Zdravá koža chráni telo pred vonkajšími vplyvmi a udržuje správnu hladinu hydratácie. Príčinou citlivej a intolerantnej pleti je najmä znížený prah tolerancie. Citlivá pleť nadmerne reaguje na vnútorné či vonkajšie podnety a prejavuje sa subjektívnymi pocitmi kožného nepohodlia: pnutie, svrbenie a pálenie. Citlivá pleť sa takto ľahko dehydratuje, následne je vnímavejšia k vonkajším vplyvom, akými môžu byť zmeny teplôt alebo nesprávne zvolené kozmetické produkty.

Mám citlivú pleť. Čo s tým?


Hydratovať, hydratovať, hydratovať. Voda je základ zdravej a krásnej pleti, preto je potreba ju doplňovať zvnútra aj z vonku. Hydratácia je dôležitá práve preto, že spevňuje kožnú bariéru a tým zabraňuje prieniku škodlivých látok. Znižuje sa tak senzitivita pokožky, ktorá je potom menej náchylná k zápalu a podráždeniu.

Citlivosť pokožky sa môže meniť tiež s ročným obdobím, je dobré myslieť na dostatočnú ochranu pred ostrými slnečnými lúčmi a pred mrazom. Úplne vyvarovať by ste sa mali extrémnym klimatickým podmienkam, ako sú sauny alebo polária.

Poznáte ten pocit, keď konečne vyskúšate nový make-up, ktorý vám odporučila kamarátka a vaša pleť začne červenať, svrbieť a napínať sa? Bohužiaľ nie všetky kozmetické produkty sa totiž hodia pre každý typ pleti. Ako teda poznať vhodnú kozmetiku pre citlivú pleť?

Ideálne je používať také produkty, ktoré sú k pokožke jemné, rešpektujú jej prirodzené pH, pomáhajú hydratovať pleť a nezanechávajú ju suchú. Dermatológovia radia siahať po minerálnych make-upoch, pri odličovaní po micelárnych vodách, ktoré pokožku dokážu ukľudniť. Vyhnúť by ste sa mali mydlám a umývacím gélom, produkty na odličovanie by nemali obsahovať ani alkohol, parfumy, parabény či iné dráždivé látky. Pri výbere kozmetiky sa nebojte si nechať poradiť, alebo nakupujte priamo v lekárni.

Ako sa o citlivú pleť najlepšie starať?


Základom zdravej pleti je jej pravidelné čistenie. Behom dňa je naša pleť vystavená mnohým nepríjemným faktorom, smogom z áut, cigaretovému dymu a ani celodenný zhon jej neprospieva. Večer je preto potreba dôkladne odlíčiť všetok make-up a nechať pokožku odpočinúť a voľne dýchať. Nezabudnite ani na očistenie pleti každé ráno. V noci sa totiž koža regeneruje, odlupujú sa odumreté bunky a vzniká kožný maz. Urobte si z toho rituál – jednoducho pleť hydratujete, osviežite a prebudíte do nového dňa.

Pre odličovanie citlivej pleti je najvhodnejšie použiť micelárnu vodu. Micely totiž fungujú ako magnet. Viažu na seba nečistoty a kožný maz, rozpúšťajú make-up, vrátane toho vodeodolného a vďaka svojej štruktúre zanechávajú pokožku čistú a hydratovanú. Patentované zloženie micelárnej odličovacej vody Sensibio H2O s obsahom uhorkového extraktu, zlatej riasy a brezového cukru citlivosť pleti dokonca znižuje. Praktickým riešením na cesty sú aj Sensibio H2O micelárne obrúsky, ktoré plnia svoj účel rovnako dobre, ako micelárna voda.

Zvýšená citlivosť pleti môže byť príznakom rôznych ochorení. K zvýšenej senzitivite pokožky môžu viesť dlhodobé alergické reakcie, zvlášť atopická dermatitída. Ak máte obavy ohľadne stavu vašej pleti, odporúčame sa obrátiť na vášho lekára alebo dermatológa. Pomoc s výberom vhodných prípravkov pre senzitívnu pokožku by vám mali tiež v lekárni.

Každodenné čistenie bez oplachovania

Citlivá pokožka Normálna pleť

Micelárna technológia

Sensibio H2O

(8 hodnotení)

Originálna upokojujúca micelárna voda, ktorá čistí a rešpektuje kožnú bariéru

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Citlivá pokožka

Patent D.A.F.

Sensibio Gel moussant

(5 hodnotení)

Upokojujúci micelárny čistiaci gél, ktorý podporuje prirodzenú hydratáciu pokožky.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie bez oplachovania

Citlivá pokožka Normálna až zmiešaná pokožka

Micelárna technológia

Sensibio H2O Micelárne obrúsky

(Napíšte prvú recenziu)

Čistiace a upokojujúce obrúsky vlhčené micelárnou vodou na citlivú pleť.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu

Patent Rosactiv™

Sensibio AR Krém

(3 hodnotenia)

Dlhodobé pôsobenie proti začervenaniu. Ultra komfort.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka

Patent Toleridine™

Sensibio Očný gél-krém

(1 hodnotenie)

Upokojujúca a hydratačná starostlivosť na citlivé okolie očí.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci