Pri tehotenstve prechádza telo hormonálnymi a metabolickými zmenami, čo môže tiež viesť ku kožným problémom. Vplyvom tehotenských hormónov môže pokožka budúcich mamičiek na niektorých miestach trochu zmeniť odtieň. Hovorí sa tomu “tehotenská maska”, pretože sa tmavé fliačiky objavujú najčastejšie v okolí nosa, úst alebo očí. Vznikajú kvôli vyššej produkcii oxytocínu, ktorý ovplyvňuje vytváranie melanínu, teda kožného farbiva. Vo väčšine prípadov sa jedná o estetický problém, ktorý sa ku koncu tehotenstva ustáli, nadmerné slnenie ale môže toto ustálenie spomaliť, či tmavé fliačiky zvýrazniť. Na ochranu tváre odporúčame klobúk, slnečné okuliare a opaľovací krém Photoderm M SPF 50+, ktorý je špeciálne vyvinutý pre tehotné a dojčiace ženy. Vďaka posilnenej ochrane pred modrým svetlom chráni pokožku pred návratom pigmentových škvŕn a melasmy.

Strie má s obdobím tehotenstva spojené väčšina mamičiek. Jedná sa o drobné jazvičky, ktoré vznikli rozpínaním kože, najčastejšie na brušku či na prsiach. Aby po pôrode zase rýchlo zmizli, je dobré ich dôkladne natierať. Vhodný je napríklad krém Atoderm, ktorý dodá pokožke potrebnú výživu. Keďže sa jedná o jazvy, je potrebné venovať im väčšiu pozornosť takisto aj pri pobyte na slnku. Pokožka je totižto v ich oblasti takmer bez ochrany a je tak veľmi náchylná na spálenie. Slnko navyše môže strie ešte prehĺbiť a zhoršiť tak regeneráciu kože. Pokiaľ je to možné, snažte sa časti tela so striami vystavovať slnku čo najmenej a používajte opaľovací krém s vysokým SPF faktorom.

Očakávanie nového potomka so sebou prináša tiež zmeny v tele mamičky. Počas tehotenstva sa pokožka stáva citlivejšou na vonkajšie vplyvy. Zhruba u pätiny žien sa v tehotenstve objavujú pocity svrbenia pokožky, najčastejšie v oblasti bruška, na chodidlách či dlaniach. Kvôli zvýšenej senzitivite pokožky odporúčame používať šetrnú kozmetiku, napríklad produkty z radu Sensibio, ktoré senzitívnu pokožku nedráždia, naopak, vďaka svojmu zloženiu vedia zmierniť jej citlivosť.
 

Pozor na prehriatie a dehydratáciu 

Pozor by si nastávajúce mamičky mali dať takisto na riziko prehriatia a dehydratácie. V tehotenstve má totiž telo o niečo vyššiu teplotu a preto je náchylnejšie na prehriatie. Pri pobyte na slniečku je preto potrebné dbať na dostatočný prísun tekutín a zdržiavať sa v tieni, úplne sa vyhnúť slniečku by sme sa mali medzi 11. a 15. hodinou. Citlivá pokožka budúcich mamičiek je v období tehotenstva náchylnejšia na solárne popáleniny, v prípade slnečnej ochrany sú preto vhodné opaľovacie krémy s vysokým SPF faktorom 50+.

Stále si nie ste istí akú ochranu zvoliť? Náš online poradca Sunadvisor Vám ponúkne užitočné tipy.

 • BIODERMA produktová fotka, Photoderm M SPF 50+ 40 ml, opaľovací krém na citlivú pokožku s melasmou
 • Špecifická ochrana

  Pehy, tmavé škvrny, fotostarnutie Hyperpigmentovaná pokožka

  Patent Bunkovej Bioochrany

  Photoderm M SPF 50+

  Proti návratu melazmy - tehotenskej masky.
  Vysoko krycí sa zmatňujúcim účinkom.

  Pre koho ?

  Dospelí

 • BIODERMA produktová fotka, Photoderm NUDE Touch prirodzený SPF 50+ 40 ml, tónovací opaľovací fluid na pleť so sklonom k akné
 • Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Patent Bunkovej Bioochrany

  Photoderm NUDE Touch prirodzený SPF 50+

  Tónovaný fluid s efektom prirodzeného
  make-upu (nude).

  Pre koho ?

  Dospelí

 • BIODERMA produktová fotka, Photoderm MAX Krém SPF 50+ 40 ml, opaľovací krém na citlivú pokožku
 • Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

  Fotoprotekcia pre normálnu až suchú pokožku

  Patent Bunkovej Bioochrany

  Photoderm MAX Krém neutrálny SPF 50+

  Výživný krém vhodný pre suchý typ pleti
  Veľmi vysoká ochrana

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Opaľovanie

  Po vystavení Citlivá pokožka

  Photoderm After sun

  Osviežujúca a upokojujúca starostlivosť, intenzívne zvláčnenie.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Opaľovanie

  Po vystavení

  Photoderm After sun SOS

  Osviežujúca a upokojujúca starostlivosť, intenzívne zvláčnenie.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci, Deti