Combination to Oily Blemished Skin

Mastná pokožka je zvyčajne charakterizovaná hrubšou textúrou, rozšírenými pórmi, fádnym, mastným a lesklým vzhľadom. Je to spôsobené nadmernou tvorbou kožného mazu, ktorý podporuje vznik viac či menej pravidelných nedokonalostí pokožky, ako sú „čierne bodky” alebo „červené vyrážky”.

V prípade zmiešanej pokožky sú nedokonalosti lokalizované najmä v strednej časti tváre, ako je čelo, nos, brada, ktorej sa bežne hovorí T-zóna. Zvyšok tváre a telo majú normálnu, niekedy dokonca suchú pokožku. Zmiešaná pokožka je nevyrovnaná a ľahko podlieha nepriaznivým vplyvom prostredia.

AKÉ SÚ PRÍČINY AKNÉ?

Akné je zápalové ochorenie pilosebaceózneho folikulu, za ktoré sú zodpovedné tri faktory:

Too much sebum pore
Hyperseborea hyperkeratinizácia a bakteriálna proliferácia. Predstavuje nadmernú produkciu kožného mazu v dôsledku hormonálnej aktivity, ktorá sa spúšťa v období puberty. Pokožka sa stáva mastnou a lesklou. Okrem toho existuje riziko, že dôjde ku kvalitatívnemu zhoršeniu kožného mazu, čo znamená, že jeho zloženie už nie také ako v prípade zdravého kožného mazu. Je hustejší a jeho vytekanie z folikulu je ťažšie, čo navyše zvyšuje riziko vzniku komedónov.
Clogged pore
Hyperkeratinizácia nadmerné množenie buniek stien folikulárnych kanálikov, ktoré vedie k vytvoreniu zátky zabraňujúcej odtekaniu kožného mazu. Dôsledkom je vznik komedónov, malých kožných výrastkov, ktoré sú buď vo farbe pokožky (uzatvorený komedón alebo mikrocysta), čo dáva pokožke zrnitý vzhľad, alebo majú v strede čiernu bodku (otvorený komedón), čo je znakom prítomnosti melanínov (kožných pigmentov) na povrchu komedónu.
Inflamed pore
Bakteriálna proliferácia kožný maz je ideálnym vyživovacím prostredím pre niektoré baktérie, predovšetkým pre baktériu Propionibacterium acnes, ktorá je bežne prítomná u všetkých ľudí, ale v prípade akné sa rozmnožuje v pilosebaceóznom folikule a spôsobuje zápal. Komedón sa tak premení na bolestivú červenú vyrážku, ktorej sa hovorí papula (zápalová lézia).

AKÉ TYPY KOŽNÝCH NEDOKONALOSTÍ EXISTUJÚ?

Pri akné rozlišujeme niekoľko typov lézií, ktoré často vznikajú na pozadí zvýšenej seborey (alebo hyperseborey).

Postihnutie trvá niekoľko rokov, je sprevádzané náhlym výskytom zápalu a trvá až do vymiznutia retenčných prvkov (komedónov).

Microcyst
Retenčné lézie uzatvorené komedóny alebo mikrocysty,
otvorené komedóny alebo „čierne bodky,
niekedy cysty väčších rozmerov (viac ako 5 milimetrov), makrocysty.
Papule
Zápalové lézie zapálené časti: papuly, postuly, uzlíky, ktoré sú spôsobené zápalom retenčných lézií uvedených vyššie.
Relief scar
Prípadné jazvy lézií sekundárne hyperpigmentové škvrny pri zápale na snedej alebo čiernej pokožke.

Veľmi zriedkavo sa akné môže objaviť u novorodencov (spôsobené materskými androgénnymi hormónmi) alebo malých detí. Akné je kožné ochorenie dospievajúcich. Jeho podoba je mnohotvárna, do jedného celku spája rôzne typy lézií.
Väčšinou sa začína objavovať vo veku približne 12 – 14 rokov a nachádza sa na najmastnejších oblastiach pokožky, teda na tvári a v rôznej miere aj na hrudníku a chrbte. Akné je spôsobené nerovnováhou vylučovania hormónov v čase puberty.
 
U žien, najmä u tých, ktoré majú viac než 30 rokov, sa akné objavuje viac v dolnej časti tváre (čeľuste) a na krku. V tomto prípade sa ku klasickým príčinám akné často pridáva aj hormonálny faktor.

Mother and daughter sitting and together

AKÉ ŠPECIFICKÉ ZNAKY MÁ AKNÉ U DOSPELÝCH ŽIEN?

Faktory, ktoré napomáhajú vzniku akné v dospelom veku, sú nasledovné:

Sun
Vonkajšie faktory Používanie nevhodných kozmetických prípravkov, slnko, stravovanie atď.
Smoking
Tabak a tiež nepriaznivo podieľa na vzniku akné – viac ako 41 % postihnutých pacientov tvoria fajčiari v porovnaní s 9 % nefajčiarov.
Microbiomy
Zohľadňuje sa aj genetický faktor pretože pri nahliadnutí do rodinnej anamnézy môžeme často vidieť, že sa tieto kožné problémy často objavujú v dospelom veku.
Pills
Vznik vyrážok a iných nedokonalostí môžu spôsobiť aj niektoré lieky, ako je antikoncepcia, hormóny a antidepresíva.

Pokožka dospelej ženy je na rozdiel od pokožky adolescenta menej seboreická, teda produkuje menej kožného mazu.

Nedokonalosti sa nachádzajú prevažne v spodnej časti tváre (brada, krk, dolné čeľuste). Ide o chronické a opakujúce sa zápalové (červené vyrážky) a retenčné lézie (čierne bodky). Vyriešenie týchto problémov si vyžaduje primeranú starostlivosť, ktorá sa odlišuje od starostlivosti v prípade adolescentov.

  Vedeli ste?

  Problémy nedokonalostí pokožky:

  • 50 % žien, ktoré majú viac ako 25 rokov, má problémy s nedokonalosťami pokožky. 
  • 40 % týchto žien nemalo akné v období dospievania.

  • Striktne dodržiavajte liečbu

  Buďte trpezliví, pretože prípravky proti akné nie sú účinné hneď po prvej aplikácii. Výsledky sa však objavia veľmi rýchlo, ak budete každý deň dodržiavať pravidlá, ako je hygiena prispôsobená aknóznej pokožke a používanie ošetrujúceho prípravku ráno a večer. V závislosti od ľudí a typu akné dochádza k výraznému zlepšeniu spravidla po 4 až 6 týždňoch.

  • Vyhýbajte sa slnku

  Áno, slnko vysúša vyrážky (má protizápalový účinok), pri opaľovaní sa strácajú nedokonalosti a pokožka sa zdá byť čistejšia, vyhladenejšia. S oneskorením však slnečné lúče zhoršujú nedokonalosti (alebo komedóny) tým, že spôsobujú zhrubnutie zrohovatenej vrstvy, a tak dochádza k zadržiavaniu buniek a kožného mazu  v pilosebaceóznom folikule. Zvýšenie počtu komedónov spôsobí prepuknutie výrazného výskytu vyrážok, hneď ako sa opálenie stratí. Ak sa chcete vyhnúť tomuto spätnému účinku, ako aj nepríjemným prekvapeniam po návrate z dovolenky, pravidelne pokožku natierajte prípravkom na ochranu pred slnečným žiarením s faktorom SPF 30. Vyberajte si nemastné spreje alebo tekuté textúry určené na mastnú alebo aknóznu pokožku.

  • Nevytláčajte si vyrážky

  Čím viac sa zasahuje do vyrážok, tým viac sa zhoršuje zápal (zvýšenie počtu a objemu červených vyrážok), vyrážky môžu byť hnisavejšie (pustulózne) a zvyšuje sa riziko vzniku jaziev. 

  Woman taking medication

  Používajte výlučne prípravky, ktoré nedráždia, nebrúsia pokožku a nenarúšajú lipidy hydrolipidového filmu a zrohovatenej vrstvy. Peelingy môžete používať len vtedy, ak ste predtým nepodstúpili lekársku liečbu, ktorá sama spôsobuje odlupovanie pokožky.

  Na čistenie mastnej pokožky sa výborne hodí micelárna voda. Odstraňovanie líčenia alebo čistenie pleti je nevyhnutné, a to aj keď sa nelíčite. Odstránite tak špinu, nečistoty a iné zvyšky, ktoré sa počas dňa na pokožke usádzajú.

  Woman with acne-prone skin cleaning her face

  1- až 2-krát denne používajte prípravok, ktorý je určený na váš typ nedokonalostí. Vyberte si ho z radu dermokozmetických prípravkov, ktoré sú určené na mastnú a problematickú pokožku.

  • Ak ste boli u lekára, pravidelne a podľa pokynov používajte predpísané prípravky.
  • V prípade, že používate lokálnu alebo perorálnu vysušujúcu dermatologickú liečbu, je potrebné každý deň nanášať doplňujúci prípravok, ktorý je určený na zmiešanú alebo mastnú pokožku, pretože vaše telo a pery potrebujú hydratáciu. Zároveň môžete používať korektory, BB krémy a podkladové mejkapy, ktoré nie sú komedogénne. Zakryjete nimi nedokonalosti.
  Woman with acne-prone skin looking in a mirror