Allez au contenu Allez à la navigation

11 April 2017

VŠETKO ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O LIEČBE AKNÉ

VŠETKO ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O LIEČBE AKNÉ

Akné nie je len kozmetický problém, ktorý vás trápi pri každom pohľade do zrkadla a znervózňuje vždy, keď máte niekde ísť bez makeupu. Akné a jeho liečba patria medzi najčastejšie kožné ochorenia vôbec. Prečo sa jeho výskyt natoľko rozšíril, je otázkou veľa faktorov. Čo však zaujíma každého pacienta je, čo na akné pomáha a ako sa ho zbaviť.

Keď sa hovorí o akné, myslí sa pod ním zápalové ochorenie mazovej žľazy s chĺpkom. Odborne nazývanej aj pilosebaceálna jednotka. Mazové žľazy sú veľmi dôležité, pretože zabezpečujú premastenie kože. Problém však nastáva vtedy, keď sa v nich začne tvoriť priveľa mazu a zapália sa. Čo sa následne prejavuje formou vyrážok, ktoré tak dobre poznáte.

Akné je typické pre pubertálny vek, ale nezriedka postihuje už aj malé deti a dospelých. Najväčším problémom je, keď sa liečba akné odsúva. Najmä rodičia dospievajúcich si myslia, že je to normálne a vyrážky sa časom stratia. Tak sa pacienti dostávajú k dermatológovi už neskoro, keď je liečba náročnejšia. Pamätajte si, akýkoľvek prejav akné je znakom toho, že niečo nefunguje. Preto by ste sa týmto problémom mali zaoberať. Bez ohľadu na vek a pohlavie. Liečba akné by sa mala začať už pri objavení prvých príznakov, ku ktorým patria čierne a biele bodky, tzv. otvorené a zatvorené komedóny.

Prečo sa akné vyskytuje najčastejšie na tvári, krku, chrbte a hrudi?

Lebo ide o miesta na tele, ktoré majú najväčší počet mazových žliaz. Na tvári je to najmä čelo, nos a brada, tzv. T-zóna. Ženy veľmi dobre vedia, že s týmito miestami je najviac práce pri udržiavaní denného makeupu. A môžu za to práve mazové žľazy.

Vznik akné je podmienený zvýšenou produkciou kožného mazu a tiež zmenou jeho konzistencie - dysseborea. A keďže mazu je viac a zároveň je hustejší, a preto má problém dostať sa von, kožný vlasový vačok sa upchá. Nielen nadmerným mazom, ale aj odumretými kožnými bunkami. Takýto uzavretý priestor vytvára ideálne podmienky na množenie baktérií, čo vedie k zápalom a prejavom akné.

Čo pomáha a nepomáha na akné?

Liečba akné je založená na znížení produkcii mazu, urýchlení obnovy buniek, odstránení bakteriálnej infekcie a zápalu. Správne zvolená dermatokozmetika môže byť výborným doplnkom v liečbe akné.

Jednou zo základných chýb liečby akné je používanie príliš vysušujúcich a agresívnych prípravkov. Vyrážky je síce dobré „vysušiť“, ale nie doslovne. Ako sme spomínali vyššie, kožný maz existuje preto, aby premastil kožu. A ak tá je nadmerne suchá po použití vysušujúcich prípravkov, aj produkcia mazu sa zvýši. Čo je presný opak toho, čo potrebujete dosiahnuť.

Úplne prvým krokom je pravidelné čistenie pleti.  Správnym čistením môžete odstrániť viditeľné čierne alebo biele bodky, a tým predísť tvorbe zapálených vyrážok. Veľmi vhodné je aspoň raz za mesiac absolvovať odborné čistenie pleti, avšak nesmiete zabúdať ani na každodenné čistenie pleti ráno a večer. 

Čistenie môžete začať použitím gélu Sébium Moussant, ktorý sa dá použiť aj ako sprchový gél pri liečbe napr. akné na chrbte alebo akné na krku. Jemne čistí pokožku a zbavuje pleť nadbytočného mazu. Pleť následne dočistite  micelárnou vodou Sébium H2O, ktorá zbaví pokožku aj posledných zvyškov nečistôt a pripraví pleť na nanesenie krému. 

odborník radí:
„Jednou zo základných chýb liečby akné je používanie príliš vysušujúcich a agresívnych prípravkov. Vyrážky je síce dobré „vysušiť“, ale nie doslovne. 

Celkom nevhodné je neodborné vytláčanie akné. Ak to neviete, ľahko zatlačíte maz ešte hlbšie. A aj keď si myslíte, že ste si pomohli a infikovaný obsah vytlačili, nemusí to byť celkom pravda a vyrážka sa miesto jedného týždňa bude liečiť aj dva. Okrem toho, pri vytláčaní sa uvoľnia všetky baktérie a maz, ktoré boli ukryté vo vašom akné a tie vedú k zápalu okolitého tkaniva. Čo opäť predlžuje liečbu.

Keďže akné je častou príčinou zníženého sebavedomia a pocitov menejcennosti, mnoho pacientov hľadá okrem liečby spôsob, ako akné prekryť, aby bolo čo najmenej viditeľné. Často tak siahnu po ťažkých makeupoch, ktoré stav pleti zhoršia, pretože póry ešte viac upchajú. V prípade, že si želáte zakryť nedokonalosti pleti, vyrážky a zapálené fľaky, radšej voľte ľahší krycí prípravok s obsahom účinných látok (napr. Sébium Global Cover). Takéto prípravky nielenže pomôžu prekryť čo treba, ale zároveň pomáhajú akné liečiť. 

Keďže akné patrí do rúk kožného lekára, nemali by ste jeho návštevu odkladať. Iba lekár vám vie predpísať liečbu, ktorá sa bude zameriavať na váš problém. Lokálne sa na liečbu akné najčastejšie predpisujú prípravky s obsahom retinoidov (adapalene, izotretinoin, tretinoin), kyseliny azaleovej a benzoylperoxidu. Najlepšie fungujú, ak sa nanášajú na vyčistenú a suchú pleť. Prvé výsledky sú viditeľné približne za 4-6 týždňov. Dôležité je byť trpezlivý a liečbu akné neprerušovať. Vedľajším efektom takejto terapie môže byť zvýšená dráždivosť a prechodná suchosť pleti. Tú môžete zmierniť použitím krému, ktorý neupcháva póry, akým je napr. Sébium Hydra, ktorý zmierňuje pocity pnutia a začervenania pokožky.

Keď nestačí len lokálna liečba akné

U väčšiny foriem akné postačuje lokálna liečba. Pre závažnejšie prípady existuje aj celková liečba antibiotikami. Tabletky však nie sú vhodné pre tehotné ženy alebo pacientov s chorobami pečene a obličiek. Najlepšie pôsobia tetracyklínové antibiotiká a retinoidy, medzi ktoré patrí izotretinoin. Niektorým ženám, ktoré majú zvýšené hladiny mužských pohlavných hormónov, sa predpisuje aj hormonálna antikoncepcia, ktorá tento problém reguluje.

Doba používania antibiotík a hormonálnej liečby sa líši, najčastejšie je to od 3 do 12 mesiacov.