich potrebujete ošetriť, na trhu existuje veľa prípravkov na ošetrenie bradaviek. Mnohé z nich obsahujú lanolín, používajte ho však opatrne kvôli možnej alergizácii na lanolín (patrí medzi časté kontaktné alergény). Vhodnejšie je použitie vazelínových mastí s maximálne 2 % kyselinou salicylovou na regeneráciu trhliniek.

Pokiaľ bradavky niečím ošetrujete, pred dojčením dôkladne umyte aj zvyšky aplikovaných prípravkov, aby s nimi dieťa neprišlo do kontaktu. V prípade začervenania, bolesti, zápalu prsných žliaz spojeného s teplotou vyhľadajte vášho lekára.

  • MUDr. Michaela Duchoňová, PhD., dermatologička.

    Špecializuje sa na detskú dermatológiu a všeobecnú dermatológiu adolescentov a dospelých. Pôsobila na Detskej dermatovenerologickej klinike Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave, kde získala vedeckú hodnosť PhD. Je autorkou viacerých odborných prednášok a publikácií. Odbornú prax so zameraním na atopickú dermatitídu získala vo Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady v Prahe a na Department of Dermatology, Karolinska University Hospital, Stockholm, Švédsko. Absolvovala School of Athopy pod záštitou Foundation of Atopic Dermatitis v Aténach. Momentálne pracuje v dermatovenerologickej ambulancii pre deti a dospelých SKIN CARE.

    MUDr. Michaela Duchoňová, PhD., dermatologička.

BIODERMA produktová fotka, ABCDerm H2O Micelárne obrúsky 60 ks, starostlivosť o detskú pokožku, čistiace obrúsky

Každodenné čistenie bez oplachovania

Normálna pokožka dojčiat a detí Suchá pokožka dojčiat a detí

Micelárna technológia

ABCDerm H2O Micelárne obrúsky

(Napíšte prvú recenziu)

Micelárna pleťová voda, ktorá rešpektuje krehkosť citlivej pleti vo forme mimoriadne praktických obrúskov.

Pre koho ?

Deti, Dojčatá

BIODERMA produktová fotka, ABCDerm Babysquam 40 ml, krém na zvláčnenie detskej pokožky, suchá pokožka

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Špecifická starostlivosť o pokožku dojčiat a detí

DERMATOLOGICKÝ ZÁVÄZOK ABCDerm

ABCDerm Babysquam

(1 hodnotenie)

Produkt na starostlivosť o pokožku, ktorý odstraňuje šupiny a intenzívne zvláčňuje.

Pre koho ?

Dojčatá

Každodenné čistenie s oplachovaním

Normálna pokožka dojčiat a detí

DERMATOLOGICKÝ ZÁVÄZOK ABCDerm

ABCDerm Gel moussant

(2 hodnotenia)

Jemný čistiaci gél bez obsahu mydla, ktorý rešpektuje detskú pokožku.

Pre koho ?

Deti, Dojčatá

Starostlivosť o pokožku cez deň

Normálna pokožka dojčiat a detí Suchá pokožka dojčiat a detí

DERMATOLOGICKÝ ZÁVÄZOK ABCDerm

ABCDerm Relax oil

(Napíšte prvú recenziu)

Relaxačný a vyživujúci olej na masáž a/alebo do kúpeľa.

Pre koho ?

Deti, Dojčatá

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Špecifická starostlivosť o pokožku dojčiat a detí

Patent Amylpriv ™

ABCDerm Péri-oral

(Napíšte prvú recenziu)

Starostlivosť o pleť, ktorá upokojuje, obnovuje a bráni podráždeniu v okolí úst.

Pre koho ?

Deti, Dojčatá