Ako sa zbaviť svrbenia pokožky hlavy? 

Trápi vás svrbenie pokožky hlavy? Príčin môže byť hneď niekoľko. Pomôžeme vám nájsť najlepšie riešenie. 

Priznajme si: keď vidíme niekoho, ako sa škriabe na hlave, často to v nás vzbudí nepokoj. Je to pravdepodobne reakcia vyvolaná bolestnými spomienkami na zavšivenie v detstve. 

Svrbenie pokožky hlavy je však bežné a môže mať viac príčin. Medzi tie najčastejšie patria: 

  • problémy so suchou pokožkou hlavy 
  • suché alebo mastné lupiny, ktoré sa odlupujú alebo sa hromadia na pokožke hlavy 
  • krupičkovité škvrny na pokožke hlavy 
  • atopické alebo kontaktné ekzémy 
  • alergia 
  • seboroická dermatitída 
  • lupienka 
     

V každom prípade si prajeme všetci to isté: čo najrýchlejšie sa zbaviť svrbenia. Poďme sa pozrieť, ako určiť skutočnú príčinu. 

Niektoré viditeľné príznaky vám môžu napovedať, čo spôsobuje svrbenie pokožky hlavy. 

Ide o najčastejšiu príčinu. Vaša pokožka je suchá a svrbí, pretože jej chýba kožný maz . Koža sa vám lúpe do drobných bielych šupiniek, ktoré padajú aj na oblečenie. 

Pokiaľ používate príliš drsné šampóny a ďalšiu kozmetiku, vysušujete a narúšate rovnováhu pokožky hlavy. Tento problém sa, bohužiaľ, týka väčšiny bežných šampónov. Namiesto nich odporúčame voliť šetrné produkty, ktoré pokožku chránia, ako je napríklad dermatológmi odporúčaný šampón proti lupinám . 

Najlepšie je tiež vyhnúť sa príliš častému používaniu fénu alebo žehličky na vlasy, pretože vysoké teplo poškodzuje vlasy a pokožku hlavy. 

 

Všimli ste si na hlave miesta pokryté šupinami? Máte tiež suché alebo mastné lupiny, ktoré sú biele alebo žlté? Niektoré lupiny sú veľmi lepkavé a zdá sa, že sú k pokožke hlavy prilepené. Iné šupinky odpadávajú pri najmenšom pohybe. Jedna vec je rovnaká: pokožka hlavy naozaj svrbí. 

Tieto príznaky môžu vysvetľovať niekoľko kožných ochorení. 

Niekedy je ťažké odlíšiť seboroickú dermatitídu od psoriázy, pretože príznaky sú často veľmi podobné. 

Pokiaľ sa o svojom ochorení chcete dozvedieť viac, spoľahlivú diagnózu vám môže stanoviť iba lekár a nasmerovať vás tak na najúčinnejšiu liečbu. Medzitým však môžete na podráždené miesta aplikovať upokojujúci prípravok proti svrbeniu. 

Parazity, ako sú vši, je niekedy ťažké odhaliť a sú pravdepodobnou príčinou, najmä ak máte deti školského veku. 

Vši sú veľké ako špendlíková hlavička a na svetlých vlasoch sú neviditeľné. Ich vajíčka sa nazývajú hnidy. Sú biele a dajú sa ľahko uvidieť na hnedých a čiernych vlasoch. 

Svrab je vzácnejší parazit. Tento mikroskopický roztoč sa však nedá vidieť voľným okom. 

Svrbenie citlivej pokožky hlavy môže vyvolať aj mnoho ďalších faktorov. Dôvodom môžu byť aj nevhodné vlasové prípravky, opakované farbenie a melírovanie, stres či znečistenie. Vyvolávajúci faktor vám spoľahlivo dokáže identifikovať iba lekár. 

svrbenie vlasov

Ak máte lupiny a veľmi vás svrbí pokožka hlavy, naučte sa rozlišovať medzi obyčajnými lupinami a kožnými ochoreniami (ako seboroická dermatitída, ekzém a lupienka na hlave), ktoré môžu mať veľmi podobné príznaky. 

Pri všetkých troch typoch sa šupinky zlepujú do plakov, ktoré môžu spôsobovať svrbenie. Poďme sa bližšie pozrieť na tieto kožné ochorenia. 

Seboroická dermatitída je spôsobená rozmnožením kvasiniek, ktoré rastú v kožnom maze. Nazývajú sa Malassezia furfur a je to mikroskopická huba, ktorá prirodzene žije na koži. 

Keď sa však huba na pokožke hlavy nadmerne rozmnoží, vznikajú na nej plaky s veľkými mastnými šupinami. To sú príznaky seboroickej dermatitídy. Pri tomto ochorení je svrbenie pokožky hlavy skôr prerušované ako trvalé. Na dlhodobé upokojenie pokožky hlavy môžete použiť špeciálny šampón. 

Ekzém na pokožke hlavy môže tiež spôsobovať silné svrbenie. Pokiaľ máte suchú a poréznu atopickú kožu, ste náchylnejší k ekzému, pretože koža dostatočne neplní svoju bariérovú úlohu. 

Preto môže vznikať ekzém na rôznych miestach tela vrátane pokožky hlavy. Tieto červené škvrny sa objavujú v kombinácii s tenkými bielymi šupinkami, ktoré padajú na ramená. 

V niektorých prípadoch stačia na vyvolanie kontaktného ekzému určité výrobky. Dávajte si pozor na šampóny, ktoré nadmerne mastia vlasy a nevhodné vlasové prípravky alebo stylingové produkty, ako sú farby, kúry, balzamy a pod. 

Tretím kožným ochorením je psoriáza na hlave. Tá je spôsobená zrýchlenou regeneráciou kožných buniek, ktoré sa hromadia na povrchu a nie sú odstránené. Výsledkom toho sú vyvýšené plaky s červenými okrajmi pokryté belavými suchými šupinami. 

Táto zápalová dermatóza je spôsobená genetikou, vzplanutie však môže byť vyvolané mnohými ďalšími faktormi. Svrbenie je často intenzívne, ale existujú spôsoby, ako ho zmierniť. 

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prestať sa škrabať, aj keď je to veľmi ťažké. Škrabanie problém iba zhoršuje a môže spôsobiť aj podráždenie kože, ktorá má tendenciu sa zapáliť. 

Najdôležitejšie je pokožku hlavy šetrne ošetrovať prípravkami, ktoré ju nepoškodzujú. 

Ak máte atopický ekzém, seboroickú dermatitídu alebo psoriázu vlasovej pokožky, lekár vám môže predpísať liečbu, ktorá upokojí vzplanutie. Všetky tieto kožné ochorenia majú spoločného činiteľa: a to vzplanutie, ktoré sa strieda s obdobiami remisie. 

Počas týchto období je pokožka hlavy stále krehká a špeciálne jemné nelepivé šampóny zakúpené v lekárni vám môžu pomôcť znížiť frekvenciu vzplanutia a svrbenia. 

svrbenie vlasov

Umývajte si vlasy v dlhších intervaloch šampónom , ktorý zmierňuje pocity svrbenia pokožky hlavy. Stačí raz až trikrát týždenne, v závislosti od typu vašich vlasov alebo od prostredia, v ktorom žijete. A keď už si vlasy umývate, používajte jemný, nedráždivý šampón. 

 

Vlasy sušte jemne. Ideálny spôsob je utretím uteráka. Hlavne sa vyhnite agresívnemu treniu, pretože si môžete ešte viac podráždiť pokožku hlavy. Ak používate fén, nastavte ho na chladný režim. 

Ešte lepšou možnosťou je nechať vlasy prirodzene uschnúť. Teplo z fénu pokožku ešte viac vysušuje. 

Umožnite pokožke hlavy dýchať tým, že sa vyhnete čiapkam, klobúkom, šiltovkám a tesným účesom. 

Keď máte pocit, že si pokožku hlavy musíte poškriabať, namiesto toho ju jemne masírujte. Môžete použiť aj špeciálnu masku, ktorá upokojí podráždenie a svrbenie. 

nodé ds+ ěampon

Každodenné čistenie s oplachovaním

Pokožka hlavy s lupinami a so šupinkami

Patent DSactiv™

Nodé DS+ Šampón

(1 hodnotenie)

Šampón, ktorý pôsobí na všetky príčiny tvorby lupín a proti ich návratu.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu a šupinateniu

Patent D.A.F.

Sensibio DS+ Krém

(2 hodnotenia)

Upokojujúca starostlivosť proti začervenaniu a šupinám.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu a šupinateniu

Patent D.A.F.

Sensibio DS+ Gel moussant

(Napíšte prvú recenziu)

Upokojujúci gél na seboroickú pokožku so šupinami

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci