Allez au contenu Allez à la navigation

Poškodená pokožka: modriny, odreniny a hrčky

Spoznajte ju, aby ste sa o ňu mohli lepšie starať

Share

Náraz alebo pád po sebe často zanechá stopu. Či už ide o poriadnu hrču, ktorá navrie za pár minút alebo modrinu, ktorá postupne prejde všetkými farbami, zíde sa vám zopár užitočných rád na posúdenie podliatiny na pokožke a správnu reakciu. Poškodenie kože sa posudzuje z rôznych hľadísk podľa sily a miesta nárazu. Príčinou kožných lézií môžu byť aj kozmetické procedúry a chirurgické zásahy.

Zhrnutie
  1. Čo je ekchymóza?
  2. Čo je edém?
  3. Čo je hematóm?
Poškodená pokožka: modriny, odreniny a hrčky

Čo je ekchymóza?

Ekchymóza je spôsobená prasknutím malých krvných ciev v koži po náraze. V okolitých tkanivách sa hromadí krv s červenými krvinkami, ktoré vytvárajú farebnú škvrnu viditeľnú na povrchu pokožky. Ekchymóza, bežne nazývaná modrina, je často bolestivá na dotyk a intenzita bolesti stúpa so silou nárazu. Sfarbenie ekchymózy sa časom mení, ako sa hemoglobín obsiahnutý v červených krvinkách postupne vstrebáva do pokožky. Ekchymóza je najskôr červená, potom čierna, modrá a nakoniec zelená. Na konci procesu obnovy kapilár, ktorý môže trvať jeden až dva týždne, je žltohnedá. V prípade silného poškodenia kože môže tento proces trvať ešte dlhšie. Rôzne sfarbenie modriny odráža rôzne etapy odbúravania hemoglobínu nahromadeného v koži. 

Čo je edém?

Edém, bežne nazývaný hrča, je opuch kože v mieste dopadu, ktorý sa môže objaviť rýchlo po náraze. Spôsobuje ho vytekanie krvnej plazmy, teda tekutiny, v ktorej  prúdia červené krvinky vo vnútri krvných ciev, do okolitých tkanív.

Čo je hematóm?

Hematóm je spojenie ekchymózy (modriny) a edému (hrče). Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je stlačiť postihnutú oblasť a priložiť na ňu ľad alebo urýchliť jeho vymiznutie správnymi účinnými látkami. Až potom navštívte lekára, ak je to potrebné.