Allez au contenu Allez à la navigation

Vlasy a pokožka hlavy

Úryvky z diskusií

Share

Vlasy treba umývať, keď nie sú čisté. Ak je každodenné umývanie vlasov odôvodnené, nie je to problém, ale šampón musí byť jemný (napríklad šampóny radu Nodé). V prípade mastných vlasov u ženy, ktorá užíva antikoncepciu, by sa mal používať vhodný šampón.

Androgénna alopécia (strata vlasov) navrchu pokožky hlavy (vertex) môže súvisieť s hormonálnymi faktormi a starnutím. Tento jav naozaj ovplyvňuje dedičnosť, ale nie je jediným faktorom. Za väčším vypadávaním vlasov môže stáť aj trvalá ondulácia, ak je príliš agresívna alebo sa často opakuje.

Slnko vlasy vysúša a odfarbuje. Vlasy umožňujú ochranu pred slnečným žiarením. Ak chýbajú, pokožka hlavy, ako aj zvyšok tela, sa musí chrániť pred možnými nepriaznivými účinkami slnka. 

Strata vlasov niekoľko týždňov po pôrode je bežný a normálny jav. Počas tehotenstva sú takmer všetky vlasy vo fáze rastu ( čo je anagénna fáza). Po pôrode sa tento jav zastaví a väčšie množstvo vlasov je vo fáze vypadávania (takzvaná telogénna fáza). Vypadávanie vlasov je fyziologický jav. V prípade nedostatku železa môže pretrvávať, ale to sa dá ovplyvniť. Ak k vypadávaniu vlasov dochádza najmä počas ich umývania, šampóny zaň nemôžu a treba ich používať tak, ako to máte vo zvyku.

Ultrafialové žiarenie naozaj vlasy poškodzuje. Zosvetľujú sa, sú slabšie a lámavejšie, pretože dochádza k poškodeniu keratínových doštičiek, ktoré ich tvoria. Existujú vlasové prípravky s obsahom slnečných filtrov, ktoré pomáhajú toto poškodenie znížiť.

Otázka používateľa internetu

Treba chrániť vlasy pred slnkom?

Samozrejme, aj vlasy potrebujú ochranu. Oleje s ochranným slnečným faktorom sú dostupné v lekárni alebo kaderníctve.