Mature skin

Neustále pohyby pleti sú zodpovedné za jej starnutie, a to najmä vtedy, keď je oslabená slnkom, fajčením, nevhodnou výživou a vnútornými genetickými vlastnosťami. Dnes už vieme viac o faktoroch, ktoré spôsobujú starnutie, a objavili sme aj to, ako tento prirodzený fyziologický proces spomaliť, ba dokonca ako korigovať určité aspekty.

Age

Starnutie je postupné spomaľovanie metabolizmu pokožky, ktoré sa u žien začína okolo 25. až 30. roku života a s postupujúcim vekom sa pomaly rozvíja. Žena pozoruje zmenu textúry a farby pokožky a vrásky sa začínajú spevňovať. Pokožka je tenšia a suchšia a znižuje sa jej odolnosť proti poškodeniu. 

ikona - čas

Zmenšuje sa aj jej pružnosť pre stenčovanie vrstvy hydrolipidov, ktoré spôsobuje vylučovanie menšieho množstva kožného mazu. Podobne ako všetky orgány starne aj pokožka podľa geneticky naprogramovaného chronologického postupu. Tento jav však ovplyvňuje aj náš životný štýl, strava, toxíny, ktorým sme vystavení, a miera stresu.

ikona - slnko

Pokožka je mimoriadne zraniteľná vonkajšími vplyvmi, pretože funguje ako stena medzi telom a okolitým prostredím so všetkými jeho agresívnymi činiteľmi, ako sú UV žiarenie a voľné radikály.

žena, ktorá sa chráni pred slnkom

Dnes už vieme, že pokožka starne dvoma spôsobmi:

 1. Starnutie pôsobiace zvnútra: Ide o chronologické starnutie vyvolané plynutím času, ktoré sa týka celého tela a závisí od genetických, fyziologických a niekedy dokonca aj patologických faktorov.
 2. Starnutie pôsobiace zvonka: Toto starnutie súvisí so životným štýlom, predovšetkým s pôsobením slnka, ale aj s fajčením, so stresom, ba dokonca aj so znečistením. 

Medzi rôzne klinické príznaky starnutia pleti patrí:

 • strata jasu
 • vrásky a jemné čiary
 • strata pevnosti
 • suchosť
 • nepohodlie 
 • pigmentové škvrny

 Súbežne s uvedenými dvoma procesmi sa musíme vyrovnávať s oxidačným stresom, ktorý predstavuje významnú príčinu starnutia pokožky. Tento biologický fenomén spôsobujú voľné radikály, ktoré poškodzujú štruktúru buniek, napríklad štruktúru v našej DNA, membránach, proteínoch atď.

Naše telo si prirodzene vytvára voľné radikály a naše bunky normálne majú obranný mechanizmus. S postupujúcim vekom sa prehlbuje nerovnováha medzi externými stresormi (oxidácia) a obranyschopnosťou tela (antioxidanty). Počet možných stresorov rastie s vekom a so životnými skúsenosťami (UV žiarenie, znečistenie, fajčenie atď.), obrana tela je preťažená a starnutie sa zrýchľuje...

Preto majú antioxidanty v boji so starnutím také mimoriadne postavenie. Ide o molekuly, ktoré blokujú voľné radikály, a to tak, že ich zachytávajú (vitamíny C a E), alebo posilňujú kožné systémy bojujúce proti voľným radikálom (selén, zinok, koenzým Q10 a superoxid dismutáza). Obmedzujú škodlivý vplyv oxidačného stresu na kožné bunky, ktorý je zodpovedný za starnutie kože.

ikona - slnko

Úloha UV žiarenia

Ide o ďalšiu významnú príčinu starnutia kože. Ak chcete pochopiť, aké škodlivé účinky má slnko, postačí, keď sa pozriete, ako starnú tie časti tela, ktoré sú neustále vystavené slnku (krk, dekolt, predlaktia a chrbát rúk) v porovnaní s nevystavenými miestami. Pod vplyvom UV žiarenia koža vráskavie a môžu sa na nej tvoriť škvrny a rôzne kožné lézie. UV žiarenie spôsobuje rozsiahle priame poškodenie epidermy a dermy. Odolnosť proti škodlivému vplyvu UV žiarenia sa v závislosti od fototypu výrazne odlišuje. Pokožka osôb so svetlými vlasmi a svetlým fototypom starne oveľa rýchlejšie než pokožka osôb s olivovou či tmavou kožou. Starnutie spôsobené UV žiarením je podmienené aj intenzitou a trvaním vystavenia slnečným lúčom, ktoré sa začína už v detstve, keďže si koža „pamätá“ UV žiarenie absorbované počas celého života.

Smoking

Úloha fajčenia

Ide o ďalší dôležitý faktor starnutia vyplývajúci z priamej toxicity fajčenia, ako aj z jeho nepriamej toxicity prostredníctvom vplyvu na cievny systém. Fajčenie poškodzuje elastické vlákna pokožky a zvyšuje tvorbu voľných radikálov. Stačí sa pozrieť na tvár fajčiara vystavenú slnku a hneď pochopíte vplyv kombinácie týchto dvoch faktorov.

Food

Úloha stravy

Kvalita a vyváženosť stravy sú mimoriadne dôležité. Nevyvážená strava s nízkym obsahom proteínov, tukov, vitamínov, stopových prvkov a antioxidantov neposkytuje telu nástroje, ktoré potrebuje na obranu a regeneráciu tkanív. Dbajte preto na rady, ktoré široko propagujú preventívne kampane.
 Poskytnite telu základné živiny, ako je voda, stopové prvky, vitamíny, proteíny, komplex uhľohydrátov, tuky bohaté na kyseliny omega 3 a omega 6 atď.

 • Denne konzumujte aspoň päť jedál z ovocia a zo zeleniny. Dbajte na pestrú stravu (živočíšne a rastlinné proteíny, tuky atď.).
 • Nekonzumujte príliš veľa tukov ani cukru…

 Skrátka, spoľahnite sa na zdravý úsudok!

Stress

Úloha stresu

Z biologického hľadiska stres ovplyvňuje starnutie pokožky rovnako ako starnutie ostatných častí tela. To znamená, že spotrebúva množstvo energie a vytvára veľa voľných radikálov. Na tvári väčšinou spôsobuje napätie svalov a následné trvalé napätie pokožky a starnutie spôsobené pnutím. Okrem toho znižuje nedostatok spánku alebo jeho zlá kvalita schopnosť organizmu regenerovať sa a chrániť sa. Ak chcete spomaliť starnutie, musíte žiť zdravo: dopriať si dostatok spánku, dobre sa stravovať, obmedziť toxíny atď.

Sme si všetci rovní, pokiaľ ide o starnutie?

Nie, z hľadiska starnutia si nie sme všetci rovní. Pokožka niektorých ľudí býva „poznačená“ viac a rýchlejšie než iných. Napríklad na jemnej a suchej pokožke sa vrásky objavia ľahšie než na hrubej a mastnej koži. U ľudí s bielou farbou pleti sa tvorí viac vrások než u ľudí čiernej pleti. Schopnosť vlastnej regenerácie pokožky ovplyvňuje genetika a životný štýl. 
 Vo všetkých prípadoch by ste mali pokožku chrániť pred faktormi životného prostredia, ktoré ju pravdepodobne oslabia (slnko, znečistenie, voľné radikály atď.), už od mladosti. Potom môžete v akomkoľvek veku použiť prípravky proti starnutiu, vďaka ktorým si pokožka zachová pružnosť, jas a odtieň.

Pokožka je tkanivo, ktoré sa za normálnych okolností plne obnoví každých 28 dní. Prípravky proti starnutiu fungujú tak, že znova naštartujú biologický mechanizmus, ktorý vekom stráca dynamiku: spomaľuje sa obnova epidermy, stenčuje sa pokožka, klesá výmena medzi dermou a epidermou, rozpadajú sa zložky pokožky atď.

Obnovenie zrelej pokožky je náročnejšie. Potrebuje špecifické prípravky, ktoré vytvoria optimálne podmienky a pomôžu jej pri regenerácii. Regenerácia tkaniva má v boji proti starnutiu zásadný význam, keďže koža predstavuje veľmi dômyselnú bariéru, ktorá nás chráni pred okolitým prostredím. Je to jednoduché: čím lepšie sa o ňu budeme starať, tým silnejšia bude v boji proti rôznym stresom a menej poznačená.

Pokožka je ako stena – mala by byť pružná a zároveň odolná. Vďaka správnej regenerácii sa udržiava a zachováva v optimálnom stave.

Bioderma - a woman with mature skin applying cream

Vyhýbajte sa všetkým vonkajším vplyvom, ktoré podporujú starnutie, a v maximálne možnej miere zmeňte svoj životný štýl:

 • Obmedzte pôsobenie slnka a vždy používajte kvalitný produkt na ochranu pred slnečným žiarením.
 • Prestaňte alebo nezačínajte fajčiť, dbajte na vyváženú stravu, pite veľa vody, aby bola pokožka dostatočne hydratovaná.
 • Dbajte na svoje emocionálne zdravie, obmedzte stres, nezabúdajte na dostatočnú telesnú aktivitu, žite zdravo a vytvorte podmienky pre kvalitný spánok.
Woman drinking water

Oveľa väčšiu pozornosť venujte dôkladnej hygiene pleti, pravidelne odstraňujte mejkap a čistite si tvár jemnými prípravkami, ktoré nepoškodzujú epidermu. Obnovu pokožky stimuluje správne vykonaná exfoliácia.

Zvlášť opatrné by mali byť osoby s citlivou pokožkou alebo pokožkou so sklonom k alergii. Ich pokožka reaguje veľmi intenzívne a po aplikácii produktov s určitými zložkami, predovšetkým dráždivými činidlami, ako sú exfolianty, ovocné kyseliny, konzervačné látky, vône a podobne, sa ľahko zapáli.

Dávajte si pozor na parfumované prípravky a organické produkty obsahujúce aktívne prísady na rastlinnej báze, ktoré často vyvolávajú kontaktný ekzém. Organická kozmetika nechráni citlivú pokožku! V ideálnom prípade by ste mali siahnuť po prírodných produktoch obsahujúcich také látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v koži.

Woman cleaning her face

Okrem základných produktov na ochranu pred slnečným žiarením sa odporúča niekoľko ďalších stratégií, ktoré závisia od veku. Čím je pokožka staršia, tým je suchšia a tým viac potrebuje hydratáciu a výživu.

Prípravky proti starnutiu vypĺňajú vrásky a jemné čiary, a tak pomáhajú spomaľovať starnutie pleti už od 30. roku života. V staršom veku zvyšujú pevnosť a objem pleti a bojujú proti jej poklesu.

Regeneračné prípravky aktívnejšie pôsobia cez noc a osoby so zrelou pokožkou by sa mali zamerať na nočné ošetrenie. Túto skutočnosť potvrdili aj nové poznatky v oblasti chronobiológie. Ľudské telo funguje ako nádherný stroj, ktorý sa prispôsobuje prostrediu. Cez deň bojuje o prežitie a v noci sa zotavuje a obnovuje. To platí aj pre pokožku a spánok je pre regeneráciu tkaniva životne dôležitý.

Čím viac sa staráte o pleť a jej regeneráciu, tým lepšie ju vybavíte na boj proti útokom.

citlivý nedráždivý krém proti seborei a psoriáze

BIODERMA produktová fotka, Pigmentbio H2O 250 ml, micelárna voda na hyperpigmentovanú pokožku

Každodenné čistenie bez oplachovania

Hyperpigmentovaná pokožka

Patentovaná kombinácia aktívnych zložiek

Pigmentbio H2O

(Napíšte prvú recenziu)

Dôkladne čistí a zároveň pôsobí proti
škvrnám a zabezpečuje zosvetlenie pokožky. Veľmi dobrá tolerancia.

Pre koho ?

Dospelí

Starostlivosť o pokožku cez deň

Hyperpigmentovaná pokožka

Technológia LumiReveal™

Pigmentbio Denný krém SPF 50+

(4 hodnotenia)

Zosvetľujúci denný krém redukujúci pigmentové škvrny
a dlhodobo zjednocujúci pleť.

Pre koho ?

Dospelí

Sérum

Hyperpigmentovaná pokožka Hnedé škvrny a nepravidelné pigmenty Pehy, tmavé škvrny, fotostarnutie

Technológia LumiReveal™

Pigmentbio C-koncentrát

(3 hodnotenia)

Čistý vitamín C pre intenzívnu korekciu pigmentových škvŕn.

Pre koho ?

Dospelí

BIODERMA produktová fotka, Pigmentbio Nočné sérum 50 ml, nočný krém na obnovu hyperpigmentovanej pokožky

Starostlivosť o pokožku cez noc

Hyperpigmentovaná pokožka

Technológia LumiReveal™

Pigmentbio Nočný gél-krém

(Napíšte prvú recenziu)

Zosvetľujúci nočný gél-krém, regeneruje a obnovuje pôvodnú žiarivosť pokožky.

Pre koho ?

Dospelí