začervenaná pokožka s viditeľnými cievami

Začervenanie alebo viditeľné cievy sú prejavy spôsobené poruchou cievneho systému tváre, ktorý nefunguje tak, ako by mal. Začervenanie, ktoré býva obvykle sprevádzané pocitmi tepla, je dočasné alebo dlhodobejšie.

K faktorom, ktoré môžu stav zhoršiť, patrí náhle oteplenie alebo ochladenie, konzumácia korenených jedál a tiež pitie alkoholu.

Začervenanie a viditeľné cievy najčastejšie spôsobuje rosacea (ľudovo tiež rosacea) a kuperóza, čo je forma rosacey. Nie sú však ich jedinými príčinami, existujú aj ďalšie kožné ochorenia, ktoré rosaceu pripomínaj. Náhle začervenanie môžu varovať pred skrytými ochoreniami, ktoré je nevyhnutné vyšetriť. Začervenanie v tvári môžu spôsobiť aj niektoré lieky. V prípade pochybností je teda vhodné poradiť sa so svojím lekárom.

Kuperóza je jednou z foriem rosacey a prejavuje sa rozšírením malých povrchových ciev kože, ktoré sa nachádzajú v hornej časti pokožky. Lekársky termín pre toto rozšírenie ciev je teleangiektázia. Na vznik kuperózy je náchylnejšia svetlá a jemná pokožka.

Sieť povrchových ciev vytvára „kapilárnu sieť”, ktorú tvoria červené lineárne stopy na tvári. Kapilárna sieť sa líši v závislosti od typu pokožky a tiež na zmenách vonkajšej a vnútornej teploty. , . Cievy sú zväčšené, majú sýto červenú až fialovú, niekedy dokonca modrú farbu.

Topografia je rôzna, najčastejšie však relatívne symetrická – niekedy kuperóza zasiahne iba bočné strany spodnej časti nosa, veľmi častý je výskyt v oblasti lícnych kostí alebo na celých tvárach. Postihnutá však môže byť aj celá tvár.

Pokiaľ sa dá štruktúra telenagiektázie ťažko rozpoznať voľným okom a prevláda začervenanie, hovoríme o erytróze.

kuperóza a rosacea sa často vyskytujú okolo nosa

Medzistupňom je erytrokuperóza, čo je všeobecný termín, ktorý kombinuje oba varianty.

Pri kuperóze môžeme niekedy pozorovať prítomnosť hviezdicového angiomu. Je to cievna štruktúra vo forme hviezdy, ktorá má približne v strede vystupujúci červený bod.

citlivá pokožka vo vetre

Na začiatok je dôležité vyvrátiť jeden častý mýtus. Konzumácia alkoholu nie je príčinou kuperózy ani rosacey. Úlohu hrajú vonkajšie klimatické podmienky, pretože jej vznik predurčuje vystavovanie sa nepriaznivým poveternostným vplyvom, slnku a zmenám vonkajšej teploty z dôvodu zamestnania alebo koníčkov.

 

 

Aké sú príznaky rosacey?

Rosacea je často sa vyskytujúce kožné ochorenie, ktoré postihuje iba tvár, predovšetkým nos, tváre, čelo a bradu. Postihnuté, aj keď zriedka, môžu byť aj oči (očná rosacea). V žiadnom prípade sa nejedná o akné. Toto viditeľné postihnutie kože má aj psychologické dôsledky, pretože ľudia ho vnímajú ako estetický problém a často ho chybne pripisujú chronickému alkoholizmu.

 

3 rôzne formy, 3 typy príznakov

fáza 1

1/ Cievna forma: erytróza a kuperóza

Prejavuje sa začervenaním na tvári, ktoré môže, ale nemusí sprevádzať kuperóza (malé rozšírené cievy na lícach a nose nazývanej teleangiektázie). K tomuto začervenaniu sa môžu prechodne pridať vazomotorické poruchy alebo náhle začervenanie, teda náhle návaly krvi do tváre, ktoré rýchlo zmiznú.

fáza 1

2/ Papulopustulózna forma

Erytróza je v tomto prípade spojená s vyrážkami, ktoré sú podobné akné (červené vyrážky a pľuzgieriky, ale nemajú komedón). Nachádzajú sa vždy iba na tvári a objavujú sa opakovane.

fáza 3

3/ Hypertrofická forma

Táto forma sa vyskytuje veľmi zriedka, postihuje takmer výlučne mužov a je pre ňu typický veľký hrboľatý nos. Rinofima postihuje nos a tiež nesúvisí s konzumáciou alkoholu, ako si ľudia väčšinou myslia. Všetky tieto príznaky prispievajú k výraznému pocitu hanby v každodennom živote a vedú k zhoršeniu kvality života postihnutých ľudí.

  • MUDr. Lucie Jarešová , dermatologička.

    Rosacea je ochorenie, ktoré vedie k vzniku roztiahnutých cievok a následne tvorbe zápalových prejavov a stlsteniu mazových žliaz. Prevenciou je používať krémy, ktoré posilňujú cievnu stenu a znižujú začervenanie. Vyvarovať sa zmenám teplôt, nenavštevovať saunu, nepiť horúce nápoje, alkohol.

    Cievky je možné stiahnuť pomocou cievneho lasera. Pri tvorbe zápalových zmien je možné v počiatočnej fáze aplikovať dermokozmetické krémy, ktoré môžu zabrániť zhoršeniu. Pokiaľ sú zápalové prejavy početnejšie, je nutné vyhľadať dermatológa, ktorý nasadí vhodnú terapiu.

    MUDr. Lucie Jarešová , dermatologička.

Aké sú príčiny rosacey?

Adult
Genetické faktory Týmto ochorením sú postihnuté predovšetkým ženy so svetlou pokožkou z oblastí severnej Európy.
Sun
Vonkajšie faktory životného prostredia Vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu, zmeny teploty (môžu za to aj niektoré povolania).
Stress
Dráždivé látky Konzumácia alkoholu, korenených jedál. Nejde o príčinu rosacey ako také, ale môže zhoršiť prejavy.
oblasť na tele
Rozšírené žilky Za náhle začervenanie zodpovedá s najväčšou pravdepodobnosťou porucha činnosti tvárových žiliek.
Immunity
Demodex folliculorum (trudník tukový) Malý parazit, ktorý sa nachádza v pokožke a spôsobuje zápalovú reakciu.

Koho postihuje rosacea?

Rosacea sa vyskytuje trikrát častejšie u žien ako u mužov a najviac postihuje ľudí so svetlou pokožku.

Príznaky sa často objavujú u ľudí vo veku približne tridsiatich rokov, ale plne sa prejavuje u päťdesiatnikov.

Častým znakom rosacey je jej spojenie s citlivou pokožkou.


 

Obráťte sa na svojho kožného lekára, ktorý potvrdí diagnózu a povie vám, či trpíte kuperózou, rosaceou alebo iným ochorením.

dermatologist skin consultation

Preventívna starostlivosť tkvie v obmedzení spúšťacích faktorov, ku ktorým patria zmeny teploty, vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu, teplé nápoje, korenené jedlá, káva. Alkohol nepatrí medzi spúšťacie faktory, ale jeho nadmerná konzumácia môže zhoršiť príznaky.
V prípade náhleho začervenania sa odporúča ihneď v prvých minútach reakcie nechať roztopiť v ústach kocku ľadu.

Bioderma - Woman protecting from the sun

Lekár môže predpísať niekoľko typov medikamentóznej liečby:

  • Lokálne sa aplikujú lieky s účinnou látkou metronidazol vo forme gélu, krému alebo masti namiešanej v lekárni.
  • Perorálne sa obvykle v priebehu troch mesiacov podávajú antibiotiká (tetracyklíny), a to aj v prípade vyrážok – pľuzgierikov alebo očnej rosacey.

Tieto typy liečby každopádne rosaceu neliečia úplne. Keďže sa objavuje opakovane, je nevyhnutné nepretržite pokračovať s lokálnou starostlivosťou.
Začervenanie sa lieči ťažko, preto je tu mimoriadne zaujímavá laserová liečba, napríklad liečba cievnym laserom.

Woman taking medication

Skvelým spôsobom liečby kuperózy je laser. Je to technológia, ktorá zásadne zmenila riešenie tohto problému. Existuje niekoľko typov laserov na vaskulárne účely, teda laserov, ktoré sa špeciálne zameriavajú na cievy a hemoglobín, ktorý je obsiahnutý v červených krvinkách.

Woman having skin therapy

Produkty starostlivosti o začervenanú pokožku musia byť hydratačné, upokojujúce a neokluzívne. Na  všetky formy rosacey a kuperózy skvele pôsobí krém Sensibio AR, ktorý vďaka patentu Rosactiv™ znižuje začervenanie až o 73% a navyše pokožku hydratuje.  . Začervenanú pokožku tiež odporúčame chrániť pred slnkom, napríklad špeciálnym krémom Photoderm AR s ochranným faktorom SPF50+.

citlivý nedráždivý krém proti seborei a psoriáze

Každodenné čistenie bez oplachovania

Citlivá pokožka Normálna pleť

Micelárna technológia

Sensibio H2O

(8 hodnotení)

Originálna upokojujúca micelárna voda, ktorá čistí a rešpektuje kožnú bariéru

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Citlivá pokožka

Patent D.A.F.

Sensibio Gel moussant

(5 hodnotení)

Upokojujúci micelárny čistiaci gél, ktorý podporuje prirodzenú hydratáciu pokožky.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka

Patent Toleridine™

Sensibio Očný gél-krém

(1 hodnotenie)

Upokojujúca a hydratačná starostlivosť na citlivé okolie očí.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Citlivá pokožka

Patent Toleridine™

Sensibio Maska

(Napíšte prvú recenziu)

Intenzívna hydratačná a upokojujúca pleťová maska na citlivú pokožku.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci