Healthy scalp

Či už sú naše vlasy kučeravé, vlnité, rovné, hrubé alebo jemné, majú všetko, čo potrebujú na to, aby zostali zdravé a hydratované. Rovnako ako naša pokožka, aj vlasy a vlasová pokožka sú pokryté hydrolipidovým filmom, ktorý ich chráni a udržuje vodu vo vnútri, zatiaľ čo nečistoty drží vonku. Hydrolipidový film pochádza z mazových žliaz vlasovej pokožky na báze vlasového folikulu, rovnako ako pri koži. Rozdiel je v tom, že vlasové folikuly na hlave majú mazové žľazy oveľa väčšie. Je to logické, pretože vlasy na hlave sú hustejšie a dlhšie ako chlpy po tele.

Pri vylučovaní hydrolipidového filmu sa obaľuje vonkajší obal každého prameňa vlasu, ktorý sa nazýva kutikula. Film tak pokrýva pokožku hlavy aj vlasov a chráni ich. Pokiaľ je zároveň v dobrom stave, zostáva kutikula hladká a hydratovaná - vlasy sú zdravé, lesklé, majú pevný tvar, odrážajú svetlo a vyzerajú dobre. Čo sa týka pokožky hlavy, tá zadržiava vodu a zostáva v rovnováhe.

 

Na pokožke hlavy sa nachádza aj veľké množstvo baktérií a kvasiniek, ktoré spolu s hydrolipidovým filmom tvoria fyziologickú rovnováhu pokožky hlavy. Počas každodenného života však môžu byť baktérie, kvasinky a hydrolipidový film oslabené vnútornými aj vonkajšími zdrojmi: stresom, hormónmi, počasím, znečistením, neprispôsobeným šampónom a mnohými ďalšími dôvodmi. Akákoľvek nerovnováha v tomto ekosystéme môže oslabiť obranné mechanizmy pokožky hlavy, ktoré ju chránia pred dráždivými látkami. Dôsledkom toho môžu byť suché a lámavé vlasy alebo naopak mastné vlasy, citlivá a podráždená pokožka hlavy alebo lupiny. Pokožku hlavy potom môžu postihnúť aj špecifické ochorenia, ako je seboroická dermatitída a psoriáza, ktoré majú ďalšie vlastné nepríjemné príznaky.

Aby boli vlasy zdravé, musí byť zdravá aj pokožka hlavy. To znamená, že je potrebné účinne odstrániť nečistoty a dráždivé látky bez toho, aby pri tom bola narušená fyziologická rovnováha vlasovej pokožky. A pokiaľ dôjde k narušeniu, môžu vzniknúť ďalšie p

Damaged hair

Nečistoty sa hromadia v kožnom maze

Vlasová kutikula je hydrofóbna - to znamená, že odpudzuje vodu. Zároveň sa na vlasoch držia nečistoty len vďaka ochrannému obalu z kožného mazu, ktorý zachytáva prach a špinu. Pravdepodobne ste si všimli, že odstrániť nečistoty iba vodou je prakticky nemožné. Nečistoty sú totiž väčšinou aj hydrofóbne.

Najlepší spôsob, ako nečistoty odstrániť, je tak pomocou povrchovo aktívnych látok. Tie fungujú tak, že látka má hydrofilnú hlavu (tá priťahuje vodu) a lipofilný chvost (ten priťahuje tuky). Úlohou chvostu je zachytiť mastné nečistoty a prebytočný kožný maz. Hlavička potom umožní to, že ich pôjde opláchnuť vodou.

Detergentné povrchové aktívne látky: vysúšanie vlasov aj pokožky hlavy

Bežné šampóny používajú na umývanie vlasov agresívne molekuly v podobe detergentných povrchovo aktívnych látok . Tie síce vyčistia všetky nečistoty, ale zároveň odstránia prospešný hydrolipidový film. Tým oslabujú bariérovú funkciu pokožky hlavy – a tá stráca vlhkosť, vlasové kutikuly strácajú svoj ochranný obal a vysychajú. Pokožka hlavy môže byť pocitovo napätá a suchá a môže svrbieť, podobne ako keď máte suchú pokožku na iných miestach tela. Vlasové kutikuly strácajú vlhkosť a na dotyk zdrsnia. Vlasy sa začnú mastiť. A nám dochádza trpezlivosť!

 • Dr. Michèle Sayag, alergologička

  Michèle Sayag, riaditeľka lekárskej stratégie spoločnosti Bioderma.

  Bežné šampóny obsahujú povrchovo aktívne látky, ktoré penia a odstraňujú nečistoty, ale vrátane lipidov. Problémom totiž je, že nerozlišujú medzi mastnou špinou a prirodzeným lipidovým filmom vlasovej pokožky. Pokožka hlavy je potom nechránená a citlivejšia. Mazové žľazy tak začnú produkovať dvojnásobné množstvo mazu, aby vlasom obnovili ochranný film.

  Michèle Sayag, riaditeľka lekárskej stratégie spoločnosti Bioderma.

BIODERMA ako súčasť skupiny NAOS pokožku vníma ako vlastný ekosystém. Naše vlasy a pokožka hlavy fungujú v súvislosti s okolitým prostredím a práve v ňom sú pritomné faktory, ktoré môžu spôsobiť nerovnováhu nášho vlastného ekosystému v pokožke. Aj preto Bioderma na zabezpečenie obnovy rovnováhy čerpá z našej vlastnej biológie a sebaobranu tvorí tak, že ju posilňuje z pokožky samotnej. Nodé Shampooing bol vôbec prvým produktom vyvinutým Laboratóriami Bioderma podľa týchto zásad.


Sme presvedčení, že aby boli vlasy zdravé, musí byť aj pokožka hlavy v dobrom stave. Nodé nie je bežným radom šampónov. Jej cieľom je udržať rovnováhu vlasovej pokožky alebo pracovať na jej obnove. Nodé je francúzska skratka pre non détergent, non délipidant , čo možno preložiť ako nedetergentný, nelepivý.

Detergentné povrchovo aktívne látky , ktoré používajú bežné šampóny, sú nahradené veľmi jemnými čistiacimi látkami. Najdôležitejšou inováciou Nodé, najmä v čase jeho vývoja pred viac ako 40 rokmi, je začlenenie biomimetických lipidov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v kožnom maze vylučovaným pokožkou hlavy, do jeho zloženia. Tieto lipidy sú nevyhnutné pre každodennú starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy, aby zostali obidve v skvelej kondícii.

 

Biomimetics lipids

Pri každodennom umývaní vlasov šampónom Nodé používate na vlasy jemné povrchovo aktívne látky, ktoré nevysušujú vlasy alebo pokožku hlavy, rešpektujú jej prirodzenú rovnováhu a nedráždia ju. Všetky nečistoty sú zmyté a zároveň je zachovaný a vyživený hydrolipidový film, takže pokožka hlavy a vlasy zostávajú chránené. Šampóny Nodé s vyváženým pH majú podobné pH ako naša pokožka, a preto sú veľmi dobre znášané, dokonca aj pre tých, ktorí majú tú najcitlivejšiu pokožku hlavy. Účinná a šetrná starostlivosť zaistí, že vlasy zostávajú hebké a lesklé.

 

Shiny hair
 • Dr. Michèle Sayag, alergologička

  Michèle Sayag, riaditeľka lekárskej stratégie spoločnosti Bioderma.

  BIODERMA vynašla princíp šampónu bez detergentov pred viac ako 40 rokmi. Zloženie Nodé produktov je úplne originálne, pretože šampón dokáže vlasy čistiť a zároveň zachováva fyziologické vlastnosti hydrolipidového filmu. Ďalšou zvláštnosťou je malé množstvo peny, ktoré vytvára. To môže používateľa pri prvom umývaní zmiasť. Rýchlo však pochopí, že je to záruka toho, aké šetrné a jemné umývanie s ním je.

  Michèle Sayag, riaditeľka lekárskej stratégie spoločnosti Bioderma.

Šetrné šampóny Nodé, ktoré rešpektujú ekosystém vašich vlasov

Pre rovné alebo kučeravé vlasy, jemné alebo hrubé vlasy, či už sú v dobrom stave alebo sú suché, poškodené alebo mastné alebo pokiaľ máte citlivú pokožku hlavy - šampóny Nodé od spoločnosti Bioderma účinne umývajú, chránia a vyživujú všetky typy vlasov. Čistia bez toho, aby dráždili, a obnovujú a udržujú rovnováhu vašej pokožky hlavy.

Zloženie a receptúra, ktoré chránia zdravie pokožky hlavy

 

non-detergent shampoo

Šampón s vyváženým pH, bez detergentov

Spoločnosť Bioderma našla optimálnu kombináciu dvoch povrchovo aktívnych látok na rastlinnej báze, ktoré sú jemné, ale zároveň účinné. Sodium Lauroyl Oat Amino Acidy sú mimoriadne jemné. Vďaka svojmu lipofilnému pôsobeniu zachytávajú nečistoty a prebytočný kožný maz. Caprylyl/Capryl Glucoside pochádza z kokosu. Tieto hydrofilné zložky uľahčujú oplachovanie všetkých nečistôt pod vodou.

mild shampoo

Chráni hydrolipidový film

Účinne zbavujú nečistôt, ale neodstraňujú pri umývaní prirodzený ochranný hydrolipidový film. Rešpektujú vaše vlasy aj pokožku hlavy a ich fyziologickú rovnováhu.

healthy hair

Zdravé a krásne vlasy

Pretože hydrolipidový film je v dobrom stave, vlasy sa nekrepatia a majú antistatický efekt. Udržujú si tak svoju formu a lesk.

Šampóny, ktoré nedráždia pokožku a chránia vaše vlasy

Kompletný rad šampónov Nodé od spoločnosti Bioderma, ktorých zloženie obsahuje jemné, šetrné umývacie bázy, rešpektujú biologickú rovnováhu vašej vlasovej pokožky a tak zaisťujú svoju optimálnu znášanlivosť.
Nižšie uvedená tabuľka ukazuje pôsobenie bežného šampónu na vlasy a hydrolipidový film pokožky hlavy v porovnaní s pôsobením šampónu Nodé.

 

Scalp and hair before washing

Takto vyzerá pokožka hlavy a vlasy pred umytím. Tmavo zelená farba ukazuje hydrolipidický film pokrývajúci pokožku hlavy a časť vlasového stvolu. Práve v nich sa zachytávajú všetky druhy nečistôt.

 

Less healthy hair

S bežným šampónom by boli všetky nečistoty odstránené spoločne s hydrolipidickým filmom, ktorý chráni vlasy a vlasovú pokožku, a došlo by tak k jeho úbytku. Pri tomto type šampónu hrozí, že sa hydrolipidický film vyčerpá, čo môže viesť k nepríjemným pocitom ako je svrbenie alebo podráždenie, čo má za dôsledok menej zdravé vlasy.

 

Healthy and shiny hair Protected scalp

S nedetergentnými šampónmi Bioderma Nodé sú všetky nečistoty z vlasov vymyté a hydrolipidický film na pokožke hlavy zostáva zachovaný.

 

 

Bioderma Nodé ponúka širokú škálu jemných, pH vyvážených a regeneračných šampónov. Rovnako ako každodenná starostlivosť spĺňajú potreby normálnych vlasov a vlasovej pokožky a účinne bojujú aj s radom rôznych problémov: lupiny, svrbenie vlasovej pokožky, suchá vlasová pokožka, mastné vlasy, suché a poškodené vlasy, šupinatenie pokožky.

 

Dobré vedieť

Šampóny Bioderma Nodé majú jemné čistiace bázy, ktoré účinne čistia bez toho, aby poškodzovali hydrolipidický film. Rešpektujú biologickú rovnováhu vlasov a vlasovej pokožky a zaisťujú optimálnu znášanlivosť a šetrné umývanie pre všetkých členov rodiny.

Range Nodé

Hygiena a starostlivosť o pokožku

Starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy

Rad Nodé

Range Nodé

Problémy s vlasmi, ako sú citlivá, mastná alebo suchá pokožka hlavy, lupiny, šupiny, svrbenie a seboroická dermatitída, môžu ovplyvniť váš každodenný život.

Riešenie BIODERMA: Nodé, odborný rad pre zdravé vlasy. Nodé má celý rad čistiacich a ošetrujúcich produktov, ktoré sú špeciálne odporúčané dermatológmi: šampóny proti lupinám, šampóny na mastnú pokožku hlavy, šampóny na suchú pokožku hlavy, šampóny na citlivú pokožku hlavy, starostlivosť o pokožku hlavy pri seboroickej dermatitíde a psoriáze atď.