Allez au contenu Allez à la navigation

02 June 2017

Alergia na slnko: ako sa vyhnúť tejto nástrahe leta

ALERGIA NA SLNKO, alebo KEĎ NÁS SLKO ZRADÍ

Ako si alergiu na slnko nezameniť s iným kožným ochorením a aké sú jej hlavné prejavy a príčiny?  Trpí ňou čoraz viac mužov, žien a ruku na srdce, koľkí z nás sme svoju pokožku vystavili po dlhých mesiacoch zavretých v kancelárií rovno pod tropické slnko? V dobe last-minute, ultra all inclusive dovoleniek, s cieľom dopriať si konečne zaslúžený oddych, zabúdame často práve na optimálnu ochranu pred slnečným žiarením.

ALERGIA NA SLNKO SI NEVYBERÁ

Alergia na slnko postihuje najmä ženy medzi 20 až 40 rokom, avšak objaviť sa môže naozaj u každého bez rozdielu na pohlavie a vek. Nie je možné predpovedať, či vás zastihne pri mori, v horách alebo doma na záhrade, preto je ideálnym riešením práve jej prevencia. Pokiaľ je pokožka vystavená nadmernému slnečnému žiareniu (UVA/UVB), môže okrem jej vážneho poškodenia dochádzať k fotodermatózam - teda negatívnym reakciám na koži, priamo vplyvom žiarenia, ktoré nám dokážu pokaziť zaslúženú letnú dovolenku.

Najčastejším negatívnym kožným prejavom je tzv. polymorfná svetelná erupcia, označovaná ľudovo ako slnečný ekzém alebo slnečná alergia. Zastihne nás väčšinou nepripravených, pri prvom jarnom oslnení alebo aj počas leta pri náhlom slnení. Prejavy vznikajú za hodiny až dni po vystavení slnečnému žiareniu. Príznaky sa môžu líšiť: od svrbivého začervenania, väčšinou na trupe, vrchnej strany rúk a nôh, cez „krupicu“ až k splývajúcim mokvajúcim pľuzgierikom. Charakteristickým znakom je, že u jednej osoby, ktorá má slnečnú alergiu, sa ochorenie prejavuje vždy rovnakým spôsobom a je možné ju tak ľahko odhaliť a diagnostikovať. Zaujímavosťou je tzv. hardening fenomén- s postupujúcim letom sa koža „otužuje“, prejavy sú miernejšie, rovnako tak po návrate od mora sa ťažkosti už v sezóne nevracajú.

Ojedinelejšia, ale s vážnejšími príznakmi prebiehajúca, je slnečná žihľavka. Ide taktiež o alergickú reakciu vyvolanú UV žiarením. Vzniká po niekoľkých minútach slnenia výsevom svrbiacich pupienkov na koži, pripomínajúcich popŕhlenie od žihľavy, ktoré môžu prerásť až do opuchov, sprevádzaných celkovými príznakmi, napr. bolesťami hlavy, nevoľnosťou, poklesom tlaku alebo kolapsovým stavom. V tom lepšom prípade príznaky zmiznú približne do dvoch hodín.

PREVENCIA, LIEČBA A ODPORÚČANÉ OPATRENIA PRI ALERGII NA SLNKO

V liečbe slnečnej alergie  je základným opatrením odísť z dosahu priameho slnečného žiarenia, čo však nemusí vždy stačiť. V prípade silnejších prejavov sa  využívajú antihistaminiká, no pokiaľ vás alergia na slnko postihla už v minulosti, je možné tiež ich preventívne užívanie. 

Odporúča sa začať asi 3 dni pred začiatkom dovolenky a užívať ich počas celej dovolenky. Vyvarovať by ste sa mali tiež slnečnému žiareniu, hlavne medzi 11. až 15. hodinou a obmedziť prípravky či lieky, ktoré by mohli podporiť vznik alergie ako napríklad antibiotiká, protizápalové krémy, či bežne používaný obľúbený parfum. Miestne sa používajú zásypy s protisvrbivým účinkom, tekuté púdre a v ťažších prípadoch prípravky s obsahom kortikoidov. 

Najdôležitejším preventívnym opatrením však neustále ostáva  používanie ochranných opaľovacích krémov proti UVA a UVB žiareniu. Ich kúpu odporúčame výhradne v lekárni a dôležité je dbať práve na ideálny pomer ochranného faktoru SPF UVA/UVB, aby si pokožka postupne na dávky slnečného žiarenia zvykla a nedochádzalo tak ku vzniku alergie na slnko.

Pre pokožku so sklonom k alergii na slnko bola kedysi  odporúčaná extrémna slnečná ochrana, tzv. TOTAL SUNBLOCK s prípravkami  s faktorom SPF 50+. Dnes už vieme, že ak pokožku absolútne odstavíme od slnečného žiarenia, stačí chvíľka nepozornosti, stačí sa raz dôsledne nenatrieť, a príznaky slnečnej alergie môžu veľmi rýchlo vzniknúť.

S alergiou na slnko vám pomôže krém Photoderm LEB SPF 30. Biologicky reguluje vplyv UV žiarenia na pokožku vďaka ideálnemu pomeru SPF30/UVA30 jedna k jednej. Neblokuje všetky UVB lúče a umožňuje tak pokožke postupne sa adaptovať na slnečné žiarenie. Poskytuje veľmi vysokú ochranu pred UVA lúčmi, ktoré spúšťajú slnečnú alergiu a vďaka inovatívnemu Patentu Bunkovej bioochrany® udržiava obranné funkcie pokožky a biologicky ju chráni na troch úrovniach - DNA, kožné bunky a tkanivá.