2) Faktory hydroregulácie, prirodzené hydratačné faktory (NMF)
NMF sú molekuly schopné viazať vodu v zrohovatenej vrstve. Pôsobia zvlhčujúco. Najznámejšie NMF sú urea a kyselina mliečna.
Rovnaké vlastnosti majú aj ďalšie látky používané v kozmetickom priemysle, predovšetkým glycerín a xylitol.
Bariérová funkcia kože a voda
Zrohovatenú vrstvu tvoria bezjadrové bunky, ktoré sú k sebe „prilepené“ pomocou lipidov nazývaných interkorneocytové lipidy. Množstvo a kvalita týchto lipidov sú nevyhnutnou podmienkou celistvosti zrohovatenej vrstvy a tým aj jej „bariérovej“ funkcie. Ak ich nie je dostatočné množstvo alebo sa zhoršia, naruší sa súdržnosť buniek. To vedie k zvýšenému stavu potenia, ktorý sa nazýva aj transepidermálna strata vody (PIE, trvalé, ľahké a prirodzené odparovanie vody prítomnej v organizme). Správne hydratovaná pokožka by mala byť schopná udržať si vodu a preto sú dôležité interkorneocytové lipidy.
Na čo slúžia akvaporíny?
Akvaporíny sú kanáliky, v ktorých prúdi voda v epiderme. Sú to proteíny, ktoré produkujú keratínocyty (bunky epidermy). Sú uložené v ich membráne, čo umožňuje prechod molekúl vody. Toto prúdenie je pre kožu nevyhnutné, pretože epiderma nie je vaskularizovaná, teda nie je pretkaná cievami. Všetky prvky, ktoré sú potrebné pre život buniek (minerálne soli, vitamíny, živiny) a ktoré poháňa krv až do dermy, prenikajú do vrchných vrstiev kože vďaka akvaporínom. Bez akvaporínov by epiderma nemohla byť vyživovaná.
AKO ROZLÍŠIŤ DEHYDRATOVANÚ POKOŽKU OD SUCHEJ POKOŽKY?
V prípade dehydratovanej pokožky hovoríme o prechodnom stave. Do pôvodného stavu ju dostane primeraná starostlivosť. Ide o narušenie vrchnej vrstvy epidermy, ktorej chýba voda.
Nedostatok hydratácie narúša bariérovú funkciu kože a spôsobuje nepríjemné pocity. Naopak, suchá až veľmi suchá pokožka je trvalý stav. Ide o osobitý typ pokožky, ktorej chýba voda a zároveň aj lipidy.
KOHO POSTIHUJE?
Za určitých okolností alebo v určitých ročných obdobiach môže dehydratácia zasiahnuť akýkoľvek typ pokožky.