Dehydratovaná pokožka

Dehydratácia pokožky sa prejavuje stratou jasu s viac či menej intenzívnymi a pretrvávajúcimi pocitmi napnutia.

Pokožka je napnutá predovšetkým po umývaní a objavujú sa na nej aj šupiny. Ide o neobvyklý a dočasný stav, ktorý nemusí súvisieť so „suchým” typom pokožky, takže aj v prípade mastnej pokožky sa môžu prejaviť krátke obdobia dehydratácie. 

Woman drinking water
  • Voda, rovnako ako vzduch, je nevyhnutnou súčasťou života.
  • Približne 65 % celkovej hmotnosti dospelého človeka tvorí voda.
  • Objem vody v tele človeka vážiaceho 70 kíl je približne 49 litrov, pričom 15 % sa nachádza v koži.
  • Význam vody je tu zásadný. Koža je naozajstným zásobníkom vody, z ktorého čerpajú iné orgány a ktorá umožňuje výmenu s vonkajším prostredím. Voda sa premiestňuje z dermy na povrch a difúzne sa rozptyľuje v jednotlivých vrstvách.
  • Tento prietok vody sa nazýva transepidermálna strata vody (TEWL). Zrohovatená vrstva (vrchná vrstva epidermy), ktorá je prirodzene chránená hydrolipidovým filmom, brzdí proces vyparovania.
  • V prípade poškodenia tejto fyziologickej bariéry sa TEWL zrýchli, čo spôsobuje vysušovanie pokožky. Voda prítomná v derme už neprúdi až do epidermy, hydrolipidový film prestáva plniť svoju funkciu.

Dehydratáciu môže spôsobovať celý rad faktorov:

Cold

Environmentálne faktory

ako chlad, zima, vietor, znečistenie, UV žiarenie...

Smoking

Vonkajšie faktory

ako tabak alebo alkohol

Stress

Emocionálne faktory

stres alebo únava

medicínska liečba

Určité typy liečby

napríklad liečba proti akné alebo liečba na zníženie cholesterolu…

Essential oils

Príliš dráždivé

detergentné, čistiace a vysušujúce kozmetické prípravky

Koža je veľmi citlivá na nedostatok vody, a preto je vybavená mechanizmom hydroregulácie.


1) Hydroregulácia kože

Voda tvorí 70 % kože. Takmer 75 % sa nachádza hlboko v derme, kde zohráva dôležitú úlohu pri odolnosti kože.

 Hydratácia epidermy je dôsledkom zásahu dvoch prvkov:

  •  statickej, viazanej vody
  •  a dynamickej vody, ktorá prúdi.

Hydroregulácia umožňuje rovnováhu medzi týmito dvomi vodnými zložkami, čo je jediná záruka fyzickej a funkčnej integrity kože. Hydroregulácia zahŕňa 3 hlavné faktory: prirodzené hydratačné faktory (NMF), lipidy zrohovatenej vrstvy a akvaporíny.

kvapky dažďa - vonkajšie faktory suchosti pokožky

2) Faktory hydroregulácie, prirodzené hydratačné faktory (NMF)

NMF sú molekuly schopné viazať vodu v zrohovatenej vrstve. Pôsobia zvlhčujúco. Najznámejšie NMF sú urea a kyselina mliečna.

Rovnaké vlastnosti majú aj ďalšie látky používané v kozmetickom priemysle, predovšetkým glycerín a xylitol.

 

Bariérová funkcia kože a voda

Zrohovatenú vrstvu tvoria bezjadrové bunky, ktoré sú k sebe „prilepené“ pomocou lipidov nazývaných interkorneocytové lipidy. Množstvo a kvalita týchto lipidov sú nevyhnutnou podmienkou celistvosti zrohovatenej vrstvy a tým aj jej „bariérovej“ funkcie. Ak ich nie je dostatočné množstvo alebo sa zhoršia, naruší sa súdržnosť buniek. To vedie k zvýšenému stavu potenia, ktorý sa nazýva aj transepidermálna strata vody (PIE, trvalé, ľahké a prirodzené odparovanie vody prítomnej v organizme). Správne hydratovaná pokožka by mala byť schopná udržať si vodu a preto sú dôležité interkorneocytové lipidy.

 

Na čo slúžia akvaporíny?

Akvaporíny sú kanáliky, v ktorých prúdi voda v epiderme. Sú to proteíny, ktoré produkujú keratínocyty (bunky epidermy). Sú uložené v ich membráne, čo umožňuje prechod molekúl vody. Toto prúdenie je pre kožu nevyhnutné, pretože epiderma nie je vaskularizovaná, teda nie je pretkaná cievami. Všetky prvky, ktoré sú potrebné pre život buniek (minerálne soli, vitamíny, živiny) a ktoré poháňa krv až do dermy, prenikajú do vrchných vrstiev kože vďaka akvaporínom. Bez akvaporínov by epiderma nemohla byť vyživovaná.

 

AKO ROZLÍŠIŤ DEHYDRATOVANÚ POKOŽKU OD SUCHEJ POKOŽKY?

V prípade dehydratovanej pokožky hovoríme o prechodnom stave. Do pôvodného stavu ju dostane primeraná starostlivosť. Ide o narušenie vrchnej vrstvy epidermy, ktorej chýba voda.

Nedostatok hydratácie narúša bariérovú funkciu kože a spôsobuje nepríjemné pocity. Naopak, suchá až veľmi suchá pokožka je trvalý stav. Ide o osobitý typ pokožky, ktorej chýba voda a zároveň aj lipidy.

 

KOHO POSTIHUJE?

Za určitých okolností alebo v určitých ročných obdobiach môže dehydratácia zasiahnuť akýkoľvek typ pokožky.

Kožný lekár overí váš typ pokožky a pomôže vám určiť potenciálne faktory dehydratácie, ktorými môžu byť napríklad zmeny v pracovnom prostredí, kúpanie na plavárni, dráždivé mydlo alebo gél, nedávna choroba, liečba (napr. proti zvýšenému cholesterolu...).

V prípade, že sa jasne identifikuje zodpovedný faktor, je potrebné napraviť ho v čo možno najväčšej miere. 

dermatologist skin consultation

  • Hoci je dehydratácia pokožky spojená so zlým prúdením vody v koži, treba myslieť aj na prísun tekutín a každý deň vypiť aspoň 1,5 litra vody (okrem závažných príčin, ktoré určí lekár).
  • Snažte sa udržať zdravé prostredie vo vnútri, vyhýbajte sa príliš vykúreným alebo klimatizovaným miestnostiam, v ktorých sa zrýchľuje vyparovanie vody. V každom prípade si však treba vyberať také hygienické výrobky
  • a prípravky na starostlivosť o pokožku, ktoré ju nedráždia, napríklad toaletné prípravky bez detergentov a v prípade potreby aj s premasťujúcou zložkou, rehydratačné výrobky (podľa oblasti a stupňa vysušenia v podobe mliek, krémov, balzamov, mastí, olejov).

Tieto opatrenia slúžia na zníženie vyparovania vody a udržanie jej dostatočného množstva v epiderme, ale aj na úpravu poškodenej kožnej bariéry.

Woman doing sport

Na telo aj tvár používajte prípravky s vhodným pH bez agresívnych látok, ktoré  spôsobujú napnutie pokožky, ako sú mydlá v podobe dermatologickej čistiacej kocky alebo veľmi jemné umývacie balzamy.

hydratácia pokožky je nevyhnutná

Dvakrát denne po umytí pravidelne a jemne nanášajte hydratačný a zvláčňujúci prípravok na ošetrenie kožnej bariéry a zníženie pocitov napnutia.

V prípade intenzívnej zimy alebo vystavenia UV žiareniu sa vhodne chráňte. Nezabudnite starostlivo hydratovať pokožku po plávaní na plavárni alebo kúpalisku. Znížite tak vysušujúce účinky chlóru.

citlivý nedráždivý krém proti seborei a psoriáze

  • Naše telo pozostáva v 50-70% z vody, je nenahraditeľná pre všetky životné funkcie. Každý deň strácame asi 2-2,5 l vody cestou dýchania, potenia a vylučovania. Aj keď univerzálny vzorec na výpočet množstva tekutín ktorý jednotlivec potrebuje neexistuje, môžeme sa riadiť odporúčaním 20-40 ml tekutín na kg telesnej váhy. Je to však hrubý odhad, treba totiž brať do úvahy celkovú bilanciu vody, to znamená príjem-výdaj za deň, u každého jedinca zvlášť. Množstvo výdaju sa zvýši pri telesnej aktivite, v teplom prostredí, pri chorobe, pri užívaní močopudných potravín, atď. V týchto prípadoch by sme mali denný príjem tekutín zvýšiť. Najlepšou tekutinou na uhasínanie smädu je čistá voda s obsahom minerálnych látok do 500mg/l, ktorú by sme mali popíjať pravidelne počas dňa. Nesprávne je nárazové pitie väčšieho množstva vody, ktoré náš organizmus nedokáže zužitkovať a veľká časť len pretečie organizmom. Ak zanedbáme pitný režim, hrozí dehydratácia organizmu, ktorá sa prejaví bolesťou hlavy, závratmi, búšením srdca, zvýšením krvného tlaku, dlhodobo suchou kožou, zlou pamäťou a nesústredením. Platí aj tu pravidlo, že všetkého veľa škodí. Príjem 4 litrov tekutín počas dňa môže zaťažiť obličky, srdce aj cievny systém. Pocit smädu nie je vhodný ukazovateľ stavu hydratácie organizmu, nakoľko ani zdravý človek nemusí pociťovať nedostatok tekutín okamžite aj vďaka pracovnému zaťaženiu. Najlepším markerom dostatočného príjmu tekutín je farba moču, ktorý má byť číry až slabo žltý.

Sérum

Dehydratovaná citlivá pokožka

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Sérum

(6 hodnotení)

Okamžitý a dlhotrvajúci hydratačný koncentrát.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Dehydratovaná citlivá pokožka

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Maska

(1 hodnotenie)

Intenzívna hydratačná krémová maska

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Dehydratovaná citlivá pokožka

Patent D.A.F.

Hydrabio Brume

(Napíšte prvú recenziu)

Dermálna voda s upokojujúcimi účinkami pre zabezpečenie komfortu citlivej pokožky.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Dehydratovaná citlivá pokožka Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Krém

(3 hodnotenia)

Výživný hydratačný a rozjasňujúci krém

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Normálna až zmiešaná pokožka Dehydratovaná citlivá pokožka

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Gél-krém

(1 hodnotenie)

Jemná starostlivosť o pleť zaručujúca hydratáciu a intenzívny jas

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Dehydratovaná citlivá pokožka Fotoprotekcia pre normálnu až suchú pokožku

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Perfecteur SPF 30

(Napíšte prvú recenziu)

Dermatologická starostlivosť o pleť pre dokonalé výsledky.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci