Dry skin

Suchú pokožku definujú predovšetkým určité pocity. Človek so suchou pokožkou cíti nepohodlie, pri ktorom je pleť napnutá, prípadne drsná a uľaví sa jej použitím vhodného prípravku. Príznaky môže sprevádzať aj svrbenie a pocity pálenia.

Či ide o suchú pokožku (nazýva sa aj xeróza), lekár posúdi na základe objektívnych kritérií, medzi ktoré patrí matný vzhľad, osobité klinické príznaky na pokožke v podobe deskvamácie, prasklín a niekedy zápalu alebo straty pružnosti. Nerovnosti povrchu kože sú väčšie o to viac, že je suchá.

Suchá pokožka poskytuje priaznivé podmienky na vznik ekzému, predovšetkým v podobe achromatických ekzematíd (suchých škvŕn). Vo veľkej miere sa objavujú na lícach a ramenách detí so sústavne suchou pokožkou (ako súčasť atopickej dermatitídy).

V rámci suchej pokožky rozlišujeme niekoľko štádií:

 

Dry skin
Suchá pokožka prechodné nepohodlie, mierne napnutie, mierna deskvamácia
Dry skin
Veľmi suchá pokožka výrazné nepohodlie a napnutie, intenzívna deskvamácia, trhliny, praskliny
Scratching - Eczema
Xeróza hrubá a drsná pokožka (suché škvrny), mierne podráždenie

Zdravá pokožka je prirodzene chránená hydrolipidovým filmom, ktorý tvorí najmä voda a lipidy (kožný maz).

Táto vodotesná vrstva chráni pokožku pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi a zabraňuje strate vody. V prípade, že vrchná vrstva epidermy nemá vyrovnané množstvo vody a lipidov, nemôže účinne plniť bariérovú funkciu, objavuje sa nepohodlie, a to v rôznych stupňoch, ako je vysvetlené vyššie. 

Suchá až veľmi suchá pokožka predstavuje na rozdiel od dehydratovanej pokožky chronický stav, ku ktorému zvyčajne dochádza v dôsledku genetickej dysfunkcie. 

Ide o typ pokožky, ako je napríklad mastná alebo zmiešaná pokožka. 

Okrem vrodenej (alebo sústavnej) suchosti existujú aj také stavy suchosti pokožky, ktoré spúšťajú vonkajšie, klimatické :

Water drops
Pollution
environmentálne faktory
Microbiomy
Sú spôsobené kožnými ochoreniami atopický ekzém, psoriáza...
ochorenia štítnej žľazy, cukrovka, výživové nedostatky...
Pills
a/alebo liečbami.

Dry to Very Dry skin

1 / Suchá alebo veľmi suchá pokožka

predstavuje konkrétny typ pleti. Ide o trvalý stav charakterizovaný napnutím na celej tvári a tele, ktoré je spôsobené poruchou kožnej bariéry.

Takáto pokožka je jemná, stiahnutá a začervenaná - chýba jej voda a lipidy.

Dehydrated skin

2/ Dehydratácia

sa môže týkať všetkých typov pokožky v určitom období života. Ide o reverzibilný a prechodný stav charakterizovaný lokálnym a príležitostným napnutím, ktoré spôsobuje zlé viazanie a strata vody. Spôsobuje nepríjemné pocity, je drsná a niekedy šupinatá, ale chýba jej len voda. Ak sa chcete o dehydratovanej pokožke dozvedieť viac, navštívte tento odkaz.

Grandmother Mother and a Child

Niektorí ľudia sa so suchou pokožkou už narodia, je súčasťou ich genetickej výbavy. Rovnako si treba uvedomiť, že pokožka sa mení s vekom - je suchšia u detí (s výnimkou novorodencov, ale strata vody je v tomto období väčšia), v období dospievania je mastnejšia, v zrelom veku je opäť suchšia (kožné a potné žľazy sú menej funkčné).

Prirodzené starnutie pokožky spôsobuje stenčovanie epidermy, pretože dochádza k zníženiu obnovy buniek a hrubnutiu zrohovatenej vrstvy.

Pretrvávajúce nepríjemné pocity suchej pokožky by vás mali doviesť ku kožnému lekárovi, ktorý určí, či máte suchú alebo dehydratovanú pokožku.

Ak je vaša pokožka suchá odrazu a náhle, treba si položiť otázku, čo to spôsobilo:

  • Môže ísť o zmenu v prostredí (práca v iných podmienkach, činnosť, ktorá vysušuje pokožku, ako napríklad kúpanie v bazéne, príliš agresívne mydlo alebo sprchovací gél používaný po športovaní),
  • vnútorné ochorenie, liečba (proti zvýšenému cholesterolu... ).


V prípade, že existuje zodpovedný faktor, je potrebné napraviť ho v čo možno najväčšej miere.

Bioderma - dermatological expert

In addition to the discomfort it causes, dry skin allows irritating and allergenic agents to penetrate the skin. It also promotes the appearance or persistence of certain conditions (eczema, psoriasis).

This is why it needs to be rehydrated.

  1. The first step is to drink a sufficient amount of water.Try to drink 1.5 litres of water per day (unless your doctor tells you otherwise).
  2. Also, it is always important to choose non-aggressive cleansing and skincare products. Use replenishing, non-detergent and, if necessary, rehydrating cleansing products (in the form of milks, creams, balms, ointments and oils depending on the area and degree of dryness). The aim is to reduce water evaporation, maintain a sufficient amount of water in the epidermis and repair the impaired skin barrier.
  3. Avoid the overheated and stuffy atmospheres of apartments.

 

Suchá pokožka spôsobuje nielen nepríjemné pocity, ale napomáha aj prenikaniu dráždivých alebo alergénnych látok. Podporuje tiež vznik a pretrvávanie určitých ochorení (ekzém, psoriáza)

Z týchto dôvodov musí byť rehydratovaná.

  1. Pokúste sa vypiť 1,5 litra vody denne (okrem závažných príčin, ktoré určí lekár).
  2. V prvom rade je potrebné dostatočne piť. Okrem toho si treba v každom prípade vyberať také hygienické výrobky a prípravky na starostlivosť o pokožku, ktoré ju nedráždia, napríklad toaletné prípravky bez detergentov a v prípade potreby aj s premasťujúcou zložkou, rehydratačné výrobky (podľa oblasti a stupňa vysušenia v podobe mliek, krémov, balzamov, mastí, olejov). Tieto opatrenia slúžia na zníženie vyparovania vody a udržanie jej dostatočného množstva v epiderme, ale aj na úpravu poškodenej kožnej bariéry.
  3. Vyhýbajte sa prehriatemu a stiesnenému prostrediu bytov.
Woman drinking water

1- až 2-krát denne si umývajte tvár čistiacim prípravkom, ktorý nenarúša kožnú bariéru.

Tvár si utierajte jemným odtláčaním do uteráka, nešúchajte ju.

Woman washing her face with water

Ráno a večer po umývaní jemne naneste hydratačný a zvláčňujúci prípravok, ktorý upokojí pocity napnutia a ochráni pokožku pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi. Nezabudnite na výživu pokožky tváre a tela vhodnými prípravkami. 

Woman applying cream