Allez au contenu Allez à la navigation

Alergická pokožka a detská pokožka na slnku

Spoznajte ich, aby ste sa o ne mohli lepšie starať

Share

Pred slnkom si nie sme všetci rovní, taká je pravda. Niektoré typy pokožky sa prejavujú osobitou citlivosťou, ktorá nesúvisí s fototypom, a na slnku si vyžadujú špecifickú ochranu. V prípade začervenanej pokožky, problematickej pokožky, reaktívnej alebo alergickej pokožky, poranenej alebo poškodenej pokožky či detskej pokožky môže byť slnko ešte väčším priťažujúcim faktorom alebo nebezpečenstvom ako v prípade iných typov pokožky. 

Zhrnutie
  1. Ako vplýva slnko na začervenanú pokožku?
  2. Ako chrániť reaktívnu, intolerantnú alebo alergickú pokožku?
  3. Čo hrozí poranenej alebo poškodenej pokožke?
  4. Slnko a škvrnitá pokožka
  5. Osobitý prípad labiálnych infekcií
  6. Ako chrániť pred slnkom deti?
Alergická pokožka a detská pokožka na slnku

Ako vplýva slnko na začervenanú pokožku?

Príležitostné alebo trvalé začervenanie, rosacea, kuperóza, niektoré citlivé typy pokožky ľahko reagujú za určitých okolností prehnane. Teplo a UV žiarenie patria medzi faktory, ktoré podporujú vazodilatáciu. V prípade vystavenia pokožky slnku sa malé cievy, ktoré sú zodpovedné za začervenanie, rozšíria a sú ešte viditeľnejšie. Týka sa to najmä ľudí so svetlou a jemnou pokožkou, ktorú začervenanie postihuje najviac. Tento typ pokožky si vyžaduje ochranu v podobe špeciálne vyvinutých krémov, aby sa zabránilo zhoršeniu začervenania.

Ako chrániť reaktívnu, intolerantnú alebo alergickú pokožku?

Citlivá, intolerantná alebo aj alergická pokožka je známa svojou prehnanou reakciou na vonkajšie prostredie. Z tohto dôvodu sa vôbec neodporúča pobyt na slnku. V prípade, že sa mu nedá vyhnúť, treba použiť fotoprotektor. Ak chceme nájsť správnu odpoveď, problémy musíme rozlišovať.
. Fotosenzitívna pokožka má slnko zakázané už vopred. Je to prípad niektorých patologických javov prítomných už pri narodení alebo hypersenzitivity, ku ktorej dochádza v priebehu života neskôr. Nesmieme zabúdať ani na niektoré typy medikamentóznej liečby, ktoré môžu spôsobiť prechodnú intoleranciu na slnko. Opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom SPF 50+/UVA 50 sú nutnosťou, pretože ponúkajú kompletnú ochranu pred UVB a UVA žiarením a obmedzujú vznik závažných zápalových reakcií, ktoré môže spôsobiť slnečné žiarenie.
. Niektoré typy pokožky sú alergické na klasické chemické filtre, ktoré sú v zložení opaľovacích krémov. V týchto prípadoch, ktoré sú, našťastie, zriedkavé, sa na ochranu pred slnkom používajú minerálne zloženia, ktoré prešli veľkým vývojom a nezanechávajú pokožku úplne bielu, ako to bolo kedysi.
. Veľmi často dochádza k slnečným alergiám počas prvých dní na slnku. Často ide o takzvanú polymorfnú svetelnú erupciu, ktorá v 80 % prípadov* postihuje mladé ženy a spontánne zmizne s nástupom opálenia. Nejde o vážne ochorenie, ale jej príznaky môžu zhoršiť kvalitu života. Dochádza k začervenaniu, vyrážkam a silnému svrbeniu. Riešením tohto problému je ochrana pokožky opaľovacím krémom so širokým spektrom ochrany pred UVB žiarením a najmä pred UVA žiarením, ktoré vyvoláva alergiu. V tomto prípade je potrebný pomer SPF faktora a UVA ochrany jedna k jednej (predstavuje ekvivalentnú ochranu pred UVB a UVA žiarením, aby sa zamedzilo nepríjemnostiam s alergiou).
 
*Ann Dermato Venereol, 2007

Čo hrozí poranenej alebo poškodenej pokožke?

Ak ste absolvovali chirurgický zákrok, kozmetickú procedúru alebo ste mali úraz v oblasti, ktorá môže prísť do kontaktu so slnkom, hrozí vám riziko hyperpigmentácie. Riziko pretrváva až kým sa neskončí proces hojenia, čo môže trvať 8 až 12 mesiacov, niekedy aj viac. Rana zhnedne a zafarbenie môže zostať trvalé. Riziko nehrozí len v lete, ale počas celého roka. UVA žiarenie je prítomné všade, v každom ročnom období, prechádza cez oblaky a okná. Poškodenú alebo poranenú pokožku treba preto chrániť  prípravkom, ktorý je presne zacielený na poškodenú oblasť vystavenú svetlu.

Slnko a škvrnitá pokožka

Pokožka má s pribúdajúcim vekom a početnými pobytmi na slnku sklon k vytváraniu škvŕn, predovšetkým na často odhalených miestach, ako je dekolt, chrbát ruky a tvár. Škvrny súvisia s poruchou distribúcie melanínu a každý ďalší pobyt na slnku má tendenciu tento jav ešte zhoršiť. Ľudia so škvrnitou pokožkou môžu zabrániť hyperpigmentácii používaním špeciálnych krémov, ktoré sú určené na reguláciu produkcie melanínu.

Osobitý prípad labiálnych infekcií

Labiálny herpes postihuje takmer jedného zo siedmych Francúzov*. Medzi spúšťacie faktory patrí okrem stresu a únavy aj slnečné žiarenie. Existujú tyčinky na pery, ktoré sú špeciálne určené na ochranu pred labiálnym herpesom v letnom období a zároveň na ochranu citlivej oblasti pier pred účinkami slnka.
 
*J Am Acad Dermatol. 2006

Ako chrániť pred slnkom deti?

V prvom rade prostredníctvom tieňa a vhodného oblečenia. Nenechávajte deti na slnku, najmä deti, ktoré majú menej ako 3 roky – tie sa nesmú NIKDY vystavovať slnku. Detská pokožka je jemná a slabá, horšie sa bráni pred UV žiarením. Rýchlejšie dochádza k spáleniu aj úpalu. Lekári často pripomínajú, že spálenie pokožky, ku ktorému dochádza v detstve, môže mať veľmi vážne následky v dospelosti. Zodpovední rodičia teda musia dodržiavať jednoduché a základné pravidlá.
 
. Žiadne dobrovoľné vystavovanie sa slnku, predovšetkým medzi 11 h a 16 h.
. Deti musí vždy chrániť oblečenie, napríklad tričko s dlhým rukávom, najlepšie tmavej farby, klobúk, okuliare.
. Každé 2 hodiny treba deti natierať opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom SPF 50+ alebo opaľovacím krémom špeciálne určeným pre deti. Opaľovací krém treba natierať po každom kúpaní, utretí do uteráka alebo hre v piesku atď.
. Často im treba dávať piť vodu, aby nedošlo k dehydratácii.