Kto by netúžil mať doma mačiatko, šteniatko alebo aspoň trpasličieho králika? Lenže ako je to s ekzematikmi? Môžu domáce zvieratká zhoršovať stav vášho ekzému? A ktoré z nich sú pre alergikov vhodné?

Každý ekzematik je iný

Ak čakáte jednoduchú odpoveď na otázku, či chovať alebo nechovať domáce zvieratá, bohužiaľ sa jej nedočkáte. Imunitný systém každého alergika reaguje na iné podnety, a preto sa každý musí riadiť vlastným telom. Dozviete sa však, ako zistiť, či práve vám alebo vášmu dieťaťu kontakt s domácimi zvieratami prospieva alebo škodí. 

Časť ekzematikov trpí zápalom kože bez akejkoľvek alergickej príčiny. Ekzém je v tomto prípade zapríčinený geneticky vrodenou poruchou kožnej bariéry. Stav kože sa môže zhoršovať pri nedostatočnom premazávaní, zo zimy a z vetra, ale aj zo stresu, z hormonálnych výkyvov, z dráždivých látok nachádzajúcich sa v kozmetike a v prostriedkoch na upratovanie či potením sa. Pri takomto človeku alergológ zistí, že má normálnu hladinu IgE protilátok, nereaguje na roztoče, zvieratá, pele, ani na potravinové alergény. Chov domácich miláčikov preto nebude mať na stav ekzému žiadny vplyv.

Ekzematik s alergiami

Väčšina ekzematikov trpí najrôznejšími alergiami, niektorí aj astmou. Je však úplne zbytočné všetkým alergikom preventívne zakazovať kontakt so zvieratami. Základom zdravej imunity je vyhýbať sa iba tomu, čo vám preukázateľne vadí. Obzvlášť detská obranyschopnosť potrebuje mať k dispozícii dostatok podnetov a byť v kontakte s bežnými baktériami. Mať doma psa, mačku, andulky alebo napríklad morské prasa prináša problémy iba vtedy, pokiaľ máte alergiu priamo na alergén daného zvieraťa. Môže sa teda stať, že pri kontakte s mačkou vás začne všetko svrbieť, ale napríklad na psa nebudete reagovať vôbec. 

dermatologist skin consultation

S podozrením na zvieraciu alergiu sa môžete obrátiť na alergológa. Ten môže uskutočniť kožný test (tzv. prick test), prípadne urobiť rozbor krvi na špecifické IgE protilátky. Takto sa dá zistiť, na ktoré konkrétne zvieratá ste alergický. Výsledky testu je zároveň dobré overiť aj klinickými príznakmi, teda či naozaj reagujete alergicky pri kontakte so zvieraťom, na ktoré ukázal alergologický test. 

Alergická reakcia sa môže prejaviť rôzne a nemusí prísť okamžite. Medzi najčastejšie príznaky alergie na zvieratá ako psy alebo mačky patrí nádcha, kašeľ, dýchavičnosť, svrbenie kože alebo zhoršenie atopického ekzému. Všetky ťažkosti sa nemusia vyskytnúť súčasne.

Veľa toho dokážete odsledovať sami. Skúste si položiť nasledujúce otázky:

  • Mám alergické príznaky, keď idem na návštevu k známemu, ktorý doma chová zviera? Reagujem takto zakaždým?
  • Keď má oblíže pes alebo mačka, spraví sa mi na danom mieste žihľavka?
  • Pociťujem alergické príznaky v cirkuse, v ktorom vystupujú zvieratá, alebo napríklad v zoologickej záhrade, hlavne v uzavretých pavilónoch s chlpatými zvieratami či vtákmi?
  • Trpím alergickými príznakmi pri návšteve stajne, chlieva alebo kurníka?

Ak sa vám podarí samostatne odsledovať, na ktoré zvieracie alergény reagujete, je vhodné to nahlásiť lekárovi. Ten vám môže predpísať lieky (antihistaminiká), ktoré alergickú reakciu mierne utlmia. Pokiaľ to však je aspoň trochu možné, preukázaným alergénom sa vyhýbajte.

Ako zistiť, či mi prekáža zvieratko, ktoré mám už dlho doma? 

Ak máte doma zvieratko, no zároveň trpíte alergickými symptómami, nemusí to automaticky znamenať, že za to môže práve váš domáci miláčik. Určité riziko však existuje. Skúste preto aspoň na týždeň zveriť zvieratko na stráženie niekomu inému a odíďte na dovolenku bez neho. Dôležité je zvoliť si pobyt v podobných klimatických podmienkach a s podobnou stravou, na akú ste zvyknutý doma – aby ste si boli istí, že prípadná zmena vášho zdravotného stavu bude naozaj súvisieť s absenciou vášho zvieracieho miláčika. 

Pokiaľ zistíte, že vám na dovolenke bolo lepšie, ekzém sa zlepšil a po návrate domov začal zase viac a viac svrbieť, je veľmi pravdepodobné, že za to môže alergia na mačku, psa alebo iné zviera, čo máte doma. Uistite sa však, že je to naozaj zvieratkom a nie napríklad plesňou za chladničkou.

Väčšina alergikov na zvieratá reaguje aj na malé množstvo alergénov

 Zvyčajne preto nestačí vykázať zviera do inej miestnosti či na chodbu a pravidelne vysávať. V niektorých prípadoch alergik reaguje aj vtedy, keď zviera prebývalo v tom istom byte aj pred niekoľkými týždňami či mesiacmi. Alergény sa totiž šíria voľne vzduchom a usídľujú sa nielen na podlahe, ale aj na stenách a nábytku.

Alergény zviera vylučuje nielen srsťou a perím, ale aj slinami. Kupovať mačku bez chlpov alergikovi na mačky preto nemá žiadny zmysel.

Napriek tomu však existujú zvieratká, ktorých sa ani silný alergik nemusí báť – rybičky, slimáky, korytnačky, jašteričky, chameleóny a ďalšie plazy či obojživelníky. 

Ako to máme doma my

Aj my sme doma s deťmi riešili úplne rovnaký problém. Staršie dcéry túžili po psíkovi, a tak sme si po dlhom naliehaní zaobstarali nádherné šteniatko čierneho labradora. Vonku na záhrade mu bolo dobre, vystrájal s deťmi a ja som len s úsmevom zašívala potrhané oblečenie. Postupne sa však synom začal nenápadne zhoršovať atopický ekzém a jeden z nich začal aj viac pokašliavať. Vyšetrenie na alergológii pri oboch potvrdilo alergiu na psa. 

Čo teraz? Keď dvojročným chlapcom zakážete chytať sa vonku psa, len ťažko vás počúvnu. Šteňa navyše za nimi behalo samo, skákalo na nich a oblizovalo ich. A tak sme začali hľadať dobrú rodinu s veľkou záhradou, ktorá sa nášho šteniatka ujme. Staršie dcéry to niesli ťažko, museli sme sa rozlúčiť so psíkom len kvôli ich alergickým bratom. 

Namiesto psíka sa dcéry našťastie vrhli na chov akvarijných rybičiek. Ježiško potom na Vianoce priniesol aj suchozemskú korytnačku zelenkastú. Nikdy by som neverila, že malá korytnačka dokáže za deťmi utekať tak rýchlo. Potrhané oblečenie však zašívam stále – chlapci sa totiž naučili loziť po stromoch...