Normal hair and scalp

V pokožke hlavy, teda v jej vlasatej časti, máme 100 000 až 150 000 vlasov a v prípade ryšavých vlasov je to až 200 000.

Každý vlas sa skladá z vlasového korienka alebo cibuľky a vlasového stvola, čo je vlas samotný.

Vlasy sú zložené predovšetkým z keratínu a melanínu, teda pigmentu, ktorý im dáva prirodzenú farbu. Rast vlasu súvisí s množením buniek v cibuľke, ktoré sú potom vytláčané smerom nahor a vytvárajú stvol.

Preto je veľmi dôležité, aby bola pokožka hlavy, nazývaná aj miestom, v ktorom je vsadená cibuľka, zdravá a aby vlasu dodávala živiny potrebné pre život. 

Život vlasu postupne prechádza 3 fázami:

Step 1
1/ Anagénna fáza obdobie rastu vlasu, ktoré trvá 3 až 7 rokov, pričom vlas rastie rýchlosťou približne 2 milimetre za týždeň. Korienok vytvára vlasový stvol z keratínu, teda viditeľný vlas.
Step 2
2/ Katagénna fáza krátke obdobie od 1 do 2 týždňov, v ktorom vlas prestáva rásť a odumiera.
Step 3
3/ Telogénna fáza bdobie, ktoré trvá približne 3 mesiace, kedy odumretý vlas zostáva prichytený na pokožke hlavy a až potom vypadne, je to čas, počas ktorého bunky zostúpia ku korienku a začne sa nový cyklus. Každá cibuľka počas svojho života vyprodukuje približne 20 až 25 vlasov.

Hoci problémy najčastejšie vidno na vlasoch, všetko sa deje na úrovni pokožky hlavy.

Veľa ľudí sa sťažuje na štípanie, svrbenie, nepríjemné pocity, pálenie a prípadne i začervenanie. Spúšťacími faktormi môžu byť teplo, zima, znečistenie prostredia, emócie, suchý alebo vlhký vzduch, voda a šampóny.

Podráždenie pokožky hlavy predstavuje nerovnováhu na úrovni kože, ktorá je spojená s fyziologickými poruchami.

Častým pôvodcom porúch je určitá záťaž organizmu, ako napríklad používanie obyčajného šampónu, ktorý obsahuje dráždivé látky (detergentné povrchovo aktívne látky alebo iné prísady, ktoré pokožka zle znáša). Takýto nepriaznivý vplyv na pokožku hlavy poškodzuje hydrolipidový film a narúša stabilitu kožnej bariéry.

Výsledkom je, že voda sa ľahšie vyparuje, pokožka sa vysušuje a môže prepúšťať dráždivé látky, ktoré vyvolajú klinické príznaky podráždenia, svrbenia, nepríjemných pocitov, napnutia a podobne.

Sú ťažké, chýba im objem a majú celkový lesklý vzhľad, najmä pri korienkoch. Za týmito príznakmi sa skrýva hyperseborea, ktorej príčiny môžu byť rôzne. Prebytočný kožný maz sa hromadí na korienkoch, ktoré majú mastný vzhľad.

Vlasy sú ťažké a spľasnuté, zhlukujú sa do pramienkov a často sa zdajú byť špinavé, pretože kožný maz zachytáva prach zo vzduchu, ktorý sa na ne ľahko prichytí.

Ide o opačnú situáciu.

Vlasy sú suché, lámu sa, sú jemné s rozstrapkanými končekmi, ťažko sa rozčesávajú aj upravujú.

Za suché vlasy môže suchá pokožka hlavy. Príčinou je nedostatok kožného mazu, ktorý môže byť prirodzený, a to v prípade ľudí, ktorých pokožka prirodzene vylučuje málo kožného mazu alebo získaný, a to v prípade, keď suchosť súvisí s vonkajšími nepriaznivými vplyvmi, ako je slnko, vietor, znečistenie, morská voda alebo bazénová voda, intenzívne fúkanie alebo žehlenie, odfarbovanie alebo trvalá ondulácia. Nech už je príčina akákoľvek, kožná bariéra prestáva plniť svoju funkciu, dochádza k zrýchleniu straty vody a vlasy sú suché, lámavé a tvrdé. Keďže im chýba hydratácia, sú citlivé na statickú elektrinu a ťažko sa upravujú.

Ako zabezpečiť správnu vlasovú hygienu?

Vlasy treba vždy umývať bez podráždenia alebo poškodenia hydrolipidového filmu, aby sa zachovala fyziológia vlasovej cibuľky.

Biologickú rovnováhu vlasov môže udržať len šampón, ktorý neobsahuje detergentné látky, teda šampón bez obsahu povrchovo aktívnych látok, ktoré poškodzujú vlasové vlákno. Výrazné znečistenie životného prostredia, nosenie prilby, intenzívne športovanie si často vyžadujú každodenné umývanie vlasov. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité vybrať si správny šampón bez obsahu detergentných látok. Je dobré vedieť, že aj niektoré liečivé šampóny patria medzi šampóny bez obsahu detergentov.

 

Ako spoznať chorobné vypadávanie vlasov?

Ak denne stratíte menej ako 100 vlasov, ide o celkom normálny jav, pretože toto množstvo zodpovedá vývoju vlasového cyklu. V prípade straty väčšieho množstva by ste mali začať obávať o ich stav.

V prípade, že nadmerné vypadávanie vlasov nie je genetické (plešivosť), často súvisí s nasledujúcimi faktormi:

Body areas
Prechodná situácia ako je stres, únava, tehotenstvo (po pôrode), zmena ročných období (najmä na jeseň), nedostatok živín v potrave (predovšetkým železa, kremíka, vitamínov skupiny B, zinku, esenciálnych mastných kyselín, sírnych aminokyselín, stopových prvkov), rekonvalescencia, hormonálne poruchy.
Pollution
Vonkajšie nepriaznivé vplyvy fyzického pôvodu (profesie, ktoré si vyžadujú nosenie prilby), chemického pôvodu (znečistenie životného prostredia, časté farbenie vlasov a trvalá ondulácia, horúci vzduch pri fénovaní, agresívne kozmetické prípravky predovšetkým na mastné vlasy, ...), infekčného pôvodu (mykózy) alebo parazitárneho pôvodu (vši).

Všetky uvedené faktory výrazne vplývajú na pokožku hlavy. Okrem vypadávania vlasov dochádza aj k zmene ich štruktúry. Sú slabšie, matné a akoby bez života, prípadne môžu byť mastné a jemné.

Priaznivý vplyv na pokožku hlavy môže mať používanie výživových doplnkov. Na to, aby výživové doplnky stimulovali, posilnili a zhustili vlasy, musia obsahovať výživové látky, ktoré stimulujú produkciu kvalitného keratínu, obmedzia hyperseboreu a podporia rast vlasov. Výživové doplnky s obsahom magnézia pomáhajú aj v boji proti stresu, ktorý je zodpovedný za vypadávanie vlasov.

V prípade, že sa u vás prejavuje nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré trvá dlho, mali by ste sa poradiť so svojím kožným lekárom.

Woman taking medication

Too much sebum pore

Mastenie vlasov spôsobuje najmä zvýšené vylučovanie kožného mazu kožnými žľazami na pokožke hlavy. Tento jav, nazývaný aj hyperseborea, ale nie je jedinou príčinou mastných vlasov. Môžu za ne aj tieto faktory:

 • Kvalitatívna zmena kožného mazu, ktorý je tekutejší, a preto smeruje k vlasu rýchlejšie a ľahšie.
 • Tvorba solí vápnika, ku ktorej dochádza počas umývania pri kontakte kožného mazu s vápnikom nachádzajúcim sa vo vode z vodovodu. Tieto soli vlasy zaťažujú a dávajú im lesklý vzhľad.

Spomenúť

Je dôležité spomenúť, že veľmi časté umývanie vlasov šampónmi s obsahom detergentných látok môže vyvolať reakčnú hyperseboreu. Pri agresívnom umývaní vlasov sa netvorí dostatok kožného mazu. Kožná žľaza sa potom môže „obaliť” a začať vylučovať nadmerné množstvo kožného mazu, čím dochádza k ešte väčšiemu masteniu vlasov a pokožky hlavy.

 • Jedzte vyváženú, rôznorodú, zdravú a ľahkú stravu, v ktorej je veľa zeleniny, ovocia, obilnín a nezabúdajte na potravu bohatú na esenciálne mastné kyseliny (EMK), sírne aminokyseliny, zinok a vitamíny skupiny B (ryby, kôrovce, pečeň, vajcia, orechy, jogurty, ...).
 • Osvojte si životný štýl bez stresu. Nájdite si čas na oddych, aby ste obmedzili napätie.
 • Odstráňte prípadné nedostatky živín tak, že svojmu organizmu dodáte doplnkové výživové prvky.
Woman eating healthy food

1/ Pred nanesením šampónu si pokožku hlavy masírujte jemnými krúživými pohybmi od zátylku smerom k temenu. Táto technika pomôže nielen  stimulovať rast vlasov, pretože sa zlepší mikrocirkulácia krvi, ale aj optimalizovať účinok špeciálnych šampónov.

2/ Používajte šampón, prípadne aj iný prípravok, prispôsobený vašej pokožke hlavy a vašim vlasom. Ak si musíte vlasy umývať každý deň, vyberte si šampón na každodennú starostlivosť bez obsahu detergentných látok.

V prípade liečivého šampónu dodržiavajte pokyny vášho kožného lekára alebo lekárnika.

3/ Vlasy si dôkladne oplachujte teplou vodou. Čas oplachovania musí byť vždy dlhší ako čas umývania.

Bioderma - woman cleansing her back
 • Dry your hair carefully. Air-drying is the most gentle method. If you need to use a blow dryer, set it to warm position. Excessive heat attacks the hair, stimulates sweat and sebum secretions and makes the hair static.Brush your hair gently. Brushing should be gentle so as to not attack the scalp and hair shaft. It is essential as it eliminates dirt particles that make the hair dull.
 • Use combs or brushes made with natural materials, and remember to clean them frequently with a shampoo or antiseptic soap.

 

 • Vlasy si sušte veľmi opatrne. Najšetrnejšie je sušenie na vzduchu. ak potrebujete použiť sušič na vlasy, nastavte ho na teplý vzduch, pretože príliš vysoká teplota dráždi vlasy, stimuluje vylučovanie potu a kožného mazu a nabíja vlasy elektrinou. Češte si vlasy jemne. Česanie musí byť jemné, aby nedošlo k poškodeniu pokožky hlavy a vlasu. Je dôležité, pretože pomáha odstraňovať nečistoty, ktoré vlasy zmatňujú.
 • Uprednostňujte používanie hrebeňov a kief z prírodných materiálov a nezabúdajte ich pravidelne čistiť šampónom alebo antiseptickým mydlom.
Woman with hair in the wind

 • BIODERMA produktová fotka, Node Fluid Šampón 400 ml, šampón na citlivú pokožku hlavy
 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Všetky typy vlasov

  Patent NOn-detergence

  Nodé Fluid Šampón

  Šampón bez detergentov, ktorý čistí, chráni a rešpektuje pokožku hlavy.

  Pre koho ?

  Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

 • BIODERMA produktová fotka, Atoderm Sprchový gél 1 l, sprchový gél na suchú pokožku
 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Normálna až suchá citlivá pokožka

  Komplex Skin Protect™

  Atoderm Sprchový gél

  Čistiaci a zmäkčujúci sprchový gél bez obsahu mydla šetrný k pokožke.

  Pre koho ?

  Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)